Bydlení

7. října 2020 14:00

Lenka Valjentová

Optická kouzla zvětší malý byt a zútulní velké místnosti. Jak na to?

Jak můžete vizuálně zvětšit svůj malý byt, nebo naopak zútulnit velkou místnost? Pohrajte si s optickými klamy! Barvy jsou alfou a omegou. Světlé a studené odstíny dokážou opticky interiér zvětšit, ve velkých pokojích si můžete dovolit výrazné a tmavé odstíny a barevné kontrasty. Na to, jakým dojmem prostor působí, má významný vliv také osvětlení místnosti. Ale to není všechno, nechte se inspirovat a využijte optických kouzel.

Jak opticky zvětšit malý pokoj

Barvy jsou alfou a omegou interiéru. Světlé a studené odstíny jako je krémová, bledě modrá či světle šedá dokážou opticky interiér zvětšit. Jsou proto vhodné nejen jako výmalba, ale rovněž i pro nábytek a bytové dopňlky. Místnost rozšíří také široké pruhy na stěnách (opět ve světlé variantě), vpřípadě nízkých stropů lze zase zvolit svislé pruhy, které pokoj opticky zvýší.

Leské povrchy a zrcadla

Zvětšující efekt mají i lesklé povrchy nábytku či kuchyňské linky anebo využití zrcadel, která vytvářejí dojem hlubšího prostoru. Tento trik se často využívá vložnicích, kde se dá přes celou stěnu vybudovat zrcadlová vestavěná skříň, anebo vpředsíních. Umístěním naproti oknu získá prostor lehkost, avšak důležité je zvolit také správné stínění oken, aby se od plochy neodrážely přímé sluneční paprsky.

Pruhy na podlaze

Nezanedbatelnou roli hrají také podlahy. Dlouhou a úzkou místnost lze rozšířit krytinami spruhy, které budou kolmé kdelší stěně.

Jak opticky zútulnit velkou místnost

Ve velkých místnostech si můžete dovolit kouzlit a experimentovat, co hrdlo ráčí. Lze vyzkoušet fototapety sobrazem přes celou stěnu anebo s 3D efektem, velké vzory na stěnách i látkových roletách či plisse, ale také výrazné a tmavé odstíny či kontrasty. Monotónní interiér se dá dobře opticky „rozbít“ odlišnou výmalbou vrůzných částech místnosti anebo rozdělením prostoru do jednotlivých zón paravány, skříňkami či knihovnami. Rozlehlá místnost se tím zároveň zútulní.

Černá a bílá

Efektní jsou v interiéru kontrastní černobílé kombinace a vzory, které mu dodávají eleganci a snadno se snimi vykouzlí zajímavé optické klamy. Více než kde jinde zde ovšem platí vyváženost a střídmost, navíc je vhodné oživit takový interiér barevnými prvky, nejlépe vpodobě doplňků.

Osvětlení místnosti

Na to, jakým optickým dojmem prostor působí, má významný vliv také osvětlení místnosti. Chcete-li pokoj zvětšit, je potřeba, aby do místnosti pronikalo co nejvíce světla (nedostatečně osvětlené místnosti lze projasnit stropními bodovými světly), důležitá je zároveň i možnost regulace světelného toku. Typů interiérové stínicí techniky je dnes celá řada vširoké škále barev a vzorů, ať už jde o žaluzie, látkové rolety, vertikální žaluzie, japonské stěny, či plisse. „Chceme-li opticky zmenšit velký prostor, je nutné vybírat barvy teplé, tmavé nebo i křiklavé, látky nejlépe svelkými výraznými vzory,“ doporučuje Aneta Paroulková z Isotry a pokračuje: „Chceme-li prostor zvětšit, platí opačné pravidlo. Vybíráme bílé nebo světlé a chladné odstíny barev, jako jsou světlemodrá, světlezelená nebo světležlutá. Látky volíme jednobarevné nebo s malými vzory.“

Kombinacebarev a vzorů

Zastínění se dá navíc ještě efektně kombinovat svýmalbou či tapetami. Abyste ale prostor příliš „nepřeplácali“, dodržujte toto pravidlo: buď zachováte stejný vzor a můžete použít odlišné (ovšem ksobě ladící) odstíny, anebo ponecháte barevnou kombinaci a využijete odlišné vzory.

O bydlení by vás taky mohlo zajímat:


Přečtěte si také