návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak správně třídit papír? Do modrého kontejneru patří i plata na vejce a trubičky od toaleťáku

Aktualizováno: 22.10.2021
Jak správně třídit papír?
Autor: istockphoto.com Jak správně třídit papír?
Do modrého kontejneru většinou nosíme staré noviny a časopisy, sešity i krabice z lepenky. Mezi lidmi však přetrvává jen malé povědomí o tom, kam patří plata i krabičky od vajec a roličky od toaletního papíru. Tak si to zase jednou zopakujeme.

reklama

Co do modrého kontejneru na papír patří?

Časopisy, noviny, sešity, krabice z papírové lepenky i papírové obaly do modrého kontejneru na papír odkládáme zcela samozřejmě. Dlouhou dobu sem však nepatřily krabičky i plata od vajec a roličky od toaletního papíru. Jsou vyrobené z několikrát recyklovaného papíru a obsah celulózy v nich je natolik nízký, že představovaly konečné výrobky v řetězci recyklací a patřily do směsného odpadu. Dnes však je všechno jinak. Technologie se vyvíjejí, a tak se plata i trubičky přestěhovaly do modrého kontejneru, kam je stejně mnoho lidí vhazovalo už dříve.

Jak správně třídit papír?
Autor: istockphoto.com Jak správně třídit papír?

Na druhou stranu můžete trubičky od toaletního papíru a kuchyňských utěrek, ale i krabičky a plata od vajec, stejně jako nadrobno natrhané kartonové krabice vyhodit i na kompost na své vlastní zahradě nebo doma do vermikompostéru.

Postavte si domácí vermikompostér

Jak zužitkovat odřezky od zeleniny i sáčky od čaje: Postavte si domácí vermikompostér

Vermikomposter

Kompostovat můžete i v bytě. Návod, jak používat vermikompostér

Papír, který bychom měli vyhodit do směsného odpadu a do modrého kontejneru nepatří

Základní pravidlo je docela jednoduché. Do modrého kontejneru nepatří špinavý, mastný nebo mokrý papír. Znečištěné papírové obaly od potravin patří do kontejneru na směsný odpad. Stejně tak špinavé přepravní krabice od dortů a pizzy.

Do modrého kontejneru nepatří ani papíry s nepapírovou povrchovou úpravou, jako jsou různé obaly s fólií nebo povoskované papíry. Stejně tak různé účtenky a jízdenky, které se většinou tisknou na termopapír, a ten patří do směsného odpadu.

Do stejné kategorie patří i všechny fotografie. Vzhledem k tomu, že by se vám asi nelíbilo, kdyby je někdo vytáhl z kontejneru, a dokonce si je prohlížel, roztrhejte je na malé kousky a vyhoďte do směsného odpadu.

Nepatří sem ani staré knihy, dokud je nezbavíte pevné vazby. Pokud likvidujete celou knihovnu, pak knihy raději odvezte do sběrného dvora.

Dejte pozor také na různé hygienické potřeby. I když se na první pohled tváří, jako papír, většinou moc skutečného papíru neobsahují. Pokud jsou použité, znečištěné, pak se samozřejmě jedná také o hygienické a v neposlední řadě i estetické hledisko. Proto všechny pleny, vložky, tampony, a dokonce i vlhčené ubrousky patří do směsného odpadu.

Nápojové kartony, které jsou na vnitřní straně opatřeny hliníkovou vrstvou, patří do speciálního, oranžového kontejneru.

Odpadový papír můžete zpracovat i kreativním způsobem:

Návod, jak tvořit technikou paper mache

Vyzkoušejte techniku paper mache a vyrobte si misku z obalů na vajíčka

Vytvořte pro děti auta, lodě i učební pomůcky z papírových krabic

Auta, lodě i fotbálek z kartonových krabic. Vyrábějte a recyklujte s dětmi

Pokud si nejste jisti, podívejte se na kontejner

Informace o tom, co do které sběrné nádoby patří, byste měli vždy najít nalepené na konkrétním kontejneru. Určitě jste si také všimli, že každý kontejner má jinou barvu. Zelenou má sklo, žlutou plast, modrou papír, oranžovou nápojové kartony a šedou kovy.

reklama

Článek je zařazen v: recyklace , papír , sběr , jak třídit , modrý kontejner , obaly na vejce , trubičky , papírové roličky , plata na vejce

reklama

Přečtěte si také