Vratič obecný: Výraznou vůní dokáže odehnat komáry od stolu i mšice ze zahrady

Vratič obecný můžete potkat podél silnic i polních cest, ale své místo má i na zahradách. Dokáže odradit mšice od návštěvy květin, komáry od létání kolem naší hlavy, a dokonce nevoní ani šatním molům. Na druhou stranu je to velmi zajímavá květina, která se výborně hodí na sušení.

Vratič obecný (Tanacetum vulgare)

Dříve se vratič obecný nazýval kopretina vratič (Chrysanthemum vulgare) a jeho žluté květy jsou skutečně podobné středům kopretin. Vratič je vytrvalá bylina, jedovatá, ale na druhou stranu i léčivá. Jako léčivka byl vratič užíván již ve starověkém Řecku, ale pro jeho toxicitu se postupně od jeho užívání ustoupilo. Dnes se využívá jen ve formě mastí a přírodního insekticidu, tedy odpuzovače hmyzu. Dorůstá do výšky asi 1,5 m a během července až září vykvétá žlutým chocholičnatým květenstvím. Roste na okrajích polí, rumištích, železničních náspech i okrajích cest a silnic. Má rád slunná stanoviště a nesnáší přemokření a stín. Rozmnožuje se semenem nebo oddenky. Vratič je velmi oblíbený i jako sušená květina do zimních suchých vazeb nebo na věnce.

Jak získal vratič své jméno

Kdo se prý napije odvaru z vratiče, ten se prostě pozvrací… ale existuje i mnohem poetičtější výklad. Kdo utrhne vratič, rostoucí u cesty, ten se jistě vrátí zpět.

Jak využít vratič jako přírodní insekticid

Celá rostlina je sice jedovatá i pro člověka, ale množství obsaženého jedu není tak veliké, abyste se s vratičem báli pracovat. Naopak, jeho účinky na hmyz činí z vratiče velmi oblíbeného pomocníka.

  1. Vratič, vysázený na několika místech na zahradě, odpuzuje mšice.
  2. Vratič pomáhá i proti mandelince bramborové, stačí ho vysázet na okraj políčka (na velké pole však jeho síly nestačí).
  3. Rostliny, napadené různými škůdci, postříkejte výluhem z rozkvetlého vratiče. Stačí asi dvě hrsti nařezané natě vratiče přelít litrem vařící vody a vychladlý nálev naplnit do rozstřikovače. Výluhem můžete rostliny i zalévat.
  4. Výluh z vratiče prý pomáhá i proti blechám a štěnicím.
  5. Rozkvetlý vratič natrhejte do vázy a komáři, ale i mouchy se vašemu stolu zdaleka vyhnou.
  6. Sušený vratič vložte do plátěného sáčku a zavěste do skříně. Funguje stejně jako levandule a odpuzuje šatní moly. Jen zdaleka tak pěkně nevoní.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vrati%C4%8D_obecn%C3%BD; https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28522-vratic-obecny-rostlina-jejiz-vyrazne-aroma-odpuzuje-ruzne-druhy-hmyzu


Přečtěte si také