návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

8 léčivých rostlin, pro které se v červnu vydejte do přírody

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 01.06.2021
Léčivé rostliny, které je v přírodě nejlepší sbírat v červnu
Autor: istock.com Léčivé rostliny, které je v přírodě nejlepší sbírat v červnu
Červen je přelomovým měsícem, kdy se loučíme s jarem a vítáme léto. Příroda nám právě teď nabízí spoustu léčivých bylin, které si můžeme natrhat a nasušit na zimu. Máme pro vás nabídku osmi léčivých rostlin, které je dobré si nasbírat právě v červnu. Jsou to heřmánek, lípa, chrpa, vlčí mák, kokoška pastuší tobolka, jitrocel, řepík a mateřídouška. A kdo by nevěděl, jak konkrétně tyhle léčivky pomáhají našemu zdraví nebo jak, čím a do čeho je sbírat, tak se to dozví.

reklama

Nejvýraznější léčivé a hojivé účinky mají byliny vlastnoručně nasbírané. Základním předpokladem sběru léčivek je jejich dobrá znalost, trhání ve správném čase a na správném místě, ale také se vyplatí vědět jak a do čeho byliny sbírat.

8 obecných pravidel sběru léčivých bylin

  1. Plané léčivé rostliny sbírejte ideálně ručně. Při sběru léčivek žahavých nebo s trny se rozhodně neobejdete bez dobrých rukavic.
  2. S sebou si můžete vzít nůžky nebo nůž, které sběr usnadňují a urychlují. Ovšem mnozí z pravověrných bylinkářů tvrdí, že žádné kovové pomůcky ke sběru bylin nepatří, protože kov jim odebírá léčivé síly.
  3. Květy uštipujte dvěma prsty pod hlavičkou. Květy hluchavky, divizny a jim podobné od rostliny oddělte pouhým vytažením z květního kalichu.
  4. Listy trhejte uštípnutím nebo drhnutím dolů proti směru růstu.
  5. Kořen nejlépe vykopejte pomocí motyčky, rýče nebo jiného vhodného náčiní.
  6. Nasbírané byliny dávejte zásadně do vzdušných a dostatečně prostorných košíků, textilních a papírové pytlíků a tašek.
  7. Dbejte, aby nedošlo k zapaření a přílišného stlačení rostlin.
  8. Nejhorší variantou jsou igelitky. Pokud nemáte nic jiného u sebe, nechte je o nejvíc otevřené nebo je propíchejte, aby se k bylinám dostal aspoň trochu vzduch.
Léčivé rostliny, které je nejlepší sbírat v červnu: lipové květy hrají prim při léčbě kašle a nachlazení
Autor: istock.com Léčivé rostliny, které je nejlepší sbírat v červnu: lipové květy hrají prim při léčbě kašle a nachlazení

1. Vlčí mák proti chřipce a nachlazení

Vlčí mák (Papaver rhoeas) obsahuje velké množství alkaloidů, ale také slizy, třísloviny, cukry, antokyanová barviva a další účinné látky. Jako léčivka se využívají červené okvětní plátky, které sbírejte ideálně v červnu. Samotný sběr by měl probíhat za suchého počasí, aby se předešlo riziku zvlhnutí a plesnivění. Makové květy mají zklidňující účinky při chřipce, nachlazení či angíně, pomáhají zmírňovat kašel a zároveň usnadňují vykašlávání. Vlčí mák se ve formě čaje nebo kloktadla úspěšně podílí na léčbě zánětů horních cest dýchacích a využít ho lze rovněž proti chrapotu. Díky svým sedativním účinkům účinně pomáhá proti nespavostí a dokonce i depresivním náladám.

