Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Svět léčivých rostlin za socialismu: Bylinné tinktury byly sci-fi a recepty pátera Ferdy samizdat

O léčivé rostliny se dnes zajímá spousta lidí. Praktické využití bylin je staré jako lidstvo samo. Jak postupně lidé objevovali nové a nové rostliny s léčivými schopnostmi, přibývaly také zkušenosti, postupy a recepty. Všechny poznatky začali u sebe shromažďovat většinou babky kořenářky, léčitelé a osvícení duchovní, k nimiž pak chodili nemocní z širokého okolí, když  potřebovali radu a pomoc. Rychlý rozvoj moderní medicíny a hlavně větší účinnost léků pak na čas léčivé byliny zahnaly do  ústraní. A tak nějak to bylo i za socialismu, když byli mnohdy lidé, kteří se zajímali o přírodní medicínu, považováni za nepřátele režimu. Proto se třeba bylinné recepty a legendární rady pátera Ferdy šířily samizdatem. Své o tom ví bylinkář Martin Kolár.
Vydáno: 09.11.2019
Léčivé rostliny za socialismu: Bylinné tinktury byly sci-fi a recepty pátera Ferdy byl samizdat
Autor: istock.com Léčivé rostliny za socialismu: Bylinné tinktury byly sci-fi a recepty pátera Ferdy byl samizdat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O svět léčivých bylin se Martin Kolár zajímal už od dětství, tedy od sedmdesátých let minulého století. Své první bylinkové čaje začal míchat ještě před sametovou revolucí a dnes na to vzpomíná s určitou nostalgií. „Bydlel jsem v Praze v paneláku, takže pro bylinky jsem musel pěkně do přírody. V hlavním městě ČSSR tehdy byly jen dvě tzv. zelené lékárny, kde bylo možné koupit sušené byliny. Zpočátku jsem pracoval asi se stovkou bylin a většinu jsem si dokázal obstarat i sám vlastním sběrem. Naštěstí jsem to měl kousek do lesoparku, kde jsem se rád potuloval a objevoval nové bylinky. Dodnes mám v živé paměti radost, kterou jsem měl, když jsem našel krásnou divokou mátu peprnou nebo světlík lékařský." 

Voňavá zelená lékárna v Dlouhé

Pro vzácnější byliny chodil Martin Kolár do asi tehdy nejznámější zelené lékárny v Dlouhé ulici. Už když jsem procházel kolem orloje na Staroměstském náměstí, ucítil jsem tu zvláštní atmosféru a omamnou vůni zelené lékárny. Kdykoli jsem vyrazil třeba na chatu nebo na prázdniny, zkoumal jsem tam pečlivě místní flóru. Blankytně modrou barvu chrp, které jsem sbíral u polí, mám stále před očima. Dnes už bych u pole ale nic nesbíral... Jednou jsem potřeboval do bylinkového čaje na metabolismus vlasy z kukuřice. Bylo to ale zrovna v době, kdy na kukuřičná pole vyjely kombajny. Takže jsem provedl svůj nejrychlejší samosběr bylin s kombajnem v patách. Dnes seženete kukuřičné čnělky ve všech podobách – sušené i jako tinkturu.“

Bylinkář Martin Kolár
Autor: Katka Kolárová Hloušková Bylinkář Martin Kolár

Bylinná tinktura byla za socialismu sci-fi

Jako středoškolák měl Martin jen malý pokojík, a tak brzy narazil na limity omezeného prostoru. Skříně měl plné papírových pytlíků se sušenými bylinami a pravidelně čelil nařčení rodičů, že se v bytě kvůli jeho bylinám přemnožili moli. „Po pečlivé kontrole jsem shledal, že na tom něco pravdy bohužel bude. Sušení bylin s sebou nese svá rizika a zhruba po roce už je bylina nepoužitelná. Proto jsem začal hledat nové, lepší možnosti, jak léčivé látky z bylin zachovat. A tehdy začal jsem experimentovat s nakládáním vybraných bylin do lihu. V současné době je snad v každé lékárně k mání nějaká bylinná tinktura, ale za socialismu to byla spíše sci-fi. Pár šťastlivcům se možná podařilo dostat k extraktu z eleuterokoku (říká se mu sibiřský ženšen, jelikož se svými léčebnými účinky blíží ženšenu) z Ruska, tedy vlastně Sovětského svazu. Jako první jsem si naložil vlaštovičník, který dnes patří k přísně zakázaným doplňkům stravy. Jeho silným účinkem na žlučník, játra a slinivku jsem byl velmi mile překvapen, bylo to jako, když přestoupíte z Trabantu do Mercedesu. V mých skříních se najednou uvolnila spousta místa, když sušené byliny nahradily postupně desítky lahviček s naloženými čerstvými léčivkami. Dnes mám kolem sebe podobných lahviček stovky a bylinky s manželkou pěstujeme na vlastní zahradě,“ vzpomíná na předlistopadové časy bylinkář.

