Dětský pokoj

18. září 2017 06:00

Tereza Javorová

DIY: Vyrobte si se školáky domácí lepidlo na papír. Bude se hodit na draky i podzimní výzdobu!

Máte doma děti? Pak jistě víte, že spotřeba lepidla na papír stoupá tempem tryskáče. A teď to teprve začne! Je škola, pozvou kamarády, budou lepit draky, halloweenské masky a pak už pomalu vánoční řetězy… Naučíme vás, jak si parádní lepidlo na papír vyrobit doma sami.

Samozřejmě, že můžete vyrazit do nejbližšího papírnictví a nic neřešit. Jenže považte, jak se vám vyplatí tahle konverzace. Dítě: “Mamííí, pořebuju lepidlo!” Vy: “Tak si ho vyrobíme!” Dítě kulí oči a myslí, že se přeslechlo. Jste na koni! Máma umí všechno. Kdyby přiletěli ufoni a nebo vás čekala měsíční karanténa, prostě si lepidlo na papír vyrobíte. Navíc ten výchovný aspekt! Nemusíme přece pro každou maličkost jezdit do obchodu a zatěžovat už tak zbědované životní prostředí. Jsme chytří a šikovní, a když to zvládli dědové jako malí kluci ve školních škamnách, zvládnou to i naše děti. A až si budou chtít líznout, nemusíte lítat na pohotovost, aby těm malým výzkumníkům vypumpovali žaludek.

Z mouky a cukru

Potřebujte domácí ingredience, které máte zcela určitě v komoře nebo přímo na kuchyňské lince. Aspoň zjistíte, že lepek a bílý cukr jsou k něčemu dobré.

• 3 lžíce hladké mouky

• 4 lžíce studené vody

• šálek horké vody

• 1 lžíce moučkového cukru

Mouku rozmíchejte ve studené vodě dohladka. V hrnci ohřejte vodu, přimíchejte směs, a nechte zhoustnout, podobně jako když vaříte kaši nebo děláte jíšku. Za 3 až 5 minut bude kašička hustá. Odstavte a vmíchejte moučkový cukr. V tuto chvíli lepidlo přelijte do uzavíratelné sklenice a dejte do lednice. Po vychladnutí můžete začít lepit.

Z drcených kaštanů

Je podzim, a to nám výborně hraje do karet, protože lepidlo se dá sezonně vyrábět i z kaštanů. Tím děti zaměstnáte ještě víc, sbírat a drtit kaštany je bude bavit. A z těch, co vám zbudou, vyrobte třeba indiánskou vesnici.

• pytlík suchých kaštanů

• voda

• formalín

Kaštany je třeba před přípravou lepidla oloupat a rozdrtit. Poté, co se vám to podaří, musíte kaštany smíchat svodou. Vznikne lepkavá hmota, do které se ještě navíc přidá formalín. Ten dá vzniknout hmotě, jež velmi nápadně připomíná klasický pudink. Hmotu nechte vklidu vychladnout. Po jemném ztuhnutí ji můžete začít používat.


Přečtěte si také