Ložnice

7. ledna 2017 06:00

Markéta Zídková

Život snů: Když luxusní novostavba slouží jako chata

Chata je v českém pojetí pořád ještě nuzná stavba poskládaná z náhodně získaných materiálů. O to větší pozornost ale připoutá každé vytříbené víkendové sídlo, jehož podoba nezapře odbornost ani příhodně zvolené materiály. Chata „GD27“ je jednou z takových.

V dobách komunistických hospodářských experimentů, kdy si Češi postavili většinu ze svých boudiček, to kvůli nedostatku materiálů ani nešlo jinak. O to atraktivněji působí moderně a stylově pojaté chaty. Jednou takovou je i objekt láskyplně nazvaný „GD27“, který stojí ve městečku Dunsborough na jihozápadě Austrálie.

Stavba, která mimochodem se svými třemi ložnicemi, dvěma koupelnami, zastavěnou plochou 175 m² a jen nepatrně menší zahradou má spíše parametry rodinného domu, plní funkci víkendového sídla. Na odpočinek je nicméně ideální.

Dům těží z vyvýšeného pozemku, z něhož je výhled na lesnatý pás kajeputů pětižilných, stálezelených stromů známých pod názvem „Tea tree“ a opodál šumící říčku. Toto místo, kam také Australané hojně jezdí za odpočinkem, si majitelé domku nevybrali náhodou. Ve skutečnosti trvalo 3 roky, než měli jasno, kde a co postaví. Výsledný dům svou podobou splňuje představy páru, který jej nechal postavit. Oba jsou grafičtí designéři a sdílejí i nadšení pro stylové věci i architekturu. Dům, na jehož návrhu pracovali architekti při australském studiu Mishack půl roku, postavili stavaři za 10 měsíců. „Oni milují svou chatu a my milujeme je,“ shrnují idylickou spolupráci architekti.

Návrh: Mishack

Foto: Ange Wall

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také