16. května 2014 09:17
Markéta ZídkováTento víkend bude pro výsadbu letniček ideální. Je pod mrakem
Kterou letničku si letos vysadíte? U nás si vyberete.
Červená, žlutá, růžová – na jakoukoliv barvu si vzpomenete, vězte, že najdete letničku, která v jejích odstínech kvete. Letničky potřebují poněkud více péče než trvalky, zato vás ale odmění neúnavným kvetením – některé druhy vydrží kvést od května do října. Oceníte jistě i rychlost jejich růstu. Pokud jste se právě nastěhovali do nového domu nebo rychle potřebujete zakrýt nevzhlednou část zahrady, za několik týdnů máte kvetoucího společníka, který bude zkrášlovat vaše večery.
Tento víkend by měl být pro výsadbu ideální. Letničky nemůžete vysazovat za prudkého slunce, to by je spálilo. Ideální je to tedy navečer, nebo když je pod mrakem. A to asi teď o víkendu bude.
Teď ovšem nastává ta správná chvíle, kdy letničky mohou ven na záhon. Je po třech zmrzlých – Serváci, Pankráci a Bonifáci, tedy po 14. květnu – a to znamená, že už by neměly přijít mrazy, které by choulostivé rostlinky zničily. Řada pěstitelů si letničky vysévá do truhlíků nebo přímo na záhon, u většiny letniček se to ovšem dělá už během předjaří a jara. Takže to jsme holt letos nestihli. Zato můžeme vyrazit do zahradnictví a zde si vybrat už vzrostlé sazeničky.
A na výběr je tolik druhů!
Jen se podívejte na tu nádheru:
Základní kritérium vaší volby je množství sluníčka – volíte rostlinu na přímé slunce, do polostínu či do stínu? Většina letniček miluje slunce, najdete ovšem i druhy, které potřebují stín, jako třeba netýkavky. I když letos přichází na trh nový druh netýkavky, která snese i slunce.
Do polostínu až stínu se hodí begonie, voskovky, do polostínu lobelky, ty však snesou i přímé slunce.
K nejoblíbenějším balkonovým letničkám patří petúnie a surfinie. Surfínie je vlastně vyšlechtěná převislá forma petúnií. Oba druhy potřebují k bohatému kvetení dostatek slunce, v polostínu nekvetou tak vydatně.
Letničky - Obrázek 9 Zdroj: Thinkstock
Letničky mají rády lehčí propustnou zeminu, ovšem koření povrchově, takže je můžete vysázet do okrasné mísy i na okraj záhonu.
Na záhonech je určitě nejvděčnější aksamitník zvaný též afrikán či tagetes. Dokáže kvést celou sezonu a je velmi nenáročný. Stejně tak i gazánie, která také potřebuje přímé slunce.
Letniček je opravdu nepřeberné množství, některé z nich jako astry, fialy, hledíky, laskavce, slunečnice a verbeny vás potěší i ve váze.
Na záhoně najdou své místo gazánie, šruchy, kosmatce, silenky, sluncovky, vitálky, nevadlec, verbena, barvínek, okrasný tabák, pokud potřebujete zakrýt nevzhledný plot, oceníte pnoucí hrachory, lichořešnici (černookou Zuzanu), svlačce, okrasné fazole, letničky můžete i sušit (statici, slaměnky, zaječí ocásky)
Markéta Žídková
Mohlo by vás zajímat: