Bydlení

27. března 2023 13:30

redakce Prima Living

6 nápadů, jak použít tmavé barvy v jakékoli místnosti! Vyzkoušíte černou koupelnu nebo šedou kuchyň?

Tmavé barvy jsou elegantní a důstojné. Jenže mohou taky způsobit spoustu problémů. Jak si je ale dopřát a nešlápnout vedle? Podívejte se na tipy, které vám dovolí mít třeba i černé dlaždice.

Pokud použijeme tmavou výmalbu, riskujeme, že přijdeme o světlo. Tmavé barvy tak rozhodně nepatří k nejpopulárnějším, když jde o zařizování bytu. Přitom jsou královské. A to doslova. Třeba purpurová nebo královská modř vždycky patřily nejvyšším vrstvám společnosti a dodnes jsou spojovány zejména s elegancí a luxusem.

Koupelna

Koupelny bývají světlé, už kvůli tomu, že v nich zpravidla není okno a když je, tak často vede do světlíku. Ale zkuste k bílé barvě přidat černou a koupelna hned bude vypadat originálněji. Ne každý si totiž na černou troufne. Jen u jedné věci je potřeba dát si pozor. Nekupujte si černou toaletu nebo umyvadlo. Kapky vody na nich zanechávají stopy a vůbec to nevypadá pěkně. Sáhněte spíše po černých nebo šedých obkladech.

Kuchyň

Dokážete si představit kuchyni, která je skoro celá černá nebo šedá? Použít temně šedou barvu se možná zdá jako riskantní krok, ale vyšel. Kuchyň v temných barvách působí honosným dojmem, a ačkoli by se mohlo zdát, že od jídla odrazuje, vůbec tomu tak není. Jen udržování čistoty na tmavých plochách je trochu pracnější.

Ložnice

Sáhněte po tmavě modré, fialové, ale klidně i tmavě šedé. Ale pozor, pokud máte jednu společnou místnost, která slouží jako ložnice i obývák, pak je opravdu lepší použít světlé barvy. Tmavé pomohou usnout tím, že uberou světlo. To se ale nehodí do místností, kde trávíme většinu času.

Obývací pokoj

Tmavé barvy používejte spíše v detailech. Třeba na pohovce, která se stane dominantou pokoje. Můžete také použít závěsy v tmavé barvě nebo nábytek, jako jsou stolky nebo skříňky. Rozhodně se ale vyhněte tmavé výmalbě. Obývací pokoj bývá místností, kde trávíme nejvíce času, pokud jsme doma. Tmavý obývák nepůsobí dobře na naši psychiku.

Pracovna

Tady mohou tmavé barvy pomoci se soustředěním. Do pracovny dejte nábytek v tmavých odstínech hnědé, ale můžete sáhnout i po černé barvě. Nemusíte se bát ani šedých stěn. Jedna věc je ale podstatná: stůl musí být dobře osvětlený. Světlo by na něj mělo dopadat z levé strany, pokud jste pravák, nebo zprava, pokud jste levák.

Zahrada

Mezi zelení nebude nic elegantnějšího než černý zahradní nábytek. Dřevěný můžete namořit na šedou a ponechat tak texturu dřeva. Určitě uděláte dojem a docílíte zahrady, která získá nadčasovou krásu.

Zdroj: Matouš Hartman, autorský článek


Přečtěte si také