31. března 2025 10:40
redakce Prima LivingDuben na zahradě: Nezapomeňte udělat těchto 7 nezbytných věcí
Příroda se u probudila k novému životu a rozkvétají jarní květiny. Každý zahrádkář nyní tráví každou volnou chvilku na zahradě, aby nic nezmeškal. Práce má opravdu hodně. Prozradíme sedm věcí, které v dubnu na zahradě určitě nezapomeňte udělat!
1. Vysejte letničky a zeleninu
Jarní výsevy na předpěstování sazenic jsou v plném proudu. Už dříve vyseté rostlinky případně přesaďte do větších květináčů. Zároveň můžete vysévat ve skleníku nebo doma za oknem další teplomilné druhy letniček i zeleniny. Dokončete výsevy rajčat.
Mohlo by vás zajímat: Domácí zelenina je nejlepší. Návod, jak si vypěstovat zdravé sazenice ze semen
Přímé dubnové výsevy na záhon
Některé druhy zeleniny už můžete vysévat rovnou do volné půdy. Jsou to například hrách, ředkvičky, hlávkový salát, špenát, mrkev, cibule nebo červená řepa.
Stejně tak některé květiny už můžete vysévat do volné půdy letničky, například měsíček lékařský, šruchu, krásenku nebo slunečnici.
Nenechte si ujít: Zkuste pěstovat i rajčata hnědá, beefsteaková či jahodová. Je čas začít s výsevem semen
Výsadba brambor
Nejpozději do konce dubna, podle počasí, musí být v zemi také všechny odrůdy brambor. Rané druhy brambor nakopčete a dále sázejte pozdější odrůdy.

2. Pařeniště a skleník
Pařeniště a skleníky za teplých slunečných dnů otvírejte a větrejte. Většinou už můžete odstranit zateplovací kryty a nahradit je stíněním.
Nenechte si ujít: Sužují vaši zahradu škůdci? Podívejte, jak se jich zbavit bez chemie
3. Pozor na první škůdce
Pečlivě kontrolujte výskyt slimáků a hlemýžďů, ale i dalších škůdců, proti kterým je dobré začít včas bojovat. Kolem záhonů můžete nasypat například rozdrcené vaječné skořápky nebo kávovou sedlinu, pokud se chcete vyhnout chemické ochraně před slimáky.

4. Balkonové květiny v dubnu
V dubnu je ještě příliš brzy na vysazování balkonových květin ven, ale můžete si osadit truhlíky i závěsné misky a zatím je nechat doma na parapetu za oknem. Postupně je otužujte.
Mohlo by se vám líbit: Pravidla pěstování muškátů: Objevte tajemství výsevu babičkovských pelargonií
5. Péče o cibuloviny
Narcisům, hyacintům i dalším cibulovinám odstraňte odkvetlé květy, ale listy zatím ponechte na rostlinách až do zežloutnutí. Cibule z nich čerpá zásobní živiny pro příští sezonu.
- Ke konci měsíce začněte pomalu s postupným vysazováním mečíků, jiřin, lilií a dalších letních cibulovin. Postupným proto, aby také postupně nakvétaly.

Začněte s postupným vysazováním mečíků a lilií. Postupným proto, aby také postupně nakvétaly. Zdroj: iStock
6. Začněte s péčí o trávník
Můžete začít s pravidelným sekáním trávy, ale pokud možno příliš to nepřehánějte! Každá luční květina, kterou necháte na své zahradě vykvést, nakrmí spoustu hladových strávníků, kteří se pak odmění například opylováním vašich ovocných stromů.
- Na konci měsíce můžete také začít se zakládáním nových trávníků. Plochu je před výsevem semen potřeba zbavit plevele, zrýt a upravit. Novou trávu můžete prvně posekat, pokud doroste do výšky asi 10 cm.

7. Záhony jahodníků
Postarejte se i o dobrou úrodu jahod. Záhony s jahodníky nejprve zbavte plevele, zkypřete a rostlinám odstraňte poškozené listy. Začněte také s pravidelným přihnojováním jahodníků.
Zdroje: Rok v zahradě (Reader's Digest Výběr), Moderní zahrada (Vladimír Mölzer)