Trendy

12. ledna 2018 05:55

Matouš Hartman

Zachumlejte svůj byt do kožešin. Budou hřát a oživí interiér

Chlupaté přikrývky jsou praktické a vypadají luxusně. Kožešiny váš byt ozvláštní a nestanou se jen lapači prachu. Jejich velkou výhodou je různorodost a všestrannost. Mohou z nich být přehozy, koberce, taburety, povlaky na polštáře i dekorace na stěnu.

Existuje mnoho druhů a variant i pro toho nejnáročnějšího zákazníka. Plusovým bodem je i samočistící charakter, díky přírodní látce lanolinu používané při zpracování kožešin. Pokud nesouhlasíte se zabíjením zvířat pro kožešiny, ale zároveň byste jednu takovou doma mít chtěli, současný průmysl nabízí alternativy.

Sáhněte po umělých kožešinách, které vypadají jako pravé, a mnohdy se nabízejí v zajímavějších barevných provedeních než ty přírodní. Případně kupte chaliště, což je materiál zpracovaný z „živé vlny“, více se o něm dočtete níže.

Pinterest.com/etsy.com

Kousek luxusu si můžete dopřát v moderním interiéru i na chalupě. Hodí se do obývacích pokojů, ložnic a velmi vkusnou dominantou může být v chodbě a předsíni.

Pinterest.com/Nancy Mitchell

Sobí kožešina

Oblíbená je zejména pro svůj termo-izolační charakter, a je tak ideálním interiérovým a exteriérovým doplňkem. Oko potěší i její typické zbarvení v několika odstínech.

Chaliště

Jedná se o specifický kožešinový přehoz z vlny a dlouhým chlupem (až 25 cm). Náročnost zpracování z živé vlny se odráží na ceně, a proto patří k těm luxusnějším kouskům. Chaliště je velice jemné a příjemné na dotek a navíc ovečka může dál vesele běhat po pastvinách, ale efekt kožešiny zůstává zachován.

Jelení a srnčí kožešina

Tento druh kůže se hodí převážně na zeď a to díky svému krátkému chlupu. Stane se z něj tak hezká lovecká dekorace.

Ovčí kožešina

Díky samočisticí schopnosti je ovčí kožešina nevyžaduje žádnou složitou údržbu. Kožešinu můžete vysát na nejnižší výkon, nebo vklepat.

Hovězí a telecí kůže

Tento druh kůží se báječně hodí namísto koberce. Zvládne i prostory, kterými se prochází často. Má totiž dobrou protiskluzovou funkci.

Foto: Pinterest.com/smile.amazon.com

Jak na údržbu?

Podobně jako textilie vyžadují údržbu i kožešiny, zvláště pokud máte domácí mazlíčky. Vlněné výrobky a kůže se naštěstí udržují poměrně snadno. Používá se mokré čistění za pomocí kartáče a roztoku, který si připravíte i doma. Roztok se skládá z vody o teplotě 25 °C a nezásaditého pracího prostředku na vlnu s obsahem lanolinu. Po vyčistění kartáčem vodu odstraníme jemným vymačkáváním. Sušení by mělo probíhat nejlépe venku, bez přímého slunečního záření. Další úpravě, jakou je například žehlení se vyhněte. Pro důkladné odstranění nečistot je vhodná také chemická čistírna.

(bp)

Další články:


Přečtěte si také