Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

5 klíčových kroků k dosažení minimalistického vzhledu, který je zároveň také funkční

Minimalistický design je rok od roku oblíbenější. Na první pohled sice může vypadat prázdně a nedotčeně, až je občas náročné si představit, že v těchto interiérech někdo skutečně žije. Pokud jste se ovšem do tohoto stylu zamilovali, poradíme vám, jak si v jeho duchu zařídit plně funkční domácnost.
Vydáno: 16.01.2018
Minimalistický design působí velmi elegantně, ale je zároveň plně funkční.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Milujete minimalistický vzhled? S jeho čistými liniemi a důrazem na jednoduchost se řadí mezi jedny z nejatraktivnějších typů designu. Někteří lidé se sice domnívají, že je tato jednoduchost pro každodenní použití nepraktická, ale přesto může fungovat. Postupujte podle našich tipů a vytvořte si minimalistický prostor, který je stejně funkční jako estetický.

1) Použijte neutrální barvy

Typickým znakem minimalistických interiérů je vytvoření jednoduchého a čistého vzhledu. Proto byste měli zvolit i vy nějaký neutrální odstín. Tradičně se v těchto prostorech využívá monochromatická paleta, tedy jedna barva v různých odstínech, díky čemuž dosáhnete promyšleného a sofistikovaného vzhledu. Můžete si skvěle pohrát s kontrastními odstíny jedné jediné barvy.

Volte tlumené barvy. Foto: Volte tlumené barvy. Foto: istock.com

Pokud toužíte po jemnější a méně chladné atmosféře, využijte teplejší odstíny vybrané barvy.

Jakmile použijete neutrální nádech, je důležité, aby nepůsobil nudně a fádně. Klíčovým pravidlem je použít 3 odstíny, a to v poměru 60 : 30 : 10. První z nich vyberte coby dominantní, základový pro zbarvení místnosti, druhý bude mít funkci sekundární a bude ten dominantní doplňovat a třetí je vyhrazen pro akcenty.

2) Zaměřte se na nábytek

V minimalistických prostorech má královské postavení nábytek. Tyto místnosti jsou totiž podřízeny funkci, čehož můžete skvěle dosáhnout využitím nábytku coby ústředního motivu vašeho pokoje. Pohrajte si i s negativním prostorem, který je v pozadí a obklopuje nábytek. Čím bude jednodušší a více jednolitý, tím více bude místnosti dominovat nábytek.

Vzhledem k tomu, že hrají ve vašem designu vybrané kusy nábytku velmi důležitou roli, měly by být i funkční. Nebojte se proto investovat do kvalitnějších kousků. Oceníte to nejen vy, ale i vaši hosté, pro které je nábytek to první, co je v místnosti zaujme. Co se týče jeho výběru, preferujte jednoduché a čisté linie a přírodní materiály.

V případě minimalismu se vyplatí připlatit si za kvalitní nábytek. Foto: V případě minimalismu se vyplatí připlatit si za kvalitní nábytek. Foto: istock.com

3) Pohrajte si s texturami

Vzhledem k tomu, že minimalistický design pracuje pouze s několika málo prvky, je důležité, aby každá položka měla nejen estetickou, ale i funkční hodnotu. Aby prostor působil zajímavě, je třeba, aby byly využité prvky různorodé. V tomto ohledu je vaší tajnou zbraní textura.

Pokud jde o interiéry, textura vypovídá o tom, jak vizuálně působí jednotlivé kousky prostoru. Co si pod tím konkrétně představit? Např. o některém koberci můžeme tvrdit, že na pohled vypadá měkce, nadýchaně a luxusně, zatímco konferenční stolek naopak velmi hladce a nablýskaně. Chcete-li pestrý, byť minimalistický pokoj, zaměřte se na využití kontrastních textur, co to jen půjde.

Kontrastní textury jsou výborným tipem k dosažení kýženého efektu. Foto: Kontrastní textury jsou výborným tipem k dosažení kýženého efektu. Foto: istock.com

4) Nezapomínejte na adekvátní úložné prostory

Žádný pokoj by nebyl považován za plně funkční, pokud by v něm nebylo dostatek úložných prostor. Pro bydlení v bytě nebo domě v jakémkoliv stylu je poměrně mnoho věcí k uskladnění, výjimkou tedy není ani minimalistický design. Rozdíl je ovšem v tom, jak je úložný prostor prezentován.

Klíčem k úspěchu zachování minimalistického vzhledu je zajistit, aby zůstal veškerý nepořádek skrytý. Proto jsou úložné prostory jeho nedílnou součástí. Proto se v případě potřeby nebojte přidat do místnosti ještě několik kusů nábytku, polic, regálů nebo třeba pracovních ploch. Nejdůležitější je zajistit, aby vše zůstalo uskladněno a skryto.

Také minimalismus pracuje s mnoha úložnými prostory, nesmí být ovšem nápadné. Foto: Také minimalismus pracuje s mnoha úložnými prostory, nesmí být ovšem nápadné. Foto: istock.com

5) Volte moudře akcenty

Lidé si často mylně myslí, že v minimalistickém designu není prostor pro doplňky. Ve skutečnosti jsou ale rozhodující součástí úspěchu místnosti. Prostory tohoto typu designu totiž mají tendenci vypadat nedodělaně, jako by jim něco chybělo. Jednoduchým řešením jsou vhodně zvolené a dobře umístěné doplňky, které celou místnost zatraktivní. Popřemýšlejte o využití předmětů, jako jsou svíčky, knihy, povlaky nebo třeba deky.

U doplňků je klíčové jejich umístění. Zamyslete se, který povrch v místnosti vypadá příliš stroze, hole a smutně. Pro začátek můžete dekorovat knihovny, jídelní stoly nebo noční stolky. Jakmile něco někam umístíte, udělejte pár kroků zpět a rozhlédněte se po místnosti. Pokud budete mít z prostoru pocit celku, komplexnosti, můžete si gratulovat. V opačném případě si dejte na čas a s doplňky si ještě trochu pohrajte. Myslete také na to, že méně je někdy více. 

Prvním a důležitým krokem je využití neutrálních barev. Foto: Nebojte se doplňků. Foto: istock.com

Podívejte se na galerii inspirativníh minimalistických interiérů.

(šp)

Další články:

Kožešiny dokáží dům příjemně ozvláštnit

Zachumlejte svůj byt do kožešin. Budou hřát a oživí interiér

Zlatá dokáže interiér příjemně oživit

Luxusní zlatá v interiéru: Nechte ji vyniknout tak, aby z ní nebyl kýč

Jaké trendy nás čekají v roce 2018?

6 nejzajímavějších trendů v interiérovém designu pro rok 2018: Zkusíte je všechny?

Článek je zařazen v: interiér, bydlení, tipy, rady, čistota, minimalismus, nápady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama