Bydlení

14. září 2017 06:00

Tereza Javorová

Bezpečí i snadné užívání: 13 rad k dokonalému bydlení pro seniory

Jednou ze zásadních věcí, kterou lidé v pozdním věku řeší, je vhodné bydlení. Stáří je obdobím, kdy si jistě zaslouží svůj klid a určité ohledy. Pomozte svým starším příbuzným zařídit příjemné bydlení, kde stráví pohodový podzim života.

Jak má takový byt pro seniory vypadat? Lidé staršího věku jsou často omezeni v pohybu, mají horší mobilitu i koordinaci těla. Jsou fyzicky křehčí a celkově zranitelnější. Také se jim mění preference v oblasti lokality, zábavy a celkového životního stylu. Na to všechno je třeba brát ohledy. Máme proto několik typů, jak bydlení pro seniory dovést k dokonalosti.

1) Pokud můžete vybírat, poohlížejte se podle úrovně infrastruktury. Starší lidé potřebují být blízkoveřejné dopravy a potažmo ke svým lékařům. Chtějí mít kousek doobchodů, ale ikulturních center aměstských parků. Velkou roli hrají také služby, jako je pošta, kadeřnice čičistírna.

2) Vybírejte raději byt vnižším patře, ato ivpřípadě, že dům disponuje výtahem. Nemůžete předpokládat, že bude fungovat pořád. Výhodou je, má–li dům vyřešený bezbariérový vstup, například nájezdovou rampu.

3) Senioři jsou velmi ohroženou skupinou zhlediska kriminality, proto by mělo být jejich bydlení vbezpečné aklidné čtvrti, kde je dobré sousedství, pevné komunitní vazby a minimum rizika.

4) V bytě seniora dbejte na vhodný a dobře umístěný nábytek. Neměl by nijak překážet nebo ohrožovat méně pohyblivého člověka. Věci by měly být umístěny nízko a v bezpečném dosahu, aby nebylo třeba natahovat se nebo šplhat na police. V obchodech se dnes dá pořídit přímo specializovaný nábytek pro seniory.

5) Při úpravě bytu je třeba myslet na to, že starší lidé používají různé pomůcky k pohybu. Ať už se jedná o hole a berle, chodítka, nebo dokonce invalidní vozík. Dbejte, aby byl v místnostech a na chodbě dostatek místa pro pohyb.

6) Nábytek musí být bezpečný, neměl by mít ostré hrany. Vyhýbejte se křehkým materiálům, které by se mohly snadno rozbít a seniora poranit.

7) Kromě pádů hrozí seniorům často popáleniny, proto jsou vjejich bytech nevhodné elektrické přímotopy, kamna na pevná paliva inezakryté radiátory. Nainstalujte raději elektrické vařiče sčasovým spínačem, které se automaticky vypnou.

8) Ze dveří jednotlivých místností je dobré odstranit vysoké prahy. Senioři by o ně mohli snadno zakopnout a ublížit si, vadily by také vozíčkářům.

9) Do bytu pro seniora je šikovné instalovat i různé doplňkové bezpečnostní prvky. Jedná se například o madla do koupelny, sedačky do vany, schůdky k vaně nebo protiskluzové prvky, které starší lidé ocení.

10) Myslete i na podlahu. Vaše babička jistě bude ráda za takovou, která se snadno udržuje, je teplá, praktická a odolná. Zkuste například zátěžové PVC, lino nebo marmoleum.

11) Starším lidem se zhoršuje prostorové vidění včetně vnímání hloubky. Ztoho důvodu by měly být schody, výstupky ale inapříklad zábradlí výrazně barevně označené.

12) Koupelna je obecně nejrizikovější místností. Před vanou dejte raději přednost sedacímu sprchovému koutu, který bude nejen bezpečnější, ale pro staršího člověka i pohodlnější.

13) Soustřeďte se navýběr bezpečnostních doplňků, které mohou být velmi užitečné. Vsoučasnosti je na trhu celá řada prvků od kouřových čidel poautomatické vypínání spotřebičů.

(ku)

Další články:


Přečtěte si také