Máta peprná je bylina, která vyčistí nos i mastnou pleť
Většina z nás mátový čaj pije jako vynikající přírodní lék na zažívací obtíže. Věděli jste ale, že máta vydatně pomáhá i při nachlazení, zánětu dutin nebo mastné pleti? Při jejím užívání ale buďte opatrní, ne vždy a pro každého je vhodná.
Máta peprná (Mentha piperita) je jednou znejužívanějších léčivek. Neobejdou se bez ní ani výrobci kosmetiky a samozřejmě kuchaři a milovníci dobrého jídla. Jedná se o trvalku, kterou můžeme bez problémů pěstovat na zahrádce, ale i na balkoně nebo vkvětináči na okně, je skutečně nenáročná, postačí, když ji ochráníme před prudkým sluncem a suchem.
Plevel plný mentolu
Máta peprná je trvalka, která se volně vpřírodě vyskytuje jen vzácně, ale vnašich zahrádkách patří knejoblíbenějším bylinkám. Dorůstá výšky až 80 centimetrů, její chlupaté čtyřhranné lodyhy se zubatýmipodlouhlými lístky se během léta postupně rozvětvují a včervenci a vsrpnu fialově vykvetou. Rostlina vyhání řadu mladých výhonků, které snadno koření a rozrůstají se i tam, kde už jsme ji neměli vúmyslu pěstovat. Máta mimo jiné obsahuje mentol, díky kterému tak nezaměnitelně voní a chutná.
Ještě je čas, tak sušte…
Mátu sušíme od července do září. Sbíráme jenom samotné lístky (nejlépe těsně před tím, než rostlina vykvete) nebo celou nať i skvěty. Pro sběr jsou ideální suché, slunné dny včase kolem poledne. Bylinu sušíme ve stínu, ale snažíme se, aby tento proces byl co nejrychlejší. Při příliš pomalém sušení totiž lístky hnědnou a jsou pak nepoužitelné. Při sušení vsušičce nebo vtroubě dbáme na to, aby nastavená teplota nepřesáhla 35 ºC. Skladujeme vpevně uzavřené nádobě nejdéle jeden rok. Pro léčebné účely využíváme nálev ze sušené máty, případně olej nebo tinkturu.
Máta peprná 2 Zdroj: Thinkstockphotos
Před jídlem, nebo po něm?
Nálev připravíme zjedné až dvou lžiček sušených lístků a čtvrt litru vroucí vody. Bylinku zalijeme a necháme pod pokličkou 10 minut louhovat. Šálek čaje vypitý zhruba hodinu před jídlem je ideální při nechutenství, podpoří totiž chuť kjídlu a činnost žaludku. Šálek mátového čaje po jídle by si zase měli dopřát ti, které trápí nadýmání nebo to skonzumací prostě jen přehnali a je jim těžko. Máta působí protizánětlivě, takže připravený nálev můžeme kloktat při bolesti vkrku, stejně dobře poslouží i jako ústní voda s dezinfekčními účinky. Horký čaj můžeme také inhalovat a to při potížích sdutinami nebo při nachlazení a zánětu průdušek.
Mátové mazání
Inhalovat můžeme i páru zhorké vody, do níž jsme nakapali mátový olej. Ten je běžně kdostání vprodejnách spřírodními produkty, ale pokud se vám máta na záhoně dostatečně rozrostla, můžete si ho zkusit vyrobit sami – jeden zdostupných receptů radí lehce napěchovat sklenici čerstvě nasušenou mátou, zalít olivovým nebo slunečnicovým olejem a nechat dva týdny na slunci. Poté stačí všechen olej scedit do lahvičky a uchovat vchladu a temnu. Olej působí chladivě a vkoupeli přináší úlevu při revmatismu, namožených svalech nebo bolestech kloubů. Při bolestech hlavy stačí kápnout olej na vlhký kapesník a přiložit na čelo, smastnou pletí si poradíme když pár kapiček oleje vetřeme do navlhčené pokožky.
Lístky na talíři
Máta je stále populárnější i vnašich kuchyních. Včerstvém stavu je nepostradatelná do některých alkoholických a nealkoholických koktejlů nebo do řecké okurkové speciality snázvem tzatziki. Sušenou mátu používáme jako koření kmasům nebo například do pomazánek. Řada lidí miluje mátu natolik, že čaj zní popíjí jen kvůli chuti nebo si alespoň pár lístečků přidává do černého čaje. Máta je skutečně úžasná, měli bychom ale vědět, že není vhodná pro ženy vprvních měsících těhotenství, kojící matky, malé děti a pro ty, kteří užívají homeopatika. Pokud si nejsme jisti, poradíme se slékařem, to se ostatně týká i většiny ostatních bylinek. Navíc platí, že mátový čaj by se neměl popíjet nepřetržitě – bylinkáři doporučují po deseti dnech užívání čaje udělat alespoň sedmidenní přestávku.
(bras)
Mohlo by vás zajímat: