Ložnice

16. srpna 2017 13:30

Tereza Javorová

Nespěte jako na hrášku: Jak vybrat správnou matraci?

Matrace je nezbytná věc pro každého z nás, vždyť člověk průměrně prospí až čtvrtinu svého života. Z tohoto důvodu je důležité věnovat pozornost výběru správné matrace. Na co se zaměřit a jaké jsou možnosti?

Nemusíte spát na několika matracích, abyste se královsky vyspali a neměli pocit, že jste noc proleželi na hrášku. Stačí se zaměřit na výběr té správné matrace, která je vhodná právě pro vás.

Na trhu je několik druhů matrací a vy tak můžete vybírat zpěnové, latexové, pružinové či taštičkové matrace. Každému člověku vyhovuje něco jiného, a proto je vhodné matraci při výběru vyzkoušet „na vlastní kůži“.Nestyďte se si na matraci v obchodě lehnout a párkrát se na ní převalit. Správně vybraná a kvalitní matrace má životnost 5 až 10 let, proto se vyplatí investovat do té pravé pro vaše zdraví. Jiné požadavky na matraci má malé dítě, mladý člověk a staří lidé.

Záleží také na tom, jestli se člověk během spánku často převaluje, spí vpozici na zádech nebo se potí. Vtomto případě pak není vhodná pěnová matrace spovrchem zviskoelastické neboli tzv. líné pěny, jelikož tento materiál špatně odvádí vlhkost. Proto není doporučována pro malé děti, kteří se během spánku právě často potí. Naopak pro seniora je tato matrace vhodná, především pokud je starý člověk upoután na lůžko a nemůže se příliš hýbat. Matrace se přizpůsobí jeho tělu a zabraňuje vzniku proleženin.

Tuhost matrace

Rozlišujeme několik tvrdostí matrace, základním rozdělením je pak měkká matrace, středně tvrdá a tvrdá matrace. Měkká matrace je vhodná pro seniory, jak již bylo zmíněno výše, nebo také pro lidi, kteří mají problémy s bolestí kloubů či zad. Středně tvrdá matrace je vhodná pro většinu lidí a tuhá až tvrdá pak především pro lidi s vyšší hmotností.

Materiál

Na trhu se vyskytuje několik druhů materiálů. Častá je i kombinace různých materiálů do jedné matrace, kdy jádro může být vyrobeno z kokosového vlákna pro větší tuhost a vrchní vrstva je pak například ze studené pěny. Některé matrace pak mají různý materiál na obou stranách a její uživatel si pak může obracet matraci dle aktuální potřeby či na letní a zimní stranu.

Studená pěna

Matrace ze studené pěny jsou vysoce odolné, elastické a mají dlouhou životnost.

Latex

Latexové matrace jsou vyráběny ze směsi přírodního a umělého latexu, kdy převažuje podíl toho umělého, jelikož pouze přírodní latex se drolí a nemá příliš dlouhou životnost. Tyto matrace jsou velmi pružné, elastické a měkké.

Taštičková matrace

Taštičkové matrace jsou vlastně pružiny v samostatných taštičkách a zajišťují optimální rozložení hmotnosti po celém těle.

Pružinové matrace

Tyto matrace mají jádro z pružin, které jsou spojeny malými pérky.

Potah

V neposlední řadě hraje významnou roli také správný potah matrace. Ten často bývá vyroben z polyesterového rouna, které zajišťuje správný odvod vlhkosti.

Rozměr

Nejčastěji prodávaný rozměr matrace je 90 x 200 cm, který zaručuje pohodlné spaní. Možná je taky partnerská matrace v rozměru 160, 180 či 200 cm, avšak pro lepší manipulaci je výhodnější zakoupit dvě matrace o šířce 90 cm a ty pak vložit do jednoho potahu. Výška matrace by se měla pohybovat od 15 cm a výše, vhodná je výška alespoň 20 cm. Vyšší matrace zajišťuje pohodlnější vstávání z postele.

Rošt

Při zakoupení matrace by se mělo uvažovat také o tom, na jakém roštu bude matrace položena. Nejvhodnější rošt pro matrace z polyuretanové pěny je lamelový rošt. U některých roštů je možné polohování, což ocení především senioři. Pro pružinové matrace může být zvolen také laťkový rošt.

Při výběru matrace se nebojte zeptat prodejce na výhody a nevýhody jednotlivých materiálů, ať uděláte jen to nejlepší pro zdravý spánek. V tomto případě se rozhodně vyplatí nekupovat nejlevnější matraci z obchodního řetězce, vždyť investujete do svého vlastního zdraví, proto pečlivě vybírejte tu nejlepší variantu.

(aso)

Podívejte se do galerie na ty nejzajímavější postele:

Podobné články

Další články:


Přečtěte si také