Papírové pytlíky se sušenými bylinami dnes částečně nahradily bylinné tinktury
Autor: istock.com Papírové pytlíky se sušenými bylinami dnes částečně nahradily bylinné tinktury

Ani dnes nemají léčivé rostliny vyhráno

Jak Martin Kolár vidí postavení léčivých rostlin třicet let po Listopadu: „Když porovnám tehdejší dobu s dnešní, bohužel ne všechno se v oblasti bylinek posunulo kupředu. Atlasy léčivých rostlin nahradily herbáře, ale informace o léčivých účincích rostlin nám začala systematicky omezovat EU. Před revolucí jste mohli bez obav napsat, že eleuterokok nebo jmelí pomáhá léčit rakovinu. Teď vám hrozí za takové tvrzení u bylinných přípravků půlmilionová pokuta. Neexistuje ani profese bylinář nebo přírodní léčitel. V Německu a jiných zemích je naturopat státem uznaná profese, a svým pacientům dokonce může pomáhat s přispěním zdravotních pojišťoven. V tomto jsme se posunuli spíš do středověku, kdy probíhal hon na čarodějnice. Přesto ale zůstávám mírným optimistou a věřím, že léčivá síla přírody bude mít své důstojné postavení, které jí podle mého názoru náleží. Upřímně věřím, že léčivé rosliny zůstanou nesmazatelně zapsány v našich srdcích po další desítky let, všem překážkám navzdory.“

Léčivé rostliny: tinktura z vlaštovičníku
Autor: istock.com Léčivé rostliny: tinktura z vlaštovičníku

Bylinné recepty se před revolucí šířily samizdatem

Za socialismu nebylo zdaleka tolik bylinných přípravků jako dnes, a proto byly bylinky lidem vzácnější a víc jim věřili. „Osvědčené recepty se šířily samizdatově jako velký poklad. Živě si vzpomínám, jak jsem na psacím stroji po večerech přeťukával rady legendárního pátera Františka Ferdy, který byl a stále je ikonou nás, kteří se přírodní léčbou zabýváme. A dokonce jsem pro vás našel dva původní samizdatové recepty, tak tady jsou, snad budou k užitku."

Léčivé rostliny za socialismu: komonice lékařská je důležitou bylinkou v receptech pátera Ferdy proti rýmě
Autor: istock.com Léčivé rostliny za socialismu: komonice lékařská je důležitou bylinkou v receptech pátera Ferdy proti rýmě

Jak vyléčit rýmu

Koupel: 2 hrstě bezových větviček nebo květu, 2 hrstě jeřabinových plodů nebo větviček dát do 4 l vody a 8 minut vařit, vlít do koupele a 20 minut omývat hlavně hlavu.

Inhalace: 1 cibule (jen nová), 2 lžíce větviček černého rybízu, 2 lžíce komonice lékařské, 20 chudobek (sedmikrásek), 2 stroužky česneku. Vařit 8 minut ve ¾ l vody. Pak dát ručník přes hlavu a vdechovat ústy a nosem 5 x 10 minut.

Šňupání: Komonici lékařskou (žlutou nebo bílou) rozemlít na prášek (jemný) a šňupat dle potřeby.

Mazání: 3 lžíce arniky naložit do starorežné, vodky či slivovice a po 6 dnech používat jen jako mazání čela a nosu.

Šalvějový čaj pátera Ferdy velmi prospívá lidskému zdraví, a proto by ho měl každý pít denně
Autor: istock.com Šalvějový čaj pátera Ferdy velmi prospívá lidskému zdraví, a proto by ho měl každý pít denně

Šalvějový čaj

1–2 polévkové lžíce sušené šalvěje dát do půl litru vroucí vody a nechat 3 minuty vařit. Pak odstavit a přidat ještě do vroucího čaje po jedné špetce třezalky, máty peprné a meduňky, nechat vše 10 minut vyluhovat, nevařit. V šalvěji je mnoho éterického oleje, což je pro účel kloktání velmi dobré, ale pro pití jej nesmí obsahovat. Proto vařit 3 minuty, aby nežádoucí oleje byly odstraněny a aby se ještě vařením uvolnil další ferment, který je důležitý pro všechny žlázy. Takto připravený šalvějový čaj velmi prospívá lidskému zdraví, a proto by ho měl každý pít denně, neboť potom bude sotva kdy nemocen.

Lenka Valjentová

Článek je zařazen v: léčivé rostliny , byliny , bylinky za socialismu a dnes , recepty pátera Ferdy , bylinné tinktury
Speciály: 1989 před a po , Pád totality – 30 let svobody
Reklama