reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Léčivé rostliny za socialismu. Bylinné tinktury byly sci-fi a recepty pátera Ferdy samizdat

Lenka Valjentová , Vydáno: 02.05.2020
Léčivé rostliny za socialismu: Bylinné tinktury byly sci-fi a recepty pátera Ferdy byl samizdat
Autor: istock.com Léčivé rostliny za socialismu: Bylinné tinktury byly sci-fi a recepty pátera Ferdy byl samizdat
O léčivé rostliny se dnes zajímá spousta lidí. Praktické využití bylin je staré jako lidstvo samo. Jak postupně lidé objevovali nové a nové rostliny s léčivými schopnostmi, přibývaly také zkušenosti, postupy a recepty. Všechny poznatky začali u sebe shromažďovat většinou babky kořenářky, léčitelé a osvícení duchovní, k nimiž pak chodili nemocní z širokého okolí, když  potřebovali radu a pomoc. Rychlý rozvoj moderní medicíny a hlavně větší účinnost léků pak na čas léčivé byliny zahnaly do  ústraní. A tak nějak to bylo i za socialismu, když byli mnohdy lidé, kteří se zajímali o přírodní medicínu, považováni za nepřátele režimu. Proto se třeba bylinné recepty a legendární rady pátera Ferdy šířily samizdatem. Své o tom ví bylinkář Martin Kolár z Týnce nad Sázavou.

reklama

O velký svět léčivých bylin se Martin Kolár zajímal už od dětství, tedy od sedmdesátých let minulého století. Své první bylinkové čaje začal míchat ještě před sametovou revolucí a dnes na to vzpomíná s určitou nostalgií. „Bydlel jsem v Praze v paneláku, takže pro bylinky jsem musel pěkně do přírody. V hlavním městě ČSSR tehdy byly jen dvě tzv. zelené lékárny, kde bylo možné koupit sušené byliny, nejznámější byla v Dlouhé ulici. Zpočátku jsem pracoval asi se stovkou bylin a většinu jsem si dokázal obstarat i sám vlastním sběrem. Naštěstí jsem to měl kousek do lesoparku, kde jsem se rád potuloval a objevoval nové bylinky. Dodnes mám v živé paměti radost, kterou jsem měl, když jsem našel krásnou divokou mátu peprnou nebo světlík lékařský." 

Blankytně modré chrpy

Kdykoli vyrazil do přírody, třeba na chatu nebo na prázdniny, zkoumal tam budoucí bylinkář místní flóru velmi pečlivě. Blankytně modrou barvu chrp, které jsem sbíral u polí, mám stále před očima. Dnes už bych u pole ale nic nesbíral... Jednou jsem potřeboval do bylinkového čaje na metabolismus vlasy z kukuřice. Bylo to ale zrovna v době, kdy na kukuřičná pole vyjely kombajny. Takže jsem provedl svůj nejrychlejší samosběr bylin s kombajnem v patách. Dnes seženete kukuřičné čnělky ve všech podobách – sušené i jako tinkturu.“

Bylinkář Martin Kolár
Autor: Katka Kolárová Hloušková Bylinkář Martin Kolár

Bylinná tinktura byla za socialismu sci-fi

Jako středoškolák měl Martin jen malý pokojík, a tak brzy narazil na limity omezeného prostoru. Skříně měl plné papírových pytlíků se sušenými bylinami a pravidelně čelil nařčení rodičů, že se v bytě kvůli jeho bylinám přemnožili moli. „Po pečlivé kontrole jsem shledal, že na tom něco pravdy bohužel bude. Sušení bylin s sebou nese svá rizika a zhruba po roce už je bylina nepoužitelná. Proto jsem začal hledat nové, lepší možnosti, jak léčivé látky z bylin zachovat. A tehdy začal jsem experimentovat s nakládáním vybraných bylin do lihu. V současné době je snad v každé lékárně k mání nějaká bylinná tinktura, ale za socialismu to byla spíše sci-fi. Pár šťastlivcům se možná podařilo dostat k extraktu z eleuterokoku (říká se mu sibiřský ženšen, jelikož se svými léčebnými účinky blíží ženšenu) z Ruska, tedy vlastně Sovětského svazu. Jako první jsem si naložil vlaštovičník, který dnes patří k přísně zakázaným doplňkům stravy. Jeho silným účinkem na žlučník, játra a slinivku jsem byl velmi mile překvapen, bylo to jako, když přestoupíte z Trabantu do Mercedesu,“ vzpomíná na předlistopadové časy bylinkář.

Léčivky ze zahrady

Díky tinkturám se v Martinových skříních najednou uvolnila spousta místa. Objemnější sušené byliny nahradily postupně desítky lahviček s naloženými léčivkami. Dnes má kolem sebe doma v Týnci nad Sázavou podobných lahviček stovky a léčivé rostliny s manželkou Katkou pěstují na vlastní zahradě. 

