reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Optická kouzla zvětší malý byt a zútulní velké místnosti. Jak na to?

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 07.10.2020
Pohrajte si s optickými klamy
Autor: archiv Isotra Pohrajte si s optickými klamy
Jak můžete vizuálně zvětšit svůj malý byt, nebo naopak zútulnit velkou místnost? Pohrajte si s optickými klamy! Barvy jsou alfou a omegou. Světlé a studené odstíny dokážou opticky interiér zvětšit, ve velkých pokojích si můžete dovolit výrazné a tmavé odstíny a barevné kontrasty. Na to, jakým dojmem prostor působí, má významný vliv také osvětlení místnosti. Ale to není všechno, nechte se inspirovat a využijte optických kouzel.

reklama

Jak opticky zvětšit malý pokoj

Barvy jsou alfou a omegou interiéru. Světlé a studené odstíny jako je krémová, bledě modrá či světle šedá dokážou opticky interiér zvětšit. Jsou proto vhodné nejen jako výmalba, ale rovněž i pro nábytek a bytové dopňlky. Místnost rozšíří také široké pruhy na stěnách (opět ve světlé variantě), v případě nízkých stropů lze zase zvolit svislé pruhy, které pokoj opticky zvýší.

Pohrajte si s optickými klamy: světlé a studené odstíny jako je krémová, bledě modrá či světle šedá dokážou opticky interiér zvětšit.
Autor: archiv Isotra Pohrajte si s optickými klamy: světlé a studené odstíny jako je krémová, bledě modrá či světle šedá dokážou opticky interiér zvětšit.

Leské povrchy a zrcadla

Zvětšující efekt mají i lesklé povrchy nábytku či kuchyňské linky anebo využití zrcadel, která vytvářejí dojem hlubšího prostoru. Tento trik se často využívá v ložnicích, kde se dá přes celou stěnu vybudovat zrcadlová vestavěná skříň, anebo v předsíních. Umístěním naproti oknu získá prostor lehkost, avšak důležité je zvolit také správné stínění oken, aby se od plochy neodrážely přímé sluneční paprsky.

Pohrajte si s optickými klamy:  zvětšující efekt má využití zrcadel, které vytvářejí dojem hlubšího prostoru.
Autor: archiv Isotra Pohrajte si s optickými klamy: zvětšující efekt má využití zrcadel, které vytvářejí dojem hlubšího prostoru.

Pruhy na podlaze

Nezanedbatelnou roli hrají také podlahy. Dlouhou a úzkou místnost lze rozšířit krytinami s pruhy, které budou kolmé k delší stěně.

Zařiďte si efektivně malý byt.

Maxi kouzla v mini bytě: Zařiďte si malý byt efektivně

Malý byt můžete rozdělit například jen regálem s květinami.

7 osvědčených triků, jak opticky zvětšit malý byt

Jak opticky zútulnit velkou místnost

Ve velkých místnostech si můžete dovolit kouzlit a experimentovat, co hrdlo ráčí. Lze vyzkoušet fototapety s obrazem přes celou stěnu anebo s 3D efektem, velké vzory na stěnách i látkových roletách či plisse, ale také výrazné a tmavé odstíny či kontrasty. Monotónní interiér se dá dobře opticky „rozbít“ odlišnou výmalbou v různých částech místnosti anebo rozdělením prostoru do jednotlivých zón paravány, skříňkami či knihovnami. Rozlehlá místnost se tím zároveň zútulní.

Pohrajte si s optickými klamy: ve velkém pokoji jsou efektní kontrastní černobílé kombinace a vzory, které mu dodávají eleganci
Autor: archiv Isotra Pohrajte si s optickými klamy: ve velkém pokoji jsou efektní kontrastní černobílé kombinace a vzory, které mu dodávají eleganci

Černá a bílá

Efektní jsou v interiéru kontrastní černobílé kombinace a vzory, které mu dodávají eleganci a snadno se s nimi vykouzlí zajímavé optické klamy. Více než kde jinde zde ovšem platí vyváženost a střídmost, navíc je vhodné oživit takový interiér barevnými prvky, nejlépe v podobě doplňků.

Martina Pištěláková karanténa 1

4 tipy od designérky Martiny Pištělákové, jak si zútulnit byt v době karantény

Kuchyně ve skandinávském stylu.

Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

Osvětlení místnosti 

Na to, jakým optickým dojmem prostor působí, má významný vliv také osvětlení místnosti. Chcete-li pokoj zvětšit, je potřeba, aby do místnosti pronikalo co nejvíce světla (nedostatečně osvětlené místnosti lze projasnit stropními bodovými světly), důležitá je zároveň i možnost regulace světelného toku. Typů interiérové stínicí techniky je dnes celá řada v široké škále barev a vzorů, ať už jde o žaluzie, látkové rolety, vertikální žaluzie, japonské stěny, či plisse. „Chceme-li opticky zmenšit velký prostor, je nutné vybírat barvy teplé, tmavé nebo i křiklavé, látky nejlépe s velkými výraznými vzory,“ doporučuje Aneta Paroulková z Isotry a pokračuje: „Chceme-li prostor zvětšit, platí opačné pravidlo. Vybíráme bílé nebo světlé a chladné odstíny barev, jako jsou světlemodrá, světlezelená nebo světležlutá. Látky volíme jednobarevné nebo s malými vzory.“

Pohrajte si s optickými klamy: typů interiérové stínící techniky je dnes celá řada v široké škále barev a vzorů, ať už jde o žaluzie, látkové rolety, vertikální žaluzie, japonské stěny či plisse
Autor: archiv Isotra Pohrajte si s optickými klamy: typů interiérové stínící techniky je dnes celá řada v široké škále barev a vzorů, ať už jde o žaluzie, látkové rolety, vertikální žaluzie, japonské stěny či plisse

Kombinace barev a vzorů

Zastínění se dá navíc ještě efektně kombinovat s výmalbou či tapetami. Abyste ale prostor příliš „nepřeplácali“, dodržujte toto pravidlo: buď zachováte stejný vzor a můžete použít odlišné (ovšem k sobě ladící) odstíny, anebo ponecháte barevnou kombinaci a využijete odlišné vzory.

O bydlení by vás taky mohlo zajímat:

Pohovka by měla být rozkládací a s úložným prostorem

Jak prakticky zařídit garsonku? Designéři Jak se staví sen se podělili o své zkušenosti

Květiny jsou krásné i jako designový prvek v bytě aneb Nechte svůj domov rozkvést

Květinový dekor mohou mít vypínače, zásuvky, skříně i stěny. Nechte svůj domov rozkvést

Jak se staví sen - rodina 3.2.

Jak se staví sen: 16 let bojovaly s plísní a zimou. Teď jim designéři proměnili skoro celý byt

Japandi styl

Styl japandi potěší všechny milovníky skandinávského designu i japonského minimalismu

Jak zařídit minimalistický byt?

Co to vlastně je minimalismus a 5 důvodů, proč ho chtít doma

Změna dispozice byt proměnila

Tento 29 m² velký minibyt má vlastní domácí kino, krásnou kuchyň, a dokonce pokoj pro hosty

reklama

Článek je zařazen v: optické klamy , jak opticky zútulnit velký prostor , jak opticky zvětšit malou místnost , jak na malý byt , osvětlení místnost , stínící interiová technika , tipy a triky

reklama

Přečtěte si také