Podívejte se na vodní zámek, kde se natáčela Popelka s Libuší Šafránkovou

Barokní zámek Moritzburg nedaleko Drážďan se proslavil hlavně pohádkovým filmem Tři oříšky pro Popelku. Hlavní roli v něm ztvárnila Libuše Šafránková. Pohádka režírovaná Václavem Vorlíčkem je oblíbená nejen v Česku, ale i v Německu a ve Skandinávii.

Natáčení pohádky na zámku probíhalo v lednu roku 1973. Zajímavé je, že taneční sál, kde Popelka okouzlí prince, vznikl v ateliérech. Taneční sál na Moritzburgu nepřišel Václavu Vorlíčkovi vhodný.

Úchvatné jsou ale záběry zasněžených exteriérů. Protože se filmaři potýkali s nedostatkem sněhu, museli použít umělý vyrobený z rozemletých rybích kostí, který ovšem zrovna nevoněl. Z obrazovky nebo plátna kin ale zápach cítit nebyl. Můžeme si tak alespoň domněle užívat zimní idylu na barokním zámku.

Barokní perla Saska

Moritzburg postavil v polovině 16. století saský kurfiřt Mořic Saský, který barokní stavbu využíval jako lovecký zámeček. Moritzburg vyrostl na symetrickém umělém ostrově. Stal se dominantou okolní přírody a prošel různými rozšířeními a proměnami.

Krásný je rokokový pavilon nedaleko zámku se střechou, jejíž tvar je inspirovaný tradiční čínskou architekturou. Rozmarnost saské šlechty potvrzuje malý přístav s růžovým majákem.


Přečtěte si také