Nejkrásnější vesnice stojí na útesu nad azurovým mořem. Podívejte se do uliček Éze

Jen kousek od jihofrancouzské Nice najdete vesničku Éze, jejíž historické jádro se za staletí prakticky nezměnilo. Stojí tu kamenné domy s nízkými stropy a z teras a balkonů se můžete podívat na modré moře Azurového pobřeží.

Éze je častým cílem turistů, kteří sem jezdí na výlety z nedaleké metropole regionu. Ačkoli je těsně u moře, na pláž by to z vesnice trvalo pěkně dlouho. Éze stojí na vysoké hoře nad mořskou hladinou a ačkoli se jedná už o městečko, historické centrum je prakticky nedotčené.

Tisíciletá historie krásy

Místní v centru ani nežijí, domy se využívají jako restaurace, obchody nebo hotely. Jeden hotel je dokonce poskládaný z mnoha menších staveb a namísto chodeb tu slouží křivolaké kamenné uličky.

Éze má dlouho historii, která začala už 2000 let př. n. l. Na místě, kde dnes stojí vesnice, se vystřídali Řekové, Římané i Mauři. Křesťané město dobyli na konci 10. století, ale tím jeho historie plná zlomů nekončila. Obec se pokoušeli dobýt turečtí piráti a městečko sloužilo spíše jako pevnost obehnaná hradbami. Ty nechal zbořit až Král Slunce Ludvík XIV.

Výhodou vesnice jsou nejen krásné výhledy do okolí a na Středozemní moře, ale také botanická zahrada s exotickými rostlinami na samém vrchu kopce. Kouzlu Éze propadl i filozof Friedrich Nietzsche, který zde pracoval na spisu Tak pravil Zarathustra.

Sdílejte článek
Štítky Francie Provence Éze

Přečtěte si také