návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

6 léčivých bylin, které je nejlepší nasbírat a nasušit v červenci

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 29.06.2021
6 léčivých bylin, které je nejlepší nasbírat a nasušit v červenci
Autor: istock.com 6 léčivých bylin, které je nejlepší nasbírat a nasušit v červenci
Léto se už rozjelo, červencové dny jsou dlouhé a většinou teplé a slunečné. Letní počasí láká ven k vodě a na výlety, ale milovníci léčivých rostlin míří do českých, moravských a slezských luhů a hájů na sběr bylin. Pojďme se podívat, jaké léčivky nám horký červenec ve volné přírodě nabízí ke sběru. Jsou to například červené květy jetele lučního, žluté květy divizny velkokvěté, rozkvetlé natě třezalky tečkované, komonice lékařské, řebříčku obecného nebo pelyňku pravého. A kdo by si chtěl udělat zásobu sušených léčivek na zimu, jistě ocení 10 obecných pravidel sušení léčivých bylin.

reklama

Nejvýraznější léčivé a hojivé účinky mají byliny vlastnoručně nasbírané. Základním předpokladem sběru léčivek je jejich dobrá znalost, trhání ve správném čase a na správném místě. Také se vyplatí vědět, jak a do čeho byliny sbírat, stejně jako bychom si měli pamatovat základní zásady, jak a kde léčivé rostliny sušit.

10 obecných pravidel sušení léčivých bylin

  1. Byliny dáme sušit co nejdříve po jejich nasbírání, jen tak zajistíme jejich kvalitu. V košíku či tašce by neměly zůstat v silné vrstvě déle než 45 minut, aby zbytečně nedošlo k jejich zapaření a znehodnocení.
  2. Rostlinky je třeba usušit důkladně a v co nejkratší době, protože ve vlhku či při pomalém schnutí hrozí zapaření, napadení plísní, zčernání, někdy i napadení různými škůdci.
  3. Základem správného sušení bylin je dobře větrané a suché místo. Ideální je půda, kde je neustálá cirkulace vzduchu, ale sušit můžete třeba i v obýváku. Místnost by neměla být ani příliš prašná, ani jinak znečištěná.
  4. Kuchyň, koupelna a jiné místnosti s případnou vlhkostí a výpary určitě nejsou vhodnou sušárnou bylin.
  5. Bylinky se dají dobře sušit i venku, ale pouze za teplého a suchého počasí, a raději ve stínu, kromě několika výjimek jako jsou lichořeřišnice větší či divizna velkokvětá.
  6. Celou nať nebo jiné dlouhé části lze svázat do menších kytiček – svazků či snopků a zavěsit na tyč nebo šňůru. Zajistíme jim tak přístup vzduchu ze všech stran a ušetříme si práci s jejich obracením.
  7. Listy, květy a kořeny se nejlépe suší na roštech, sítech, v nízkých papírových krabicích. Pokud sušíme byliny naležato, pak vždy v jedné a tenké vrstvě. Nesmíme zapomenout je (výjimkou jsou například jitrocel kopinatý a mateřídouška obecná) pravidelně obracet, aby se provzdušnily.
  8. Kořeny je třeba před sušením důkladně očistit, omýt čistou vodou a ihned dobře osušit. Sušení kořenů urychlíme nařezáním na menší kousky nebo podélným rozkrojením.
  9. Květy, listy ani jiné části rostlin (kromě kořenů) před sušením nikdy neoplachujeme!
  10. Správně usušené bylinky buď při pomačkání šustí, rozpadají se na malé části, jsou křehké a lámou se, nebo se dají snadno rozemnout mezi prsty, to záleží na druhu a části léčivé rostliny.
Léčivé byliny v červenci: celou nať části lze svázat do menších kytiček – svazků či snopků a zavěsit na tyč nebo šňůru
Autor: istock.com Léčivé byliny v červenci: celou nať části lze svázat do menších kytiček – svazků či snopků a zavěsit na tyč nebo šňůru

1. Řebříček zastaví krvácení

Řebříček obecný (Achillea millefolium) roste na slunných loukách, pastvinách, rumištích, na okrajích silnic, i na zahradách Známá bylinka s bílými až narůžovělými květy, které na slunci silně hořce voní. Řebříček se považuje už po odpradávna za nejvýraznější léčivku na všechny gynekologické problémy od bolestivé menstruace, přes záněty vaječníků po potíže v klimakteriu. Působí protizánětlivě, dezinfekčně, močopudně, detoxikačně. Pomáhá s trávením, plynatostí a bolestmi břicha. Řebříček je velmi účinný při kašli a nachlazení a snižuje krevní tlak. Ve formě obkladů pomáhá detoxikaci, hojí zanícené rány, staví krvácení a v dutině ústní mírní záněty.

Nasbírejte si řebříček, stará léčivá bylina pomáhá především ženám

Řebříček pomáhá ženám i odpuzuje komáry. Natrhejte si a nasušte starou léčivou bylinu

Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: i poranění od trnů růže je třeba vždy dobře vyčistit, jinak může dojít k infekci.

Jitrocel a řebříček poskytnou první pomoc na zahradě

Řebříček sběr a sušení

Sbíráme rozkvetlou nať počátkem květu, nejlépe v červenci a v srpnu za slunečného dne, když jsou éterické oleje v květech a léčiva síla nejsilnější. Řebříček sušíme zavěšený ve svazích na vzdušném a suchém místě.

Léčivé byliny v červenci: řebříček obecný (Achillea millefolium)
Autor: pixabay.com Léčivé byliny v červenci: řebříček obecný (Achillea millefolium)

2. Třezalka je přírodní antidepresivum

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) vyhledává slunné stráně, sušší, louky a paseky a kraje lesů. Bylina dorůstající výšky až 60 cm je charakteristická především svými zlatožlutými květy, na jejichž okraji jsou patrné žlázky v podobně černých teček. Při jejich poškození z květu vytéká hořký černočervený olej. Třezalka patří mezi přírodní antidepresiva, příznivě ovlivňuje psychiku, pomáhá při vyčerpání, nespavosti a depresi. Je osvědčeným pomocníkem při zažívacích potížích, bolestech žaludku, špatné funkci žlučníku a jater. Působí dezinfekčně a močopudně, ovlivňuje látkovou výměnu, zrychluje metabolismus, pomáhá bojovat s bakteriálními a virovými infekcemi. Zevně se používá při léčbě hemoroidů a na kožní problémy. Z třezalky je proslulý hojivý olej sv. Jana.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ: Jak pěstovat hvězdu svatojánských bylin a vyrobit slavný hojivý Janův olej

Jak pěstovat třezalku, hvězdu svatojánských bylin? Připravte si slavný hojivý Janův olej

Divizna velkokvětá: Jak pěstovat dekorativní rostlinu, jejíž žluté květy léčí kašel

Jak využít léčivou sílu divizny velkokvěté? Pěstujte ji a připravte si čaj i sirup

Třezalka sběr a sušení

Sbíráme olistěnou kvetoucí nať za suchého počasí, nejlépe začátkem července kolem 10. hodiny. Ideální je svázat nať do kytice a sušit zavěšenou ve stínu.

3. Komonice zatočí s nespavostí

Komonice lékařská (Melilotus officinalis) má ráda suché stráně, rumiště, příkopy, náspy, lomy, preferuje půdy středně těžké až lehké a místa slunná až mírně zastíněná. Statná bylina s hrozny žlutých i bílých květů dostala do vínku velkou léčivou sílu, v lidovém léčitelství se používá převážně při léčbě nespavosti, zvýšeném krevním tlaku, kašli, bolestech hlavy a při revmatických potížích. Komonice lékařská je důležitou bylinkou v receptech proslulého bylinkáře pátera Ferdy proti rýmě. Bylina také reguluje krevní srážlivost, pomáhá při léčbě křečových žil. Zevně se používá na otoky, modřiny, proleženiny, krevní podlitiny a křečové žíly, hojí vředy a tiší revmatické bolesti. Sušená komonice je vhodná pro odpuzení hmyzu a jako aroma do tabáku.

Komonice sběr a sušení

Kvetoucí nať sbíráme na počátku rozkvětu, ideálně v červenci (kvete od června do srpna). Nať svážeme do malých svazečků a sušíme zavěšené na šňůře, nebo v 10 cm vrstvě na sítech či papírech na stinném a dobře větraném místě.

Léčivé byliny v červenci: komonice lékařská (Melilotus officinalis)
Autor: istock.com Léčivé byliny v červenci: komonice lékařská (Melilotus officinalis)

4. Jetel pomáhá ženám v menopauze

Jetel luční (Trifolium pratense) s červenými květy roste hojně na mírně vlhkých loukách a okrajích lesů pastvinách, často i zahradách jako plevel. Kromě léčivých účinků jsou květy jetele vydatným zdrojem obživy včel, čmeláků a motýlů. Jetel luční je známý díky vysokému obsahu fytoestrogenů především přírodní pomocník pro ženy s problémy v menopauze. Mírní klimakterické návaly horka, nespavost a výkyvy nálad atd. Dále má jetel luční dezinfekční účinek, kterého se využívá při žaludečních a střevních potížích. Používá se také proti léčbě dýchacích cest či revmatismu, dny nebo diabetu.

Červený jetel luční je zázračná bylina především pro ženy

Červený jetel luční je zázračná léčivá bylina pro ženy

Není jetel jako jetel

V Česku roste 19 druhů jetele. Který odpuzuje bělásky a proč je jetel ideální na zelené hnojení?

