Bylinky, které sbíráme během června: Heřmánek, lípa, jitrocel, mateřídouška či řepík

Červen je přelomovým měsícem, kdy se loučíme s jarem a vítáme léto. Příroda nám právě teď nabízí spoustu léčivých bylin, které si můžeme natrhat a nasušit na zimu. Máme pro vás nabídku osmi léčivých rostlin, které je dobré si nasbírat právě v červnu. Jsou to heřmánek, lípa, chrpa, vlčí mák, kokoška pastuší tobolka, jitrocel, řepík a mateřídouška.

Nejvýraznější léčivé a hojivé účinky mají byliny vlastnoručně nasbírané. Základním předpokladem sběru léčivek je jejich dobrá znalost, trhání ve správném čase a na správném místě, ale také se vyplatí vědět, jak a do čeho bychom měli byliny sbírat.

Pravidla sběru léčivých bylin

  • Plané léčivé rostliny sbírejte ideálně ručně. Při sběru léčivek žahavých nebo s trny se rozhodně neobejdete bez dobrých rukavic.
  • S sebou si můžete vzít nůžky nebo nůž, které sběr usnadňují a urychlují. Ovšem mnozí z pravověrných bylinkářů tvrdí, že žádné kovové pomůcky ke sběru bylin nepatří, protože kov jim odebírá léčivé síly.
  • Květy uštipujte dvěma prsty pod hlavičkou. Květy hluchavky, divizny a jim podobné od rostliny oddělte pouhým vytažením z květního kalichu.
  • Listy trhejte uštípnutím nebo drhnutím dolů proti směru růstu.
  • Kořen nejlépe vykopejte pomocí motyčky, rýče nebo jiného vhodného náčiní.
  • Nasbírané byliny dávejte zásadně do vzdušných a dostatečně prostorných košíků, textilních a papírových pytlíků a tašek.
  • Dbejte, aby nedošlo k zapaření a přílišnému stlačení rostlin.
  • Nejhorší variantou jsou igelitky. Pokud nemáte nic jiného u sebe, nechte je co nejvíc otevřené nebo je propíchejte, aby se k bylinám dostal aspoň trochu vzduch.

Vlčí mák proti chřipce a nachlazení

Vlčí mák (Papaver rhoeas) obsahuje velké množství alkaloidů, ale také slizy, třísloviny, cukry, antokyanová barviva a další účinné látky. Jako léčivka se využívají červené okvětní plátky, které sbírejte ideálně v červnu. Samotný sběr by měl probíhat za suchého počasí, aby se předešlo riziku zvlhnutí a plesnivění. Makové květy mají zklidňující účinky při chřipce, nachlazení či angíně, pomáhají zmírňovat kašel a zároveň usnadňují vykašlávání. Vlčí mák se ve formě čaje nebo kloktadla úspěšně podílí na léčbě zánětů horních cest dýchacích a využít ho lze rovněž proti chrapotu. Díky svým sedativním účinkům účinně pomáhá proti nespavostí, a dokonce i depresivním náladám.

Chrpa léčí (nejen) oči

Chrpa polní (Centaurea cyanus) má typické výrazně modré květy, které se sbírají buď celé i s kalichem a krátkou stopkou, nebo se trhají pouze modré okraje květů. Chrpa obsahuje například flavonoidy apigenin a cyanin, alkaloidy, hořčiny, saponiny, sliz a minerály. Často je součástí bylinných směsí proti nechutenství. Má močopudné, žlučopudné a protizánětlivé účinky. Chrpa podporuje trávení, uplatní se při urologických potížích a revmatismu. Nejvíce se využívá na zklidnění unavených, podrážděných a bolavých očí, při zánětu spojivek nebo citlivosti na světlo. Také urychluje hojení povrchových poranění, vyrážek a ekzémů. Posiluje poškozené vlasy a pomáhá proti lupům. Koupele s chrpou jsou skvělé na mírnění otoků nohou.

Jitrocel proti kašli i bodnutí hmyzem

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je bylinka, kterou zná každý, ale mnozí možná vůbec netuší, co všechno dokáže. Listy z nekvetoucích rostlin sbírejte během června za suchého počasí, pokud sbíráte listy s kvetoucími stvoly, musíte stvoly před sušením odstranit. Jitrocel kopinatý má tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu. Vnitřně se používá jako prostředek usnadňující odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest, někdy i při trávicích poruchách spojených se zácpou. Zevně se používá na obklady při ekzémech, spáleninách, zanícených a špatně se hojících ranách. Je to známý pomocník při bodnutí hmyzem.

