Kuchyně

28. dubna 2018 06:00

Tereza Javorová

14 úklidových triků od profíků. Naučte se je i vy! Úklid zvládnete dvakrát rychleji

Úklid sice nepatří mezi nejoblíbenější domácí činnosti, ale když už se do toho dáte, tak to udělejte opravdu pořádně. Uklidíte nejen příbytek, ale i sami v sobě, uvidíte!

Znáte to: někdo si vyhrne rukávy a práce mu jen odsýpá a jiný to šmudlá a výsledek skoro žádný. Jde o zkušenosti, systém a praxi. Aby vám šla práce pěkně od ruky, nejprve se trochu zamyslete, co a jak. Uklízení je také trochu “vyšší dívčí”, a proto jsme hledali úklidové triky přímo u profíků.

1) S úklidem vždy začínejte odshora. Nejdříve ukliďte věci, které máte v dosahu očí a tahy dělejte vždy shora dolů. Mytí země by mělo být v úklidu až tou poslední částí.

2) Čistící houbičky jsou jednou velkou bakteriální porodnicí. Stačí však, když je jednou za čas vložíte na 2 minuty do mikrovlnky. To v ní spolehlivě zničí všechny bakterie!

Foto: istock.com

3) Při mytí oken začněte nejprve rámy. Až poté se vrhněte na skla.

4) Nezačínejte úklid v kuchyni. Napřed ukliďte obývající pokoj, ložnici a další pokoje, které používáte. Kuchyň si nechte jako odkladovou zónu a vyčistěte ji nakonec.

5) Rozlili jste červené víno na sedačku? Pomůže jednat rychle a řešit to bílým vínem a solí, pak vysát suchým hadříkem.

6) Spolehlivý úklid bez chemie? Zkuste parní čistič, který se hodí nejen na podlahy nebo mytí oken, ale i na údržbu sanity, dřezů, čalounění… Stačí jen použít vhodný nástavec!

7) Pokud chcete mít dokonalečistou vanu, pak napusťte do vany opravdu hodně horkouvodu a použijte jakýkoliv alkalický čisticí prostředek.Horká voda totiž zvyšuje účinnost alkalických čistících prostředků na více než dvojnásobek.

8) Spáry mezi dlaždicemi vyčistíte pastou z jedlé sody a vody nanesenou na zubní kartáček.

9) Lednici umyjte a vytřete ji octem smíchaným s vodou, tím se zbavíte nežádoucích pachů. Totéž platí pro každodenně používaná kuchyňská prkýnka a plastové krabičky na jídlo.

10) Na okna nepoužívejte prostředky určené na mytí nádobí. Ze skla se pak nikdy neodmyjí zbytky tenzidů z těchto přípravků a okna se daleko rychleji zašpiní.

11) U lustrů stačí omýt hlavní díly a například drobné závěsy postříkejte speciální pěnou ve spreji. Špína steče dolů, kam dejte předem igelit a sací textilii.

12) Ukápl vám na lakovanou podlahu vosk ze svíček? Nechte postižené místo ochladit igelitovým sáčkem s kostkami ledu. Potom nános opatrně seškrábněte.

13) Na pevné materiály včetně nábytku, skla, nerezu, keramiky vybírejte přípravky s nanotechnologií. Čistí mnohem lépe než jiné produkty, a navíc na povrchu vytvoří neviditelný ochranný film, díky němuž se pak snáze udržuje.

14) Dřevo potřebuje ochranu a lesk. Smíchejte jeden hrnek oleje s čtvrt hrnkem octa a trochou citronového esenciálního oleje, naneste na hadřík a vyčistěte dřevěné plochy.

(ku)

Další články:


Přečtěte si také