Kuchyně

5. dubna 2018 06:00

Tereza Javorová

Zařizujete nové bydlení? Poradíme vám, z jakého materiálu vybrat nábytek do interiéru

Zařiďte si váš domov nábytkem, který bude kvalitní a vydrží delší dobu. Zapomeňte na levné řetězce s nábytkem. Vytvořili jsme pro vás přehled materiálů, ze kterých se nábytek nejčastěji vyrábí.

Aktuální trendy jsou zrádné a mnohdy nás lákají ke koupi nábytku, který není příliš kvalitní a brzy ho budeme muset zase vyměnit za nový. Sice budete mít vždy trendy a moderní interiér, avšak o kvalitě takového nábytku se často nedá mluvit a také neustálá obměna nábytku zatěžuje životní prostředí i vaši peněženku. Jak se v materiálech vyznat? Přinášíme vám podrobný přehled.

Lamino desky

Lamino neboli laminotřísková deska patří knejpoužívanějším materiálům pro výrobu nábytku. Materiál je cenově dostupný, a navíc se vyrábí ve velmi rozmanitých dekorech dřeva. Na trhu je několik výrobců a každá firma může používat jiný druh. Záleží však na jeho vnitřní struktuře, jelikož některé levné řetězce snábytkem často používají nekvalitní dřevěné třísky a odpad. Záleží i na kvalitě lepidla, které musí splňovat emisní třídu E1 tak, aby nebylo zdravotně závadné a vylučovalo škodlivý formaldehyd. Tato dřevotřísková deska je následně polepena naimpregnovanou vrstvou papíru melaminovou pryskyřicí. Mezi renomované výrobce lamino desek patří například firmy Egger nebo Kronospan.

Jaké materiály použít? Foto: istock.com

Desky jsou vyráběny vrůzných tloušťkách, kdy nejpoužívanější tloušťka je 18 mm. Obchodní řetězce snábytkem však často používají tloušťku pouhých 10 mm. O stabilitě a pevnosti nábytku se vtakovém případě nedá hovořit. Slabší desky jsou vhodné například na dno zásuvek či jako záda skříní. Pokud je třeba silnější deska, řeší se to obvykle slepením dvou desek na sebe. Toho je využíváno například u kuchyňského nábytku či na stolové desky. Hrany lamino desek jsou opatřeny buď stejným materiálem jako plocha desky, tedy naimpregnovaným papírem, anebo ABS plastovou hranou.

Foliované MDF desky

MDF desky neboli polotvrdé dřevovláknité desky (zkratka pochází zanglického Medium Density Fiberboard), jsou tvořeny dřevními vlákny, jak už napovídá název materiálu. Výhodou oproti dřevotřískové desce je jeho možnost profilování a frézování různých tvarů do materiálu. Proto je tento materiál často používán na výrobu dvířek srůznými profily, které můžeme vidět například u kuchyňského nábytku. Povrch těchto dvířek pak může být foliováný nebo lakováný. Výhodou MDF desek je jejich větší pevnost. Cenově jsou foliované desky o něco dražší než lamino desky a jsou střední cestou mezi laminem a lakovaným nábytkem.

MDF desky se většinou používají na kuchyňské skříňky. Foto: istock.com

Lakované MDF desky

Lakované desky, které se často používají u kuchyňského nábytku, ale také u koupelnového nábytku, což je dáno odolností laku vůči vlhkosti a vodě. Lak je však náchylný vůči poškrábání a nesmí se používat leštidla sabrazivním účinkem.

Nevýhodou tohoto materiálu je jeho vyšší pořizovací cena, kdy vpřípadě kuchyňského nábytku se může cena zvýšit až dvojnásob. Výhodou však je jeho odolnost a dlouhá životnost, tudíž vás tento materiál při správné údržbě zřejmě přežije.

Foto: istock.com

Dýhovaný nábytek

Dýhovaný nábytek je kvalitativně mezi laminem a masivním dřevem. Jedná se vlastně o velmi tenké pláty masivního dřeva, které se následně lepí na dřevotřískové desky. Výhodou dýhovaného nábytku je jeho krásný estetický vzhled, jelikož si dýha nese nádhernou texturu dřeva.

Dýhy - různé dřeviny. Foto: istock.com

Nevýhodou je jeho vyšší cena než lamina a také větší náchylnost kpoškrábání. Základem dýhovaného nábytku je dřevotřísková deska stejně jako u lamino desek, avšak místo papíru je na vrchní část materiálu použita právě dýha zmasivního dřeva. Tloušťka dýhy se pohybuje mezi 0,3 – 5 mm. Dýhu je také možné barevně upravit pomocí moření, kdy jsou kdispozici různé odstíny moření. Povrch musí být následně nalakován. Na hrany se vtomto případě lepší opět dýha.

Masivní dřevo

Masivní dřevo má na trhu stále významnou pozici a spousta zákazníků na něj nedá dopustit. Jedná se o přírodní materiál, který navíc dodává interiéru zvláštní kouzlo a vůni. Obecně můžeme dřevo rozdělit na měkké a tvrdé a následně pak na dřevo jehličnanů a listnatých stromů. Měkké dřevo je levnější než to tvrdé. Mezi měkká dřeva patří například u nás dostupné smrkové dřevo, borovice či bříza. Dalšími důležitými vlastnostmi je však také pevnost dřeva, vlhkost a zda dřevo obsahuje mnoho suků či smůly. Dřevo se hodí na výrobu skříní, postelí, stolů a dalšího vybavení.

Foto: istock.com

Tvrdé dřevo zajišťuje větší pevnost nábytku. Mezi tvrdé dřeviny patří například dub, buk či ořech. Tyto dřeviny patří také mezi ty nejpoužívanější, avšak cenově jsou dražší než ty měkké. Bukové dřevo patří mezi nejpoužívanější dřevo na ohýbaný nábytek, který se proslavil především díky firmě Thonet, vsoučasné době nazývané TON a.s. Ohýbané židle se proslavili až za oceánem, které byly a dosud jsou používány vkavárnách či hotelech. Proslavily se také díky velmi úsporné přepravě vmetru čtverečním boxu, kam se vešlo 36 židlí vrozloženém stavu.

Spárovka

Spárovka je materiál zmasivního dřeva, kdy jsou nařezané laťky ksobě slepené. Tímto způsobem se získávají větší plošné deskové materiály pro výrobu například stolů či pracovních desek.

Nevýhodou nábytku zmasivního dřeva je jeho údržba, jelikož je nutné dřevo pravidelně lakovat či voskovat. Dřevěný nábytek však přináší do interiéru zvláštní kouzlo, který žádný zvýše zmíněných uměle vyrobených materiálů nedokáže.

Příklad využití spárovky. Foto: archiv Aleny Sobotkové

Ing. Alena Sobotková

Další články:


Přečtěte si také