Lipové květy snižuje horečku

Lípa malolistá či srdčitá (Tilia cordata) kvete od června do července a květy krásně voní. Lipové květy sbírejte s listenem nebo bez v době květu, jen dávejte pozor, aby se nepomačkaly a neslepily, protože se mohou zapařit a při sušení ztmavnout. Lípa obsahuje mj. éterické oleje, třísloviny, flavonoidy, polysacharidy, terpeny, glykosidy, v menším množství silice a sliz. Květy mají široké spektrum použití při chorobách z nachlazení, protože podporují pocení, snižují teplotu, rozpouští hleny a snižují dráždivost ke kašli. Lipový čaj působí také proti křečím, pomáhá tři zažívacích potížích, snižuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi, působí preventivně proti ucpávání žil a vzniku křečových žil. Zevně uklidňuje a zvláčňuje pokožku.

Kokoška pastuší tobolka zastavuje krvácení

Kokoška pastuší tobolka (Capsulla bursa-pastoris) umí zastavovat různé typy krvácení. Sbírejte celou kvetoucí nať i s přízemní růžicí listů bez kořene do června kolem poledne. Obsahuje cholin, histamin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonové glykosidy a větší množství minerálních látek. Velký význam má především v gynekologii, protože účinně zmírňuje příliš silné menstruační krvácení a bolesti. Čaj slouží při zánětech močového měchýře a k dezinfekci močových cest. Sušená kokoška se přidává do směsí pro čištění krve a detoxikaci organismu. Odvar z kokošky pastuší tobolky můžete aplikovat jako ústní vodu při krvácení dásní nebo jako kloktadlo při bolesti vkrku.

Heřmánek uklidňuje

Květy heřmánku pravého (Chamomilla recutita) sbírejte ihned po rozkvětu, aby se nezačaly rozpadat při tvorbě semen. Nenechávejte při sběru stopku květu delší než dva centimetry. Heřmánek obsahuje kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je chamazulen, i další účinné látky jako flavonoidy, kumariny, terpeny či sliz. Má protizánětlivé, dezinfekční a uklidňující účinky, heřmánkový čaj příznivě ovlivňuje zažívání, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či zvyšuje pocení, pomáhá při bolestech hlavy i nespavosti nebo nervozitě, dá se použít při zánětech močových cest. Heřmánkové obklady jsou skvělé na mírnění otoků, snižují bolest a urychlují hojení i zanícených ran, kožních vyrážek či hemoroidů. Používá se k ošetření vlasů a pokožky.

Řepík podporuje sexuální apetit

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) v červnu rozkvétá hroznem zlatožlutých kvítků a to je ideální čas natrhat si kvetoucí nať i s přízemními lístky. Bylina obsahuje především třísloviny se svíravými a stahujícími účinky, hořčiny, flavonoidy, silice, železo, vitaminy C a K. Nálev z řepíku vnitřně působí protizánětlivě a dezinfekčně, zvyšuje vylučování žluči a má diuretické a detoxikační účinky. Řepík je starým přírodním lékem proti průjmu. Zrychluje metabolismus tuků, podporuje hubnutí a snižuje hladinu cholesterolu. Řepík podporuje sexuální apetit mužů! Zevně se využívá jeho protizánětlivých, svíravých a antiseptických vlastností. Používá se jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině a při zánětech horních cest dýchacích. Obklady jsou super při kožních vyrážkách a odřeninách.

Mateřídouška tiší bolest hlavy

Mateřídoušku obecnou (Thymus serpyllum) pro léčebné účely sbírejte od druhé poloviny června v poledne při slunečném počasí. Odstřihávejte vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Bylina obsahuje silice, hořčiny, třísloviny a flavonoidy. Kvetoucí nať mateřídoušky se užívá při léčbě dýchacích cest, protože podporuje vykašlávání, uvolňuje hleny a zmírňuje suchý kašel a rýmu. Pomáhá při poruchách zažívání, má močopudné a detoxikační účinky. Osvědčila se při úporných bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a splínu. Výrazných antiseptických účinků mateřídoušky lze využít proti kožním zánětům, plísňovým onemocněním kůže či spáleninám od slunce. Silnější nálev se využívá při zánětech ústní dutiny jako kloktadlo s dezinfekčním účinkem.

Zdroje: cs.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, bylinkář Martin Kolár


Přečtěte si také