24. března 2022 14:45

Radka Wallerová

Nový pražský most mezi Smíchovem a Podolím by mohl nést jméno Madeleine Albrightové, slavné političky

Ještě letos by se měl začít stavět nový most v Praze přes Vltavu mezi Podolím a Smíchovem, hotový by měl být do tří let. Bude se jmenovat po Madeleine Albrightové, mimořádné ženě, která tento týden zemřela? Byl by to zároveň první pražský most pojmenovaný po ženě.

Pražské zastupitelstvo se bude zabývat návrhem, s kterým přišlo sdružení Praha sobě – navrhlo, aby chystaný pražský most, dosud pracovně nazývaný Dvorecký, nesl jméno Madeleine Albrightové, rodačky ze Smíchova. A připomínal její mimořádné zásluhy v boji za lidská práva, demokracii a mír.

Právě jsem to za náš klub navrhl na zastupitelstvu. Praze by bylo ctí, kdyby jeden z jejích mostů nesl jméno Madeleine Albrightové, uvedl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy za sdružení Praha sobě.

První most pojmenovaný po ženě

Pojmenovat velkou stavbu je podle něj příležitost přihlásit se k hodnotám, které osobnost Madeleine Albrightové zosobňovala a které je stále nesmírně důležité ochraňovat. Most by byl prvním pražským mostem pojmenovaným po významné ženě.

Americká politička a diplomatka se narodila jako Marie Jana Körbelová 15. května 1937 na pražském Smíchově, zemřela tento týden, 23. března, ve Washingtonu. V letech 1997–2001 byla ministryní zahraničních věcí USA ve druhé Clintonově vládě jako historicky první žena v tomto úřadu. Později se stala velvyslankyní Spojených států při OSN. Měla zásadní roli v rozšiřování NATO o země někdejšího východního bloku.

Most překlene Vltavu v úseku mezi zlíchovským a podolským nábřežím a spojí tak městské části Praha 4 a Praha 5. Nebudou po něm jezdit auta, ale pouze hromadná doprava a bude zároveň určen pěším a cyklistům.

Vítězný návrh vzešel ze soutěže v letech 2017 až 2018 a jeho autory jsou architekti ze studia ATELIER 6 a TUBES. Porazili i slavného Santiaga Calatravu, který skončil na druhém místě. Návrh mimo jiné počítá s využitím prostoru pod mostními oblouky, kde vznikne kavárna a aréna pro kulturní vyžití podpořená instalací pouličního osvětlení od výtvarníka Krištofa Kintery.

„Návrh mostu mi od začátku přišel velmi elegantní. Nechtěl jsem ho pokazit žádnými velkoobjemovými sochami, které by konkurovaly mostu. Když se staví most, nemyslí se příliš na to, co bude pod ním. Opuštěná místa pak jsou problémová a komplikovaná. Přesně na to jsme chtěli zaútočit. Nevytváříme soustavu soch, ale definujeme prostředí takovým způsobem, aby se stalo platformou pro nejrůznější kulturní aktivity a trávení volného času, komentoval svůj návrh sochař Krištof Kintera.

Most v délce 400 metrů by měl začít sloužit v roce 2025.


Přečtěte si také