12. ledna 2023 10:00
redakce Prima LivingPět pokojovek, které snesou i umístění v tmavém koutě
K základním předpokladům úspěšného pěstování pokojových rostlin patří většinou hlavně dostatek světla v bytě. Naštěstí ale existuje řada výjimek potvrzujících pravidlo a díky tomu můžeme zútulnit i místnost s okny na sever nebo kout, kam sluneční paprsky nikdy nedopadnou. Většinou se jedná o květiny, které ve své domovině žily trvale ve stínu, například uprostřed pralesů, a tak jim přímé světlo dokonce může uškodit.
Ne každý má ve svém bytě dostatek slunečního světla a občas míváme dokonce touhu po zútulnění místností s maličkými okny, jako je koupelna či toaleta. Pokud máte to štěstí a bydlíte v rodinném domě a na rozdíl od obyvatel paneláků vaše koupelna i toaleta alespoň maličkým oknem disponuje, můžete si do těchto místnůstek pořídit i některou ze skromných pokojovek.
Aspidistra elatior neboli domácí štěstí či kořenokvětka
Je to ideální květina pro pěstitele začátečníky a pro místa, kde se jejím náročnějším kolegyním nedaří. Kořenokvětka prý dokonce prospívá i v bytech s plynovým topením, a protože jí nevadí ani průvan a znečištěné prostředí, je vhodnou květinou například do hospod. Má protáhlé, podlouhle kopinaté listy a kvete nevýrazně těsně u země. Uškodit jí můžete přímým slunečním světlem, a to i v zimních měsících, a přílišnou horlivostí při zalévání.
Země původu: tmavé lesy jižní Číny a Japonska
Výška: 30 až 60 cm
Světlo: polostinné nebo stinné místo
Zálivka: mírná
Množení: dělením při přesazování
Aspidistra elatior neboli domácí štěstí či kořenokvětka Zdroj: iStock
Cissus antarctica neboli žumen
Žumen je popínavý keřík z příbuzenstva révy. Stejně jako ona má na listech úponky, kterými se drží u opory. Dokáže se pnout i po zdech, a tak například v severských zemích často zdobil trámy v obytných místnostech. Je to nenáročná rostlina, která nejenže snese polostín, ale ocení i mírnou zálivku a nevadí jí ani suchý vzduch. Pozor dávejte pouze na trvalou vlhkost kořenového balu a vysoké teploty, obojí této květině nesvědčí. V přetopeném pokoji jí nezapomeňte rosit listy, případně květináč postavte do misky s vlhkými oblázky.
Země původu: vlhké lesy Austrálie
Výška: 60 až 100 cm
Světlo: světlé až polostinné místo bez přímého slunce
Zálivka: mírná
Množení: řízky, které se nechají zakořenit pod sklenicí
Cissus neboli žumen Zdroj: iStock
Aglaonema čínská
Pokud hledáte rostlinu, která svými nádhernými listy rozsvítí tmavý kout pokoje nebo chodbu či schodiště, věřte, že aglaonema je ta pravá. Vytváří trsy nádherných zelených listů s výraznou kresbou a díky tomu vypadá opravdu dekorativně. Květinu zalévejte s mírou, vyloženě jí prospěje, když zeminu, ve které je zasazená, necháte vždy vyschnout. Má ráda teplo, teploty pod 15 ºC by jí mohly uškodit. Podle odborníků potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, ale podle našich zkušeností to v bytě zvládá i bez rosení.
Země původu: lesy jihovýchodní Číny
Výška: 30 až 90 cm
Světlo: světlé místo až polostín
Zálivka: mírná
Množení: řízky, které se nechají zakořenit ve vodě
Aglaonema čínská Zdroj: iStock
Monstera deliciosa neboli filodendron
I takový obr, jako je monstera, se spokojí se zákoutím, kde nejsou úplně ideální světelné podmínky. Důležité je ale chránit rostlinu před sluncem a průvanem. Doma je v tropických pralesech, kde se ovíjí kolem kmenů velkých stromů. Má široké listy na dlouhých řapících, které čím jsou starší, tím jsou členitější a vykrojenější. Pro monsteru jsou typické vzdušné kořeny, které, pokud to bude možné, zastrkejte do zeminy. Při přesazování rostliny dávejte velký pozor, aby se nepoškodily. I této pokojovce vyhovuje větší vzdušná vlhkost, takže nezapomínejte rosit.
Země původu: tropické pralesy Jižní Ameriky
Výška: 60 až 200 cm
Světlo: světlé místo bez slunečních paprsků až polostín
Zálivka: v létě hojná, v zimě mírnější
Množení: vrcholovými řízky se vzdušným kořenem
Monstera deliciosa neboli filodendron Zdroj: iStock
Chlorophytum comosum neboli zelenec
Také zelenec se spokojí se stinným místečkem, obecně o něm můžeme říct, že se jedná o velmi nenáročnou pokojovku. Je to trávovitá rostlina s převislými šlahouny úzkých, zeleno-bíle pruhovaných listů, která vyhání stonky, na nichž jsou nejprve trsy bílých květů a později visuté výběžky mladých rostlin. Velice dekorativně bude vypadat v závěsu nebo na vyvýšeném místě, ještě úžasněji vynikne, když se vám podaří umístit několik rostlin vedle sebe. Zelenec mohou pěstovat i zapomnětlivci, dokáže i několik týdnů žít z vodních zásob, které si tvoří v kořenech.
Země původu: jižní Afrika
Výška: 25 až 40 cm
Světlo: mírné slunce až polostín
Zálivka: v létě hojná, v zimě mírnější
Množení: výhonky
Chlorophytum comosum neboli zelenec Zdroj: iStock
Zdroj: Příjemný život s květinami (J. Brookes)