reklama

14 úklidových triků od profíků. Naučte se je i vy! Úklid zvládnete dvakrát rychleji

skrivaa
28. dubna 2018
Úklid sice nepatří mezi nejoblíbenější domácí činnosti, ale když už se do toho dáte, tak to udělejte opravdu pořádně. Uklidíte nejen příbytek, ale i sami v sobě, uvidíte!
reklama

Znáte to: někdo si vyhrne rukávy a práce mu jen odsýpá a jiný to šmudlá a výsledek skoro žádný. Jde o zkušenosti, systém a praxi. Aby vám šla práce pěkně od ruky, nejprve se trochu zamyslete, co a jak. Uklízení je také trochu “vyšší dívčí”, a proto jsme hledali úklidové triky přímo u profíků.

1) S úklidem vždy začínejte odshora. Nejdříve ukliďte věci, které máte v dosahu očí a tahy dělejte vždy shora dolů. Mytí země by mělo být v úklidu až tou poslední částí.

2) Čistící houbičky jsou jednou velkou bakteriální porodnicí. Stačí však, když je jednou za čas vložíte na 2 minuty do mikrovlnky. To v ní spolehlivě zničí všechny bakterie!

Foto: istock.com

3) Při mytí oken začněte nejprve rámy. Až poté se vrhněte na skla.

4) Nezačínejte úklid v kuchyni. Napřed ukliďte obývající pokoj, ložnici a další pokoje, které používáte. Kuchyň si nechte jako odkladovou zónu a vyčistěte ji nakonec.

5) Rozlili jste červené víno na sedačku? Pomůže jednat rychle a řešit to bílým vínem a solí, pak vysát suchým hadříkem.

6) Spolehlivý úklid bez chemie? Zkuste parní čistič, který se hodí nejen na podlahy nebo mytí oken, ale i na údržbu sanity, dřezů, čalounění… Stačí jen použít vhodný nástavec!

7) Pokud chcete mít dokonalečistou vanu, pak napusťte do vany opravdu hodně horkouvodu a použijte jakýkoliv alkalický čisticí prostředek.Horká voda totiž zvyšuje účinnost alkalických čistících prostředků na více než dvojnásobek.

8) Spáry mezi dlaždicemi vyčistíte pastou z jedlé sody a vody nanesenou na zubní kartáček.

9) Lednici umyjte a vytřete ji octem smíchaným s vodou, tím se zbavíte nežádoucích pachů. Totéž platí pro každodenně používaná kuchyňská prkýnka a plastové krabičky na jídlo.

10) Na okna nepoužívejte prostředky určené na mytí nádobí. Ze skla se pak nikdy neodmyjí zbytky tenzidů z těchto přípravků a okna se daleko rychleji zašpiní.

11) U lustrů stačí omýt hlavní díly a například drobné závěsy postříkejte speciální pěnou ve spreji. Špína steče dolů, kam dejte předem igelit a sací textilii.

12) Ukápl vám na lakovanou podlahu vosk ze svíček? Nechte postižené místo ochladit igelitovým sáčkem s kostkami ledu. Potom nános opatrně seškrábněte.

13) Na pevné materiály včetně nábytku, skla, nerezu, keramiky vybírejte přípravky s nanotechnologií. Čistí mnohem lépe než jiné produkty, a navíc na povrchu vytvoří neviditelný ochranný film, díky němuž se pak snáze udržuje.

14) Dřevo potřebuje ochranu a lesk. Smíchejte jeden hrnek oleje s čtvrt hrnkem octa a trochou citronového esenciálního oleje, naneste na hadřík a vyčistěte dřevěné plochy.

(ku)

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama