Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Katalogový prototyp domu pro předměstí má vyhovovat každému. Vyhovoval by i vám?

Parta architektů dostala nápad, zahrála si tak trochu na developery a navrhla dům, na který dosáhne většina lidí u nich. Stavba s jednoduchou konstrukcí je předlohou domu, který šetří náklady tím, že se snadno staví, všude se vejde a má levný provoz. Jednu chybu ale přece jen má.
Vydáno: 09.03.2017
Při focení se v záběru promenoval tajemný pes...

Projekt nazvaný “Erpingham“ je prototyp domu stojící v rezidenční oblasti Hamilton Hill, 10 minut od přístavního města Fremantle v Západní Austrálii. Je to reálný dům a zároveň předloha, jak by mohly vypadat desítky dalších domů. Architekti z ateliéru MSG Architecture na něm demonstrují svou představu o kompaktním obydlí, které by zbytečně nezatěžovalo životní prostředí a dobře se hodilo do proměňujících se předměstí Perthu.

Erpingham je z docela obyčejných materiálů, má lehkou konstrukci a využívá principů pasivního solárního designu, čímž snižuje jak okamžité náklady (na stavbu), tak i ty dlouhodobé, provozní náklady. Vše je spočítané tak, aby na dům dosáhla většina lidí, což je v odlehlejších příměstských lokalitách, kam je tento dům především určen, zvláště důležité.

Moderní domy se díky tomu nedostávají do zbytečného rozporu s původní zástavbou
Moderní domy se díky tomu nedostávají do zbytečného rozporu s původní zástavbou
Christopher Frederick Jones a Roger D'Souza

Vejde se i na menší pozemky

Svému určení vychází vstříc i střídmými proporcemi s podlahovou plochou 150 m², rozloženou do dvou podlaží, takže se vměstná i na skromnější pozemky stále hustěji osidlovaného Perthu a jeho okolí.

V domě zabírají 80 m² tři ložnice a dvě koupelny. Obývací prostor částečně propojený s kuchyní a jídelnou o celkové ploše 70 m² je v přízemí. Na chodbách, ve stěnách a skoro v každém koutě jsou úložné prostory, takže jednotlivé místnosti nemusejí být zastavěné nábytkem.

Kuchyně je zařízená obzvlášť střídmě, žádná exhibice supermoderního designu se v typizovaném domě logicky nekoná  Foto: Kuchyně je zařízená obzvlášť střídmě, žádná exhibice supermoderního designu se v typizovaném domě logicky nekoná , Foto: John Madden

Má-li tento dům z pohledu početnější rodiny nějaký nedostatek, pak je jím absence soukromí, pakliže člověk nechce přes den prodlévat v ložnici. Vzorový dům to řeší samostatným domkem stojícím přímo naproti vchodu. Tam mohou pracovat rodiče anebo řádit děti, aniž by tím obtěžovali kohokoli v domě.

Autor: MSG Architecture

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Ač dům stojí v Austrálii, jeho interiérem se nese skandinávská střídmost

Přístavba zmenšila zahradu, ale domu dala nový rozměr

Freedomek na první pohled ani nevypadá jako mobilní příbytek

Dřevěný mobilní dům od brněnských architektů nabízí čistý styl a plochu bytu 2+kk

Reklama
Článek je zařazen v: kuchyně, řadovka, katalogový dům, podlaží
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama