Duben na zahradě: Vysévejte letničky i zeleninu a vysaďte pozdní brambory

Zahrada se už opravdu probudila k novému životu, i když pohled z okna moc jarně nevypadá. Přesto se vše probouzí, roste a postupně i vykvete jako o závod. Každý zahrádkář nyní tráví každou volnou chvilku na zahradě, aby nic nezmeškal. A práce má opravdu velkou kopu!

Vysejte další letničky i zeleninu

Výsevy jsou stále vplném proudu. Už dříve vyseté rostlinky protrhejte, případně přesaďte do větších květináčků a zároveň můžete vysévat do skleníku nebo doma další, teplomilné druhy letniček i zeleniny. Dokončete výsevy rajčat, vždy doma nebo ve skleníku. Některé druhy zeleniny, jako je hrách, ředkvička, hlávkový salát, špenát, mrkev, petržel, cibule nebo řepa, už můžete vysévat rovnou do volné půdy. Do skleníku ještě vysejte zelí, růžičkovou kapustu, kedlubny, květák i brokolici.

Stejně tak některé květiny už můžete vysévat do volné půdy, například měsíček lékařský, šruchu, krásenku nebo slunečnici. Naopak jiřinky proměnlivé, astry nebo afrikány raději předpěstujte doma za oknem nebo ve skleníku.

Nejpozději do konce dubna, podle počasí, musí být vzemi také všechny odrůdy brambor. Rané druhy brambor nakopčete a dále sázejte pozdější odrůdy.

Pařeniště a skleníky za teplých slunečných dní otvírejte a větrejte. Většinou už můžete odstranit zateplovaní kryty a nahradit je stíněním.

Pozor na první škůdce

Pečlivě kontrolujte výskyt slimáků a hlemýžďů, ale i dalších škůdců, proti kterým je dobré začít včas bojovat. Kolem záhonů můžete nasypat rozdrcené skořápky, pokud se chcete vyhnout chemické ochraně před slimáky.

Balkonové květiny

Vdubnu je ještě příliš brzy na vysazování balkonových květin ven, ale můžete si osadit truhlíky i závěsné misky a zatím je nechat doma na parapetu za oknem. Postupně je otužujte.

Péče o cibuloviny

Narcisům, hyacintům i dalším cibulovinám odstraňte odkvetlé květy, ale listy zatím ponechte na rostlinách, až do zežloutnutí. Cibule znich čerpá zásobní živiny pro příští sezonu.

Začněte spostupným vysazováním mečíků a lilií. Postupným proto, aby také postupně nakvétaly.

Začněte spéčí o trávníky

Můžete začít spravidelným sekáním trávy, ale pokud možno příliš to nepřehánějte! Každá luční květina, kterou necháte na své zahradě vykvést, nakrmí spoustu hladových strávníků, kteří se pak odmění například opylováním vašich ovocných stromů.

Na konci měsíce můžete také začít se zakládáním nových trávníků. Plochu je před výsevem semen potřeba zbavit plevele, zrýt a upravit. Novou trávu můžete prvně posekat, pokud doroste do výšky asi 10 cm.

Záhony jahodníků

Postarejte se i o dobrou úrodu jahod. Záhony sjahodníky nejprve zbavte plevele, zkypřete a rostlinám odstraňte poškozené listy. Začněte také spravidelným, přihnojováním jahodníků.


Přečtěte si také