Léčivé rostliny, které je nejlepší sbírat v červnu: vlčí mák pomáhá př chřipce a nachlazení, chrpa léčí (nejen) oči
Autor: pixabay.com Léčivé rostliny, které je nejlepší sbírat v červnu: vlčí mák pomáhá př chřipce a nachlazení, chrpa léčí (nejen) oči

2. Chrpa léčí (nejen) oči

Chrpa polní (Centaurea cyanus) má typické výrazně modré květy, které se sbírají buď celé i s kalichem a krátkou stopkou, nebo se pouze modré okraje květů. Chrpa obsahuje například flavonoidy apigenin a cyanin, alkaloidy, hořčiny, saponiny, sliz a minerály. Často je součástí bylinných směsí proti nechutenství. Má močopudné, žlučopudné a protizánětlivé účinky. Chrpa podporuje trávení, uplatní při urologických potížích a revmatismu. Nejvíce se využívá na zklidnění unavených, podrážděných a bolavých očí, při zánětu spojivek nebo citlivosti na světlo. Také urychluje hojení povrchových poranění a vyrážek a ekzémů. Posiluje poškozené vlasy a pomáhá proti lupům. Koupele s chrpou jsou skvělé na mírnění otoků nohou.

Modré květy chrpy pomáhají léčit podrážděné a unavené oči

Modré chrpy jsou skvělý přírodní lék na podrážděné a unavené oči

Kokoška pastuší tobolka umí zastavit krev z nosu

Kokoška pastuší tobolka zastaví krvácení z nosu. Můžete ji přidat i do salátů

3. Jitrocel bojuje proti kašli i bodnutí hmyzem

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je bylinka, kterou zná každý, ale mnozí možná vůbec netuší, co všechno dokáže. Listy z nekvetoucích rostlin sbírejte během června za suchého počasí, pokud sbíráte listy s kvetoucími stvoly, musíte stvoly před sušením odstranit. Jitrocel kopinatý obsahuje až 2 procenta glykosidu aukubinu, který má tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu, dále množství slizu, enzymy, třísloviny, vitamin C, hořčiny, kyselinu křemičitou a draselné soli. Vnitřně se používá se jako prostředek usnadňující odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest, někdy i při trávicích poruchách spojených se zácpou. Zevně se používána obklady při ekzémech, spáleninách, zanícených a špatně se hojících ranách. Je to známý pomocník při bodnutí hmyzem.

Léčivé rostliny, které je nejlepší sbírat v červnu: jitrocel bojuje proti kašli ai bodnutí hmyzem
Autor: istock.com Léčivé rostliny, které je nejlepší sbírat v červnu: jitrocel bojuje proti kašli ai bodnutí hmyzem

4. Lipové květy hrají prim při léčbě kašle a nachlazení

Lípa malolistá či srdčitá (Tilia cordata) kvete od června do července a květy krásně voní. Lipové květy sbírejte s listenem nebo bez v době květu, jen dávejte pozor, aby se květy nepomačkaly a neslepily, protože se mohou zapařit a při sušení ztmavnout. Lípa obsahuje mj. éterické oleje, třísloviny, flavonoidy, polysacharidy, terpeny, glykosidy, v menším množství silice a sliz. Květy mají široké spektrum použití při chorobách z nachlazení, protože podporují pocení, snižuje teplotu, rozpouští hleny a snižují dráždivost ke kašli. Lipový čaj působí také proti křečím, pomáhá tři zažívacích potížích, snižuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi, působí preventivně proti ucpávání žil a vzniku křečových žil. Zevně uklidňuje a zvláčňuje pokožku.

Nálevem ze sušených lipových květů můžete zahnat nejenom nachlazení, ale i migrénu

Nasušte si lipový květ: Uklidní pocuchané nervy i rozjívené děti

Lipový med můžete přidávat do čaje nebo ho ředit s vodou a pít msíto šťávy

4 recepty z lipového květu: Zkuste med, limonádu, víno anebo lipové bonbony

5. Kokoška pastuší tobolka zastavuje krvácení

Kokoška pastuší tobolka (Capsulla bursa-pastoris) umí zastavovat různé typy krvácení. Sbírejte celou kvetoucí nať i s přízemní růžicí listů bez kořene do června kolem poledne. Obsahuje cholin, histamin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonové glykosidy a větší množství minerálních látek. Velký význam má především v gynekologii, protože účinně zmírňuje příliš silné menstruační krvácení a bolesti. Čaj slouží při zánětech močového měchýře a k dezinfekci močových cest. Sušená kokoška se přidává do směsí pro čištění krve a detoxikaci organismu. Odvar z kokošky pastuší tobolky můžete aplikovat jako ústní vodu při krvácení dásní nebo jako kloktadlo při bolesti v krku.

