Wabi sabi styl: Najděte pohodu a klid v jednoduchosti

Inspirace Japonskem a buddhistickým učením zafunguje i v Česku. Filozofie wabi sabi se dá přenést do našich domovů. Ušetří práci, vytvoří originální interiéry a nabídne úplně nový pohled na váš dům.

Základem wabi sabi je nedokonalost. A to se dá využít senzačními způsoby. Neznamená to, že si vytvoříte útulný domov bez práce, ale můžete ušetřit nebo si dovolit použít poškozené věci, které ale v kotentextu celého pokoje budou vypadat skvěle a budou dávat smysl.

Wabi sabi je sice filozofií poněkud pesimistickou. Pracuje s pojmy jako pomíjivost nebo melancholie, ale domovy vytvořené podle wabi sabi působí uklidňujícím až meditačním dojmem. V takových interiérech se zastavil čas, nikdo nikam nespěchá a vše je laděno do přírodních odstínů.

Jak s wabi sabi ušetřit

Interiér podle japonského učení vůbec nemusí působit perfektně. Toho využijte a ušetřete na nákupech. Shánějte použité věci, kterým dáte nový smysl. Nemusíte je ani nákladně opravovat nebo nechávat znovu čalounit. Co třeba dekorace ze starého dřeva nebo namísto LED světélek staré svícny? Wabi sabi dává příležitost již nepoužívaným věcem, aby se vrátily do života.

Jak využít asymetrii

Nedokonalost se projevuje také v tom, že při zařizování bytu nebudete hledět na symetrii. A pokud má váš dům někde nějaký výklenek, hrbolatou omítku na zdi, využijte toho a udělejte z toho přednost. Zvláště v historických domech najdeme různé asymetrické prvky. Ve wabi sabi domě mají taková místa prim. Uvidíte, že to, co jste dřív považovali za chybu, vynikne. Výklenek vymalujte jinou barvou, umístěte do něj květiny nebo třeba lucernu. Nerovnou zeď zvýrazněte tím, že na ni pověsíte větší množství obrázků než na zbylé zdi.

Patinujte

Naučte se patinovat. Jedná se o techniku, která přivolává staré dobré časy. A protože wabi sabi má rádo melancholii, udělejte si i vy výlet do minulosti a napatinujte si nábytek. Nejjednodušší je odstranění části vrchní vrstvy laku šmirglpapírem. A pokud se chcete pustit i do patinování stěn, můžete. Není to nic složitého. Návod najdete v našem článku:

Využijte různorodosti

Mít set židlí ke stolu je docela nuda. Stejně jako si koupit servis, kde jsou všechny talíře stejné. Vydejte se do vetešnictví nebo na bleší trhy. Seženete tam hromadu nádobí, které je zachovalé a bude ho stačit jen pořádně umýt. Podobně se můžete vydat na lov židlí. Ty patří k lacinějším kouskům nábytku v anticích, takže se na nich dá ušetřit, a když si je i trochu napatinujete, máte hned wabi sabi jídelnu.

Dejte na barvy

Používejte temnější odstíny a nebo ty krémové. Nepouštějte se do výrazných sytých barev. Ty vzbuzují emoce, což se ke klidné wabi sabi domácnosti vůbec nehodí. Základními barvami jsou bílá, krémová, šedá. Můžete je využívat v různých odstínech a sáhnout třeba i po šedé, která se blíží černé. Pokud chcete nějaké živější barvy, pak používejte tlumené nebo pastelové odstíny.

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také