Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Plánujte slavnostní večeři? Ukážeme vám, jak by měl vypadat dokonale prostřený stůl

Občas všichni jíme u televize bez zbytečných formalit. O to magičtější může být příležitost, kdy se chcete blýsknout parádní večeří a nádherné prostřeným stolem. Poradíme, jak na to!
Vydáno: 20.04.2018
Jak slavnostně prostřít stůl?
Autor: istock.com Jak slavnostně prostřít stůl?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ať už to bude zásnubní večeře, rodinný nedělní oběd nebo výročí, dejte si tentokrát hodně záležet, aby váš stůl vypadal jako v Buckinghamském paláci. Nebo alespoň co nejblíže tomuto nebesky vzdálenému ideálu. Nemusíte mít stříbrné příbory a talíře s monogramem, abyste vykouzlili noblesní stůl pro své hosty. Ale etikety se držte, všímaví strávníci to ocení.

Událost

V první řadě si definujte událost, na kterou budete stůl parádit a podle toho se rozhodněte o dekoracích. Svatební oběd se ponese v romantickém duchu, zatímco babiččiny osmdesátiny budou ve znamení noblesy starých dobrých časů. Jinak budete prezentovat tabuli když pozvete šéfa s manželkou na večeři (nezapomeňte na kytici pro dámu) a jinak když chcete potěšit partnera večeří při svíčkách, kde se můžete trochu rozjet.

istock-691667012 Foto: Foto: istock.com

Atmosféra 

Myslete nejen na samotnou tabuli a prostírání, ale i na celkovou atmosféru v místnosti. Bude hrát hudba? Necháte do místnosti vnikat slunce nebo bude večer? Rozsvítíte kolem svíčky a naaranžujete květiny i mimo stůl? Půjdete pak pryč nebo se večeře překlopí do domácího večírku? Promyslete vše, včetně toho, že na formální večeři, byť je doma, patří i pěkné oblečení a boty na podpatku!istock-859126548 Foto:  Foto: istock.com

Textil 

Vytáhněte ubrus! Bude samozřejmě perfektně čistý, bez zapraných skvrnek a dírek od molů. Vyžehlete ho, ať na něm nejsou sklady. Stejně tak zapomeňte na papírové ubrousky, bude to chtít klasické látkové! Nejslavnostnější budou mít lesk a můžou být třeba ze směsi saténu, ale dobře poslouží i bavlněné nebo lněné, které jsou modernější.

 istock-917833058 Foto: Foto: istock.com

Dekorace 

Pokud máte čas a prostředky, můžete si nechat slavnostní vazbu vyrobit u profesionála. Konzultujte s ním téma a příležitost, pomůže vám vybrat ty správné květiny a sladit je i k ročnímu období. Pokud “jen” hostíte rodinu v neděli na oběd, dejte do vázy čerstvé květiny. Dobré je myslet na velikost stolu a počet hostů. Lepší než velká váza uprostřed, která zabírá místo a lidé na sebe nevidí, budou menší vázičky na několika místech tabule. Mezi nimi bude dost místa na košík s pečivem, mísu s polévkou a skleničky.

istock-483744630 Foto: Foto: istock.com

Příbory a talíře 

Na každého hosta by měl čekat na stole mělký a hluboký talíř. K levé ruce dejte ještě malý talířek na předkrm nebo pečivo. Na hluboký talíř se tradičně skládá ubrousek. K levé ruce patří vidličky a to velká i desertní, k pravé ruce dejte nože a vždy ostřím k talíři. Před talíř dejte polévkovou lžíci a desertní lžičku. Napravo od talíře patří sklenky: na pivo, minerální či obyčejnou vodu, bílé a červené víno, případně na šampaňské.

istock-169377051 Foto: Foto: istock.com

Servírování 

To je velmi důležitá část vaší parádní večeře. Nemůžete přinést bublající hrnec s polévkou ke stolu nebo běhat s každým talířem zvlášť. Polévku v kuchyni přelijeme do polévkové mísy, která pak putuje ke stolu. Hlavní jídla buď můžeme naaranžovat v kuchyni a donést, anebo použijte americký způsob servírování, kdy jídlo přinesete na sůl v mísách a na servírovacích podnosech a hosté si sami nabírají, což se hodí třeba na rodinná setkání, která nejsou tak formální. Nejprve přichází na stůl polévka, pak předkrm, pak hlavní chod a dále moučník. Naposledy ovoce, zákusky a černá káva.

istock-674681210 Foto: Foto: istock.com

(ku)

Další články:

 

Řasokoule elegantně ozdobí domov

GALERIE: Vytvořte si úžasnou vodní dekoraci do bytu. Potřebujete jen nádobu, vodu a řasokouli zelenou

Září se blíží a naše ratolesti půjdou brzy do školy.

Jak vybrat správný psací stůl pro školáka

Toužíte po designovém osvětlení? Inspirujte se!

GALERIE: 10 designových osvětlení v interiéru, která jsou zároveň luxusní dekorací

Článek je zařazen v: nádobí , stůl , oslava , večeře , domov , kuchyň , jak prostřít , slavností tabule
Reklama