21. září 2017 06:00
Tereza JavorováLednice či mobilní telefon? 10 míst, která bychom měli uklízet minimálně jednou týdně. To zvládnete!
Ačkoli většina z nás nepovažuje uklízení za své hobby, je nutné vědět, jaké může mít následky náš odpor k této činnosti. Věděli jste, například kolik bakterií se nachází na displeji mobilního telefonu, nebo ve vaší ledničce?
Profesorka university vArizoně Kelly Reynolds vyjmenovala 10 míst, na které bychom si měli dát doopravdy pozor. Nesprávné čištění těchto míst či věcí může mít nemalý vliv na akné, alergie nebo dokonce na náš zdravotní stav.
1. Kuchyňský dřez – každý den
Dřez má téměř o tisíc více bakterií než toaleta, proto je důležité ho denně čistit a dezinfikovat. Takto zanesený je především proto, že v něm myjeme jak potraviny, které se často potkají svýkaly a pesticidy, tak například syrové maso. Vkaždém případě je na čistění nejvýhodnější použít dezinfekční ubrousky. Jestliže myjete dřez a kuchyňskou linku pouze houbičkou, neděláte nic jiného, než že přesouváte bakterie zmísta na místo.
2. Lednička - jednou za týden
Jak zabránit tomu, aby se vledničce nešířily bakterie zjednoho jídla na druhé? Důležité je uchovávat syrové maso a všechny možné zbytky vuzavřených nádobách. Ale především je potřeba dbát na to, abychom alespoň po týdnu vyhodili všechny zkažené potraviny a utřeli šuplíky. Samozřejmě jakmile se vledničce cokoli rozsype nebo vylije, kzásahu byste se neměli odhodlávat moc dlouho.
3. Podlaha - jednou za týden
Plíseň, výkaly a pesticidy - to vše se přilepí na částečky prachu, takže všude, kam se podíváte, je mnohem více bakterií, než si myslíte. Dávejte si pozor na doplňky, jako jsou například těžké přikrývky nebo gaučové polštáře, tam se prachoví paraziti vyskytují nejvíce, Pro lidi sastmatem by to mohl být skutečný problém. Nesmíme zapomenout, že stejně jak mytí podlahy je důležité i luxování všech koberečků, abychom zajistili co nejmenší výskyt právě těchto parazitů.
4. Ručníky - po pár použitích
Bakteriím se daří ve vysokých teplotách, vodě a kyslíku. Takže čím méně budete vyměňovat své ručníky, tím více mikrobů se na nich nahromadí. Co se týče ručníků na ruce, které vám visí vkoupelně, přijde snimi do kontaktu mnohem více lidí, a proto je důležité je měnit ještě častěji než váš osobní.
5. Koupelnové předložky – jednou za týden
Studie provedená universitou vArizoně tvrdí, že ve 36 domácnostech z 38 byla nalezena odrůda stafylokoků, která je imunní vůči lékům a velice špatně se léčí. Ruce spodložkou sice moc po styku nepřijdou, za to chodidla to mohou roznést po celém bytě.
6. Povlečení - jednou za týden
Prostěradla nashromáždí hodně špíny a to už vjednou týdnu. Pomyslete na všechny tělesné tekutiny, které se vsáknou do vašeho povlečení. Obzvláště pro lidi, kteří trpí astma nebo akné by na tento bod měli brát zřetel.
7. Dětské hračky – jednou za týden
Věděli jste, že dětské hračky jsou kontaminované různými chřipkovými viry? Teplá voda a mýdlo – víc nepotřebujete. Pokud touto směsí budete umývat hračky svých miláčků alespoň jednou týdně, budou vaše děti vbezpečí.
8. Štětce na make-up – jedno za týden
Kosmetické přípravky, jako jsou štětečky, bychom měli umývat denně. To jistě málokdo zvládne, ale je potřeba si uvědomit, že váš obličej je pokrytý plno nečistotami, které se často přenášejí právě na kosmetické štětce. Expertka Kelly Reynolds doporučuje důkladně umýt kosmetické štětečky vdětském šampónu.
9. Mobilní telefony – každý den
Přiznejme si to, čeho se za den dotýkáme více než displeje našeho mobilního telefonu? Proto je nutné jej pravidelně dezinfikovat. Jinak by vsobě nosil patogeny, které pro nás mohou být velice škodlivé.
10. Toaleta - každý den
Je bez pochyby, že čistá toaleta je naprostý hygienický základ každé domácnosti. Pořiďte si kvalitní čistící prostředky, které jsou schopné vytvořit v míse ochranný filtr a udržovat ji čistou i po několika spláchnutích. Nezapomeňte i na příjemnou vůni, díky které toto "úřední" místo bude obyvatelné i pro ostatní členy domácnosti.
(bb)