Jak pěstovat a zpracovat levanduli

25. dubna 2025 07:07

Ema Bártová

Levandule se dá snadno pěstovat jako pokojovka. Musíte zvolit správný druh

Levanduli v oblíbenosti jen tak něco nepřekoná. Milujeme ji nejen pro její drobné fialové květy, ale také kvůli jemné uklidňující vůni. Je krásná na pohled a skvělá do kosmetiky nebo třeba jako ozdoba na dort. Jenže kde ji vzít, když nemáme zahrádku? Klidně si ji vypěstujte doma. Jen pozor na to, abyste ji nepřelili.

Levandule patří mezi trvalky. Bez potíží zvládá i zimu a kdo ji má na zahradě, může se z jejích květů těšit každý rok. Na jaře z keříku vyrážejí nové větvičky, rostlina pak kvete v červenci a srpnu. Při domácím pěstování se z jejího aroma můžete těšit i jindy. Musíte si však vybrat správný druh a vytvořit rostlinám optimální podmínky.

Po jakých druzích sáhnout?

V zásadě platí, že pro domácí pěstování jsou vhodnější druhy, které dosahují menšího vzrůstu, díky čemuž se navíc budou dobře vyjímat na stolech či parapetech.

Ideální jsou různé drobnější varianty levandule (Lavandula angustifolia), které bez potíží seženete ve většině českých zahradnických prodejnách. Mimochodem, nejběžnější druh levandule se jmenuje levandule úzkolistá, i když se můžete setkat i s označením levandule lékařská.

  • Thumbelina Leigh, trpasličí odrůda levandule úzkolisté, má malá pevná poupata a drobnější květy. Pro tuto varietu je příznačné, že se jí dobře daří v nádobách.
  • Dwarf Blue je kompaktní levandule nízkého vzrůstu - rovněž varianta levandule úzkolisté - se světle modrofialovými květy, která vám pěstování v nádobě také vyčítat nebude. Během teplého léta ji případně můžete letnit na terase.
  • Doma se dají pěstovat i o středně vysoké kultivary Hidcote či Grosso, zvláště druhý jmenovaný stojí za pozornost díky své výrazní vůni, kvůli níž se dá doporučit například k aromaterapeutickým účelům.

Levandule korunkatá (Lavandula stoechas): Tento druh už není tak malého vzrůstu, ale pro pěstování doma se hodí proto, že je citlivější na chladnější počasí, a proto se doporučuje jeho pěstování v nádobách, které na zimu dáte dovnitř.

Bude vás zajímat: Vše, co byste měli vědět o správném pěstování, sběru a sušení levandule

Požadavky levandule na péči

Pěstování a péče o levanduli v interiéru vyžaduje jiný přístup než její pěstování venku. Každopádně hodně záleží na tom, kolik máte doma slunce a jakou teplotu doma míváte v průběhu roku. Je třeba počítat s tím, že rostlinka pěstovaná doma, bude choulostivější.

Teplota

Teplota by nikdy neměla klesnout pod deset stupňů, levandule také špatně snáší průvan a přelití, to už se lépe dokáže vyrovnat se suchem.

Světlo

Levandule miluje slunce, takže je důležité zajistit, aby měla dostatek světla. Bude jí dobře u okna orientovaného na jih - pokud je přirozeného světla málo, můžete použít LED pěstební světla. Levanduli bude dobře, pokud jí celoročně dopřejete 6 až 8 hodin přímého slunečního světla denně. Pokud budete používat umělé osvětlení určené pro rostliny, pak  by mělo na levanduli svítit 10 až 12 hodin denně.

Přečtěte si také: Jarní byliny: Proč jíst kopřivy a jak nám pomáhá pampeliška?

Substrát

Kořeny levandule jsou poměrně náchylné k hnilobě, takže jim pořiďte dobře propustnou půdu nebo směs do květináčů. Pomoci si můžete i perlitem nebo pískem. Na dno květináče dejte kamínky nebo štěrk, aby voda mohla odtékat a nehrozilo, že kořeny budou v mokré hlíně. To levandule netoleruje.

Zálivka

Zalévejte, až když bude hlína do hloubky přibližně tří centimetrů suchá, vody potřebuje spíše méně než více. Ideální pro levanduli bude terakotový nebo neglazovaný květináč s drenážními otvory, které odvádějí přebytečnou vlhkost. V plastových květináčích nemusí prospívat. Nikdy ji nedávejte do neprodyšných keramických obalů.

Inspirujte se: 3 způsoby, jak rozmnožit levanduli: Proč jsou semínka nejlepší volba?

Střih

Rostlinu musíte stříhat a prořezávat, aby si zachovala kompaktní rozměry. Na začátku jara nebo po odkvětu seřízněte horní třetinu rostliny  - řez veďte nad kolínkem, odkud se rostlina větví dál. Vyvarujte se řezání do dřevnatých stonků starších rostlinek, protože ty už by nemusely obrazit.

Jak usušit levanduli

Odborníci doporučují ostříhat levanduli hned, když se její poupata začínají otevírat doširoka, protože právě tehdy jsou vonné oleje v rostlině nejkoncentrovanější. Ustřihněte celé stonky s květy. Chcete-li je usušit, svažte je do svazečků a zavěste je dnem vzhůru na chladném a suchém místě mimo dosah přímých slunečních paprsků.

Zdroje: marthastewart.comgardenia.netepicgardening.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také