Červený jetel sběr a sušení

Sbírají se květy v plném květu. Pokud začnou zasychat a hnědnout, už je netrháme. Rozkvetlé a zdravé květy uštipujeme i s několika přilehlými listy. Květy jetele sušíme na dobře větraném a suchém místě rozprostřené na sítu. Po dobu sušení květy obracíme a vyřazujeme hnědé květy.

Léčivé byliny v červenci: jetel luční (Trifolium pratense)
Autor: pixabay.com Léčivé byliny v červenci: jetel luční (Trifolium pratense)

5. Pelyněk podporuje trávení

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) najdeme na kamenitých místech, slunných skalnatých stráních, podél cest a na vyhřátých mezích. Vytrvalá bylina vysoká okolo 1 metrů je celá stříbrošedě plstnatá s drobnými žlutými květy v bohatých latách. Pelyněk kvete během července a srpna. Hořčiny obsažené v pelyňkové nati podporují tvorbu žaludečních šťáv, činnost žlučníku a jater. Pozitivně ovlivňuje vstřebávání živin ve střevě a zlepšuje celkový metabolismus organismu. Rovněž má účinky antiseptické. Pro své protizánětlivé a povzbuzující účinky je také ho možné použít při chřipce a nachlazení. Působí i na psychiku, podporuje údajně odvahu a nebojácnost, uvolňuje zlost a napětí, pomáhá při depresi a letargii.

Hořký pelyněk je nejlepší přírodní lék na trávení

Hořký pelyněk je nejlepší přírodní lék na špatné trávení. Připravte si čaj i pelyňkové víno

Řepík lékařský je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

Řepík je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

Pelyněk sběr a sušení

Vrchní nezdřevnatělá část natě se sbírá od června do srpna za suchého počasí v poledne. Váže se do svazků a suší se na stinném a vzdušném místě v zavěšených svazcích nebo rozložené v tenké vrstvě na lískách. Pelyněk je možné dosušit i na slunci.

Léčivé byliny v červenci: pelyněk pravý (Artemisia absinthium)
Autor: Jan Prášil Léčivé byliny v červenci: pelyněk pravý (Artemisia absinthium)

6. Divizna léčí průdušky

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum), statná a nepřehlédnutelná bylina je u nás domácí. V prvním roce tvoří přízemní růžici šedozelených plstnatých listů a v druhém z ní vyrůstá mohutný, většinou větvený květný stvol. Velké žluté květy jsou svou vůní a hlavně nektarem lákadlem pro včely. Květy divizny obsahují slizovité látky a saponiny, které uvolňují hlen, využívá se zejména pro léčbu průduškových onemocněních, zánětů v krku, kašle či nachlazení. Mají také močopudné a dezinfekční účinky. Divizna velkokvětá také pomůže, když bolí hlava, trpíme nespavostí nebo závratěmi nebo potřebujeme regulovat menstruační cyklus. Olej z divizny zmírňuje otoky a hojí povrchová poranění.

Divizna velkokvětá: Jak pěstovat dekorativní rostlinu, jejíž žluté květy léčí kašel

Jak využít léčivou sílu divizny velkokvěté? Pěstujte ji a připravte si čaj i sirup

Červené květy vlčího máku si poradí s kašlem i nespavostí

Červené květy vlčího máku si poradí s kašlem i stresem

Divizna sběr a sušení

Květy je nutné otrhávat jednotlivě, postupně jak nakvétají a jen za slunného počasí. Sušení musí být rychlé a jako u jedné z mála léčivek se doporučuje sušení na přímém slunci.

Mohlo by vás taky zajímat:

Mátu, šalvěj, meduňku a libeček jako bylinky pro zdraví sbíráme v červnu

V červnu sbíráme mátu, šalvěj, meduňku a libeček. Jak je nejlépe nasušit?

O svatojánské noci si nasbírejte devatero léčivých bylin. Podle lidových tradic mají třezalka, heřmánek či řepík zázračnou sílu

Jak použít devatero svatojánských bylin? Nasbírejte je o svatojánské noci

Léčivé rostliny, které je v přírodě nejlepší sbírat v červnu

8 léčivých rostlin, pro které se v červnu vydejte do přírody

Sedm léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

7 léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

Mateřísoušku od června do září zdobí nachově fialové až růžové kvítky

MATEŘÍDOUŠKA: Jak pěstovat bylinu proti nespavosti a použít ji jako koření

Přírodní antibiotika právě kvetou: Lichořešnice větší je stejně krásná jako léčivé

Dvě nejlepší přírodní antibiotika právě kvetou. Lichořeřišnice a echinacea jsou stejně krásné jako léčivé

reklama

Článek je zařazen v: Sběr a sušení léčivých bylinek , léčivé byliny v červenci , Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) , Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) , Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) , Jetel luční (Trifolium pratense) , Komonice lékařská (Melilotus officinalis) , Řebříček obecný (Achillea millefolium)

reklama

Přečtěte si také