Papírové pytlíky se sušenými bylinami dnes částečně nahradily bylinné tinktury
Autor: istock.com Papírové pytlíky se sušenými bylinami dnes částečně nahradily bylinné tinktury

Ani dnes nemají byliny na růžích ustláno

Jak Martin Kolár vidí postavení léčivých rostlin třicet let po Listopadu: „Když porovnám tehdejší dobu s dnešní, bohužel ne všechno se v oblasti bylinek posunulo kupředu. Atlasy léčivých rostlin nahradily herbáře, ale informace o léčivých účincích rostlin nám začala systematicky omezovat EU. Před revolucí jste mohli bez obav napsat, že eleuterokok nebo jmelí pomáhá léčit rakovinu. Teď vám hrozí za takové tvrzení u bylinných přípravků půlmilionová pokuta. Neexistuje ani profese bylinář nebo přírodní léčitel. V Německu a jiných zemích je naturopat státem uznaná profese, a svým pacientům dokonce může pomáhat s přispěním zdravotních pojišťoven. V tomto jsme se posunuli spíš do středověku, kdy probíhal hon na čarodějnice."

Léčivá síla přírody

Přesto ale zůstává mírným optimistou:  Doufám, že léčivá síla přírody bude mít své důstojné postavení, které jí podle mého názoru náleží. Upřímně věřím, že léčivé rosliny zůstanou nesmazatelně zapsány v našich srdcích po další desítky let, všem překážkám navzdory.“

Léčivé rostliny: tinktura z vlaštovičníku
Autor: istock.com Léčivé rostliny: tinktura z vlaštovičníku

Bylinné recepty se před revolucí šířily samizdatem

Za socialismu nebylo zdaleka tolik bylinných přípravků jako dnes, a proto byly bylinky lidem vzácnější a víc jim věřili. „Osvědčené recepty se šířily samizdatově jako velký poklad. Živě si vzpomínám, jak jsem na psacím stroji po večerech přeťukával rady legendárního pátera Františka Ferdy, který byl a stále je ikonou nás, kteří se přírodní léčbou zabýváme. A dokonce jsem pro vás našel dva původní samizdatové recepty, tak tady jsou, snad budou někomu k užitku."

Léčivé rostliny za socialismu: komonice lékařská je důležitou bylinkou v receptech pátera Ferdy proti rýmě
Autor: istock.com Léčivé rostliny za socialismu: komonice lékařská je důležitou bylinkou v receptech pátera Ferdy proti rýmě

1. Jak vyléčit rýmu pod pátera Fercy

Koupel: 2 hrstě bezových větviček nebo květu, 2 hrstě jeřabinových plodů nebo větviček dát do 4 l vody a 8 minut vařit, vlít do koupele a 20 minut omývat hlavně hlavu.

Inhalace: 1 cibule (jen nová), 2 lžíce větviček černého rybízu, 2 lžíce komonice lékařské, 20 chudobek (sedmikrásek), 2 stroužky česneku. Vařit 8 minut ve ¾ l vody. Pak dát ručník přes hlavu a vdechovat ústy a nosem 5 x 10 minut.

Šňupání: Komonici lékařskou (žlutou nebo bílou) rozemlít na prášek (jemný) a šňupat dle potřeby.

Mazání: 3 lžíce arniky naložit do starorežné, vodky či slivovice a po 6 dnech používat jen jako mazání čela a nosu.

Šalvějový čaj pátera Ferdy velmi prospívá lidskému zdraví, a proto by ho měl každý pít denně
Autor: istock.com Šalvějový čaj pátera Ferdy velmi prospívá lidskému zdraví, a proto by ho měl každý pít denně

2. Jak připravit šalvějový čaj podle pátera Ferdy

1–2 lžíce sušené šalvěje dát do půl litru vroucí vody a nechat 3 minuty vařit. Pak odstavit a přidat ještě do vroucího čaje po jedné špetce třezalky, máty peprné a meduňky, nechat vše 10 minut vyluhovat, nevařit. V šalvěji je mnoho éterického oleje, což je pro účel kloktání velmi dobré, ale pro pití jej nesmí obsahovat. Proto vařit 3 minuty, aby nežádoucí oleje byly odstraněny a aby se ještě vařením uvolnil další ferment, který je důležitý pro všechny žlázy. Takto připravený šalvějový čaj velmi prospívá lidskému zdraví, a proto by ho měl každý pít denně, neboť potom bude sotva kdy nemocen.

Mohlo by vás také zajímat:

kukuřice pěstování

KUKUŘICE: Jak ji vypěstovat a z kukuřičných vlasů uvařit čaj na hubnutí

LICHOŘEŘIŠNICE Jak vypěstovat krásnou léčivou letničku a ochutnat jedlé květy

LICHOŘEŘIŠNICE: Jak vypěstovat léčivou rostlinu a proč jíst její květy

Sedmikráska chudobka pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Sedmikráska pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ: Jak vypěstovat léčivou bylinku i koření v jednom

Jak vypěstovat šalvěj, voňavé koření i léčivou bylinku v jednom

reklama

Článek je zařazen v: léčivé rostliny , byliny , bylinky za socialismu a dnes , recepty pátera Ferdy , bylinné tinktury

reklama

Přečtěte si také