Kuchyně

9. března 2017 13:51

Markéta Zídková

Katalogový prototyp domu pro předměstí má vyhovovat každému. Vyhovoval by i vám?

Parta architektů dostala nápad, zahrála si tak trochu na developery a navrhla dům, na který dosáhne většina lidí u nich. Stavba s jednoduchou konstrukcí je předlohou domu, který šetří náklady tím, že se snadno staví, všude se vejde a má levný provoz. Jednu chybu ale přece jen má.

Projekt nazvaný “Erpingham“ je prototyp domu stojící v rezidenční oblasti Hamilton Hill, 10 minut od přístavního města Fremantle v Západní Austrálii. Je to reálný dům a zároveň předloha, jak by mohly vypadat desítky dalších domů. Architekti z ateliéru MSG Architecture na něm demonstrují svou představu o kompaktním obydlí, které by zbytečně nezatěžovalo životní prostředí a dobře se hodilo do proměňujících se předměstí Perthu.

Erpingham je z docela obyčejných materiálů, má lehkou konstrukci a využívá principů pasivního solárního designu, čímž snižuje jak okamžité náklady (na stavbu), tak i ty dlouhodobé, provozní náklady. Vše je spočítané tak, aby na dům dosáhla většina lidí, což je v odlehlejších příměstských lokalitách, kam je tento dům především určen, zvláště důležité.

Vejde se i na menší pozemky

Svému určení vychází vstříc i střídmými proporcemi s podlahovou plochou 150 m², rozloženou do dvou podlaží, takže se vměstná i na skromnější pozemky stále hustěji osidlovaného Perthu a jeho okolí.

V domě zabírají 80 m² tři ložnice a dvě koupelny. Obývací prostor částečně propojený s kuchyní a jídelnou o celkové ploše 70 m² je v přízemí. Na chodbách, ve stěnách a skoro v každém koutě jsou úložné prostory, takže jednotlivé místnosti nemusejí být zastavěné nábytkem.

Kuchyně je zařízená obzvlášť střídmě, žádná exhibice supermoderního designu se v typizovaném domě logicky nekoná , Foto: John Madden

Má-li tento dům z pohledu početnější rodiny nějaký nedostatek, pak je jím absence soukromí, pakliže člověk nechce přes den prodlévat v ložnici. Vzorový dům to řeší samostatným domkem stojícím přímo naproti vchodu. Tam mohou pracovat rodiče anebo řádit děti, aniž by tím obtěžovali kohokoli v domě.

Autor: MSG Architecture

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také