Zahrada

1. dubna 2025 11:21

Lenka Valjentová

O víkendu do Česka dorazí noční mrazy. Jak ochránit rozkvetlé ovocné stromy?

O víkendu má do Česka dorazit velmi studený arktický vzduch ze severu Evropy. Podle meteorologů bude v noci bude mrznout. Zejména letošní úroda meruněk, případně dalšího ovoce, je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Jak už kvetoucí ovocné stromy ochránit?

Podle meteorologů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nás s velkou pravděpodobností čeká velmi studený závěr prvního dubnového týdne. Na svých sociálních sítích uvedli, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou ještě v příštích dnech upřesňovat.

Sledujte RADAR: Do Česka vpadne arktický vzduch, úroda je v ohrožení. Kde udeří deště?

Už během pátku začne od severovýchodu přibývat v Česku oblačnost. V sobotu se nebe zatáhne a místy se objeví přeháňky, které mohou být od středních poloh sněhové. „Arktický vzduch se k nám dostane po přední straně výrazné tlakové výše nad severní Evropou," uvádí meteorologové. To, jak nízko teploty spadnou, bude ovšem záležet mimo jiné na tom, jak jasno bude. Čím méně bude oblačnosti, tím mrazivější teploty přijdou. Týdenní předpověď ČHMÚ hlásí v noci na neděli teploty až -5 °C, stejně tak v noci na pondělí.

Úroda meruněk v ohrožení

„Na řadě míst už jsou zejména meruňky rozkvetlé a déletrvající mrazy by jim mohly výrazně ublížit. Druhá polovina pracovního týdne navíc bude velmi teplá. Ve čtvrtek a v pátek budou v nižších polohách teploty stoupat i výrazně nad 15 stupňů Celsia. Většinou bude slunečno," konstatoval ČHMÚ. Přesné hodnoty nočních minim upřesní až během týdne.

Meruňky například na jižní Moravě vykvetly zhruba v polovině minulého týdne, To je o tři týdny později než v loňském extrémním roce a o pár dnů později, než je průměr posledních let. Stále je to podle pěstitelů dost brzo na to, aby se na nich mrazíky podepsaly.

„Vykvetly už i pozdní odrůdy. Možná ještě začnou kvést někde v týdnu broskve, ale další ovoce zatím nikoliv," řekl v pondělí ČTK předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný.

Podívejte se na předpověď meteorologů Českého hydrometeorologického ústavu:

😨Pravděpodobnost vpádu arktického vzduchu během nadcházejícího víkendu se výrazně zvýšila. Letošní úroda (nejen) meruněk...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Monday, March 31, 2025

Ochrana ovocných stromů

Před mrazem je třeba ochránit zejména stromy, které už vykvetly. Květy ovocných stromů jsou na mráz velmi citlivé a z namrzlých květů plody nebudou. Jakmile teploty klesnou pod dva stupně Celsia pod nulu, dochází k poškození květů meruněk. Mínus tři stupně Celsia jsou kritické pro broskvoň a mínus čtyři stupně pro jabloně a slivoně.

Přečtěte si: Nezapomeňte na první jarní postřik ovocných stromů a keřů proti škůdcům a chorobám

Jak poznáme omrzlé květy

Omrznutí květů ovocných stromů se projeví žlutým a později i hnědým zbarvením, okvětní lístky postupně opadají. S budoucí úrodou se tak můžeme nadobro rozloučit.

Tipy, jak  ochránit květy ovocných stromů před mrazem

  • Pokud předpověď počasí říká, že hrozí výskyt nočních mrazíků, můžeme kvetoucí stromy zkusit ochránit postřikem stromů vodou. Voda ulpí na květech a větvích, a vytvoří se tak jakýsi ochranný film, který by měl květy alespoň krátkodobě ochránit před zmrznutím.
  • Můžeme zkusit také osvědčený recept našich babiček a okolo kvetoucích stromů rozestavit kbelíky s vodou. Odpařující se voda vytvoří mlhu, která stromy ochrání, což ale funguje jen do -2 °C.
  • U menších stromů na zahradě můžeme rozkvetlou korunu na noc zakrýt netkanou textilií, kterou při větším chladu můžeme navíc jemně pokropit nebo postříkat vodou. Určitou ochranu poskytne i překrytí mikrotenovou fólií, tu ale většinou nejde sundat, aniž bychom ji poškodili.
  • Další možností je takzvané zakuřování, kdy pod stromy narovnáme hromadu vlhkých větví a zapálíme je. Nesmí se objevit plameny, jen se z hromady musí valit hustý dým, který květy před namrznutím ochrání. Pozor! Doutnající hromadu musíme stále hlídat a mít pod kontrolou, aby nezačala hořet.

Zdroje: Rok v zahradě (Reader´s Digest Výběr), Rady a tipy pro každou příležitost (Euromedia), Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)


Přečtěte si také