Léčivé rostliny, které je nejlepší sbírat v červnu: kokoška pastuší tobolka zastavuje krvácení
Autor: istock.com Léčivé rostliny, které je nejlepší sbírat v červnu: kokoška pastuší tobolka zastavuje krvácení

6. Heřmánek uklidňuje

Květy heřmánku pravého (Chamomilla recutita) sbírejte ihned po rozkvětu, aby se nezačaly rozpadat při tvorbě semen. Nenechávejte při sběru stopku květu delší než dva centimetry. Heřmánek obsahuje kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je chamazulen i další účinné látky jako flavonoidy, kumariny, terpeny či sliz. Má protizánětlivé, dezinfekční a uklidňující účinky, heřmánkový čaj příznivě ovlivňuje zažívání, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či zvyšuje pocení, pomáhá při bolestech hlavy i nespavosti nebo nervozitě, dá se použít při zánětech močových cest. Heřmánkové obklady jsou skvělé na mírnění otoků, snižují bolest a urychlují hojení i zanícených ran, kožních vyrážek či hemoroidů. Používá se k ošetření vlasů a pokožky.

HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

Řepík lékařský je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

Řepík je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

7. Řepík podporuje sexuální apetit

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) v červnu rozkvétá hroznem zlatožlutých kvítků a to je ideální čas natrhat si kvetoucí nať i s přízemními lístky. Bylina obsahuje především třísloviny se svíravými a stahujícími účinky, hořčiny, flavonoidy, silice, železo, vitaminy C a K. Nálev z řepíku vnitřně působí protizánětlivě a dezinfekčně, zvyšuje vylučování žluči a má diuretické a detoxikační účinky. Řepík je starým přírodním lékem proti průjmu. Zrychluje metabolismus tuků, podporuje hubnutí a snižuje hladinu cholesterolu. Řepík podporuje sexuální apetit mužů! Zevně se využívá jeho protizánětlivých, svíravých a antiseptických vlastností. Používá jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině a při zánětech horních cest dýchacích. Obklady jsou super při kožních vyrážkách a odřeninách.

Mateřísoušku od června do září zdobí nachově fialové až růžové kvítky

MATEŘÍDOUŠKA: Jak pěstovat bylinu proti nespavosti a použít ji jako koření

TYMIÁN

TYMIÁN: Jak vypěstovat koření, ze kterého si připravíte mast na klouby i domácí chleba

8. Mateřídouška zatočí s nespavotí

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) pro léčebné účely sbírejte od druhé poloviny června v poledne při slunečném počasí. Odstřihávejte vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Bylina obsahuje silice (thymol, karvakrol, linalol), hořčiny, třísloviny a flavonoidy. Kvetoucí nať mateřídoušky se užívá při léčbě dýchacích cest, protože podporuje vykašlávání, uvolňuje hleny a zmírňuje suchý kašel a rýmu. Pomáhá při poruchách zažívání, má močopudné a detoxikační účinky. Osvědčila se při úporných bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě, a splínu. Výrazných antiseptických účinků mateřídoušky lze využít proti kožním zánětům, plísňovým onemocněním kůže či spáleniny od slunce. Silnější nálev se využívá při zánětech ústní dutiny jako kloktadlo s dezinfekčním účinkem.

O léčivých bylinách by vás ještě mohlo zajímat:

Mátu, šalvěj, meduňku a libeček jako bylinky pro zdraví sbíráme v červnu

V červnu sbíráme mátu, šalvěj, meduňku a libeček. Jak je nejlépe nasušit?

Sedm léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

7 léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

Divizna velkokvětá: Jak pěstovat dekorativní rostlinu, jejíž žluté květy léčí kašel

Jak využít léčivou sílu divizny velkokvěté? Pěstujte ji a připravte si čaj i sirup

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ: Jak pěstovat přírodní lék proti stresu a nespavosti

KOZLÍK: Jak pěstovat přírodní lék proti stresu a nespavosti

reklama

Článek je zařazen v: divoké léčivé byliny , sběr bylin v červnu , lipový květ , heřmánek pravý , kokoška pastuší tobolka , Řepík lékařský , jitrocel kopinatý , vlčí mák , chrpa polní , Mateřídouška

reklama

Přečtěte si také