Léčivé byliny a koření

22. července 2023 08:00

Iva Kropáčková

Bylinky můžete sušit i v bytě. Vystavte je na oči, krásně vyniknou jako dekorace

Pěstujete čerstvé bylinky nebo oblíbené léčivky sbíráte, kde se dá a chcete si je nasušit? Vůbec nevadí, že nemáte místo, kam je při sušení schovat. Samotné rostlinky totiž mohou být krásnou dekorací.

Majitelé rodinných domů mají výhodu, pokud jde třeba právě o sušení bylinek. Rozvěšené na půdě schované před ostrými slunečními paprsky nebo v nějaké volné místnosti krásně proschnou. Ale ani v případě, že bydlíte v bytě nebo nemáte půdu, nemusíte na vlastnoruční sušení bylinek zanevřít. Sušit je můžete (i když asi ne v příliš velkém množství) a navíc si tím vytvoříte originální a funkční dekoraci. Svazečky sušených bylinek budou vypadat opravdu úžasně. A navíc místnost provoní. Některé bylinky sušením získají ještě větší aroma – třeba tymián, šalvěj nebo majoránka.

Jak bylinky sušit, aby nahradily dekorace

Bylinky se nesmí sušit na slunci, měly by být umístěny na suchém, tmavším a dobře větraném místě. A ihned po sběru. Půdu či kůlnu (nebo sušičku) nahradí s přehledem obývák, kde byste měli průběžně větrat. Kuchyně se naneštěstí pro sušení kvůli velkému vlhku nehodí, ač by to tu bylinkám slušelo nejvíc. Po pořádném proschnutí je sem ale přemístit můžete. A mají-li být bylinky pěknou dekorací, ideální je spojit je provázkem do svazečků a zavěsit pomocí kolíčků třeba na přírodní lano nebo na tyč.

Náš tip: Množství nasušených bylinek si rozdělte – jednou ozdobte interiér, druhou uskladněte ideálně v papírových sáčcích nebo uzavíratelných skleničkách, aby se na ně neprášilo. Nicméně přidávat do pokrmů můžete i ze zavěšených „zdravých“ dekorací.

Krása na pohled, funkční styl

Ve svazcích vypadají krásně opravdu všechny bylinky, majestátně působí levandule, roztomile heřmánek a přírodně zelené bylinky obecně. Nasušená levandule vypadá parádně i ve váze či jiné nádobě.

V obýváku či jiném pokoji využijte závěsy u stropu nebo vyrobte jednoduchý držák na stěnu z prkna a provázku. Drátěný závěs s bylinkami, který můžete také sami udělat, ale vypadá krásně také v moderně pojaté kuchyni. Pokud bylinky přemístíte po usušení do kuchyně, můžete na ně využít třeba i přírodní "tyč" z větve a spojit více funkčních dekorací na jednom místě – bylinky nakombinujte s často používaným nádobím. V interiéru si navodíte příjemný venkovský a funkční styl.

Dobře poslouží i klasický dřevěný věšáček, na který místo svršků či klíčů pověsíte svazky bylinek. Můžete ho umístit na stěnu místo obrazu nebo pod polici. A pokud například připevníte dlouhou tyč nad linku pod horní kuchyňské skříňky, můžete i zde vystavit bylinky ve svazcích zavěšených na háčcích. Budete je pak mít opravdu na dosah ruky.

Zdroj: redakční článek (-iks-)


Přečtěte si také