reklama

6 nápadů, jak použít tmavé barvy v jakékoli místnosti! Vyzkoušíte černou koupelnu nebo šedou kuchyň?

Matouš Hartman
18. května 2018
Tmavé barvy jsou elegantní a důstojné. Jenže mohou taky způsobit spoustu problémů. Jak si je ale dopřát a nešlápnout vedle? Podívejte se na tipy, které vám dovolí mít třeba i černé dlaždice.
reklama

Pokud použijeme tmavou výmalbu, riskujeme, že přijdeme o světlo. Tmavé barvy tak rozhodně nepatří knejpopulárnějším, když jde o zařizování bytu. Přitom jsou královské. A to doslova. Třeba purpurová nebo královská modř vždycky patřily nejvyšším vrstvám společnosti a dodnes jsou spojovány zejména selegancí a luxusem.

Koupelna

Koupelny bývají světlé, už kvůli tomu, že vnich zpravidla není okno a když je, tak často vede do světlíku. Ale zkuste kbílé barvě přidat černou a koupelna hned bude vypadat originálněji. Ne každý si totiž na černou troufne. Jen u jedné věci je potřeba dát si pozor. Nekupujte si černou toaletu nebo umyvadlo. Kapky vody na nich zanechávají stopy a vůbec to nevypadá pěkně. Sáhněte spíše po černých nebo šedých obkladech. Podívejte se, jak se to podařilo v Jak se staví sen.

Takhle jsme využili černou a šedou v koupelně v Jak se staví sen. Foto: archiv Prima

Kuchyň

Nedávno jsme psali o kuchyni, která je skoro celá šedá. Použít temně šedou barvu se zdálo jako riskantní krok, ale vyšel. Kuchyň působí honosným dojmem, a ačkoli by se mohlo zdát, že od jídla odrazuje, vůbec tomu tak není. Podívejte se na galerii ve článku:

Ložnice

Sáhněte po tmavě modré nebo fialové. Ale pozor, pokud máte jednu společnou místnost, která slouží jako ložnice i obývák, pak je opravdu lepší použít světlé barvy. Tmavé pomohou usnout tím, že uberou světlo. To se ale nehodí do místností, kde trávíme většinu času.

Tmavá výmalba v ložnici vůbec nevadí. Foto: istock.com

Obývací pokoj

Tmavé barvy používejte spíše vdetailech. Třeba na pohovce, která se stane dominantou pokoje. Můžete také použít závěsy vtmavé barvě nebo nábytek, jako jsou stolky nebo skříňky. Rozhodně se ale vyhněte tmavé výmalbě. Obývací pokoj bývá místností, kde trávíme nejvíce času, pokud jsme doma. Tmavý obývák nepůsobí dobře na naši psychiku.

Pohovka v tmavé barvě se stane dominantou pokoje. Foto: istock.com

Pracovna

Tady mohou tmavé barvy pomoci se soustředěním. Do pracovny dejte nábytek vtmavých odstínech hnědé, ale můžete sáhnout i po černé barvě. Nemusíte se bát ani šedých stěn. Jedna věc je ale podstatná: stůl musí být dobře osvětlený. Světlo by na něj mělo dopadat zlevé strany, pokud jste pravák, nebo zprava, pokud jste levák.

Pracovna vyvedená v tmavých barvách bude elegantní, jen pozor na zdroj světla. Foto: istock.com

Zahrada

Mezi zelení nebude nic elegantnějšího než černý zahradní nábytek. Dřevěný můžete namořit na šedou a ponechat tak texturu dřeva. Určitě uděláte dojem a docílíte zahrady, která získá nadčasovou krásu.

Černý zahradní nábytek vypadá skvěle. Foto: istock.com

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama