reklama

6 léčivých bylin, které je nejlepší nasbírat a nasušit v červenci

Lenka Valjentová
4. července 2020
Léto se už rozjelo, červencové dny jsou dlouhé a většinou teplé a slunečné. Letní počasí láká ven k vodě a na výlety, ale milovníci léčivých rostlin míří do českých, moravských a slezských luhů a hájů na sběr bylin. Pojďme se podívat, jaké léčivky nám horký červenec ve volné přírodě nabízí ke sběru.
reklama

Nejvýraznější léčivé a hojivé účinky mají byliny vlastnoručně nasbírané. Základním předpokladem sběru léčivek je jejich dobrá znalost, trhání ve správném čase a na správném místě. Také se vyplatí vědět, jak a do čeho byliny sbírat, stejně jako bychom si měli pamatovat základní zásady, jak a kdeléčivé rostliny sušit.

10 obecných pravidel sušení léčivých bylin

  1. Byliny dáme sušit co nejdříve pojejich nasbírání, jen tak zajistíme jejich kvalitu. Vkošíku či tašce by neměly zůstat vsilné vrstvě déle než 45 minut, aby zbytečně nedošlo kjejich zapaření aznehodnocení.
  2. Rostlinky je třeba usušit důkladně av co nejkratší době, protože vevlhku či při pomalém schnutí hrozí zapaření, napadení plísní, zčernání, někdy inapadení různými škůdci.
  3. Základem správného sušení bylin je dobře větrané asuché místo. Ideální je půda, kde je neustálá cirkulace vzduchu, ale sušit můžete třeba iv obýváku. Místnost by neměla být ani příliš prašná, ani jinak znečištěná.
  4. Kuchyň, koupelna ajiné místnosti spřípadnou vlhkostí avýpary určitě nejsou vhodnou sušárnou bylin.
  5. Bylinky se dají dobře sušit ivenku, ale pouze za teplého asuchého počasí, a raději ve stínu, kromě několika výjimek jako jsou lichořeřišnice větší či divizna velkokvětá.
  6. Celou nať nebo jiné dlouhé části lze svázat domenších kytiček – svazků či snopků azavěsit na tyč nebo šňůru. Zajistíme jim tak přístup vzduchu zevšech stran aušetříme si práci sjejich obracením.
  7. Listy, květy akořeny senejlépe suší na roštech, sítech, vnízkých papírových krabicích. Pokud sušíme byliny naležato, pak vždy vjedné a tenké vrstvě. Nesmíme zapomenout je (výjimkou jsou například jitrocel kopinatý a mateřídouška obecná) pravidelně obracet, aby se provzdušnily.
  8. Kořeny je třeba před sušením důkladně očistit, omýt čistou vodou aihned dobře osušit. Sušení kořenů urychlíme nařezáním namenší kousky nebo podélným rozkrojením.
  9. Květy, listy ani jiné části rostlin (kromě kořenů) před sušením nikdy neoplachujeme!
  10. Správně usušené bylinky buď při pomačkání šustí, rozpadají sena malé části, jsou křehké alámou se, nebo se dají snadno rozemnout mezi prsty, tozáleží nadruhu ačásti léčivé rostliny.

1. Řebříček zastaví krvácení

Řebříček obecný (Achillea millefolium) roste na slunných loukách, pastvinách, rumištích, na okrajích silnic, i na zahradách Známá bylinka s bílými až narůžovělými květy, které na slunci silně hořce voní. Řebříček se považuje už po odpradávna zanejvýraznější léčivku navšechny gynekologické problémy od bolestivé menstruace, přes záněty vaječníků po potíže v klimakteriu. Působí protizánětlivě, dezinfekčně, močopudně, detoxikačně. Pomáhá s trávením, plynatostí a bolestmi břicha. Řebříček je velmi účinný při kašli a nachlazení a snižuje krevní tlak. Ve formě obkladů pomáhá detoxikaci, hojí zanícené rány, staví krvácení a vdutině ústní mírní záněty.

Řebříček sběr a sušení

Sbíráme rozkvetlou nať počátkem květu, nejlépe v červenci a v srpnu za slunečného dne, když jsou éterické oleje v květech a léčiva síla nejsilnější. Řebříček sušíme zavěšený ve svazích na vzdušném a suchém místě.

2. Třezalka je přírodní antidepresivum

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) vyhledává slunné stráně, sušší, louky a paseky a kraje lesů. Bylina dorůstající výšky až 60 cm je charakteristická především svými zlatožlutými květy, na jejichž okraji jsou patrné žlázky v podobně černých teček. Při jejich poškození z květu vytéká hořkýčernočervený olej. Třezalka patří mezi přírodní antidepresiva, příznivě ovlivňuje psychiku, pomáhá při vyčerpání, nespavosti a depresi. Je osvědčeným pomocníkem při zažívacích potížích, bolestech žaludku, špatné funkci žlučníku a jater. Působí dezinfekčně a močopudně, ovlivňuje látkovou výměnu, zrychluje metabolismus, pomáhá bojovat s bakteriálními a virovými infekcemi. Zevně se používá při léčbě hemoroidů a na kožní problémy. Z třezalky je proslulý hojivý olej sv. Jana.

Třezalka sběr a sušení

Sbíráme olistěnou kvetoucí nať zasuchého počasí, nejlépe začátkem července kolem 10.hodiny. Ideální je svázat nať dokytice asušit zavěšenouvestínu.

3. Komonice zatočí s nespavostí

Komonice lékařská (Melilotus officinalis) má ráda suché stráně, rumiště, příkopy, náspy, lomy, preferuje půdy středně těžké až lehké a místa slunná až mírně zastíněná. Statná bylina s hrozny žlutých i bílých květů dostala do vínku velkou léčivou sílu, v lidovém léčitelství se používá převážně při léčbě nespavosti, zvýšeném krevním tlaku, kašli, bolestech hlavy a při revmatických potížích. Komonice lékařská je důležitou bylinkou v receptech proslulého bylinkáře pátera Ferdy proti rýmě. Bylina také reguluje krevní srážlivost, pomáhápři léčbě křečových žil. Zevně se používá na otoky, modřiny, proleženiny, krevní podlitiny a křečové žíly, hojí vředy a tiší revmatické bolesti. Sušená komonice je vhodná pro odpuzení hmyzu a jako aroma do tabáku.

Komonice sběr a sušení

Kvetoucí naťsbíráme na počátku rozkvětu, ideálně v červenci (kvete od června do srpna). Nať svážeme do malých svazečků a sušíme zavěšené na šňůře, nebo v 10 cm vrstvě na sítech či papírech na stinném a dobře větraném místě.

4. Jetel pomáhá ženám v menopauze

Jetel luční (Trifolium pratense) s červenými květy roste hojně na mírně vlhkých loukách a okrajích lesů pastvinách, často i zahradách jako plevel. Kromě léčivých účinků jsou květy jetele vydatným zdrojem obživy včel, čmeláků a motýlů. Jetel luční je známý díky vysokému obsahu fytoestrogenů především přírodní pomocník pro ženy s problémy v menopauze. Mírní klimakterické návaly horka, nespavost a výkyvy nálad atd. Dále má jetel luční dezinfekční účinek, kterého se využívá při žaludečních a střevních potížích. Používá se také proti léčbě dýchacích cest či revmatismu, dny nebo diabetu.

Červený jetel sběr a sušení

Sbírají se květy vplném květu. Pokud začnou zasychat ahnědnout, už je netrháme. Rozkvetlé azdravé květy uštipujeme is několika přilehlými listy. Květy jetele sušíme na dobře větraném a suchém místě rozprostřené na sítu. Po dobusušeníkvěty obracíme a vyřazujeme hnědé květy.

5. Pelyněk podporuje trávení

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) najdeme na kamenitých místech, slunných skalnatých stráních, podél cest a na vyhřátých mezích. Vytrvalá bylina vysoká okolo 1 metrů je celá stříbrošedě plstnatá s drobnými žlutými květy vbohatých latách. Pelyněk kvete během července a srpna. Hořčiny obsažené vpelyňkové nati podporují tvorbu žaludečních šťáv, činnost žlučníku ajater. Pozitivně ovlivňuje vstřebávání živin vestřevě azlepšuje celkový metabolismus organismu. Rovněž má účinky antiseptické. Pro své protizánětlivé a povzbuzující účinky je také ho možné použít při chřipce a nachlazení. Působí ina psychiku, podporuje údajně odvahu anebojácnost, uvolňuje zlost anapětí, pomáhá při depresi aletargii.

Pelyněk sběr a sušení

Vrchní nezdřevnatělá část natě se sbírá od června do srpna za suchého počasí vpoledne. Váže se do svazků a suší se na stinném a vzdušném místě vzavěšených svazcích nebo rozložené vtenké vrstvě na lískách. Pelyněk je možné dosušit ina slunci.

6. Divizna léčí průdušky

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum), statná a nepřehlédnutelná bylina je u nás domácí. Vprvním roce tvoří přízemní růžici šedozelených plstnatých listů a vdruhém zní vyrůstá mohutný, většinou větvený květný stvol. Velké žluté květy jsou svou vůní a hlavně nektarem lákadlem pro včely. Květy divizny obsahují slizovité látky a saponiny, které uvolňují hlen,využívá se zejména pro léčbu průduškových onemocněních, zánětů vkrku, kašle či nachlazení. Mají také močopudné a dezinfekční účinky. Divizna velkokvětá taképomůže, když bolí hlava, trpíme nespavostí nebo závratěmi nebo potřebujeme regulovat menstruační cyklus. Olej zdivizny zmírňuje otoky a hojí povrchová poranění.

Divizna sběr a sušení

Květy je nutné otrhávat jednotlivě, postupně jak nakvétají a jen za slunného počasí. Sušení musí být rychlé a jako u jedné z mála léčivek se doporučuje sušení na přímém slunci.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama