Bydlení

14. září 2020 08:00

Simona Sedláčková

Jak správně třídit papír? Do modrého kontejneru patří i plata na vejce a trubičky od toaleťáku

Do modrého kontejneru většinou nosíme staré noviny a časopisy, sešity i krabice z lepenky. Mezi lidmi však přetrvává jen malé povědomí o tom, kam patří plata i krabičky od vajec a roličky od toaletního papíru. Tak si to zase jednou zopakujeme.

Co do modrého kontejneru na papír patří?

Časopisy, noviny, sešity, krabice zpapírové lepenky i papírové obaly do modrého kontejneru na papír odkládáme zcela samozřejmě. Dlouhou dobu sem však nepatřily krabičky i plata od vajec a roličky od toaletního papíru. Jsou vyrobené zněkolikrát recyklovaného papíru a obsah celulózy vnich je natolik nízký, že představovaly konečné výrobky vřetězci recyklací a patřily do směsného odpadu. Dnes však je všechno jinak. Technologie se vyvíjejí, a tak se plata i trubičky přestěhovaly do modrého kontejneru, kam je stejně mnoho lidí vhazovalo už dříve.

Na druhou stranu můžete trubičky od toaletního papíru a kuchyňských utěrek, ale i krabičky a plata od vajec, stejně jako nadrobno natrhané kartonové krabice vyhodit i na kompost na své vlastní zahradě nebo doma do vermikompostéru.

Papír, který bychom měli vyhodit do směsného odpadu a do modrého kontejneru nepatří

Základní pravidlo je docela jednoduché. Do modrého kontejneru nepatří špinavý, mastný nebo mokrý papír. Znečištěné papírové obaly od potravin patří do kontejneru na směsný odpad. Stejně tak špinavé přepravní krabice od dortů a pizzy.

Do modrého kontejneru nepatří ani papíry snepapírovou povrchovou úpravou, jako jsou různé obaly sfólií nebo povoskované papíry. Stejně tak různé účtenky a jízdenky, které se většinou tisknou na termopapír, a ten patří do směsného odpadu.

Do stejné kategorie patří i všechny fotografie. Vzhledem ktomu, že by se vám asi nelíbilo, kdyby je někdo vytáhl zkontejneru, a dokonce si je prohlížel, roztrhejte je na malé kousky a vyhoďte do směsného odpadu.

Nepatří sem ani staré knihy, dokud je nezbavíte pevné vazby. Pokud likvidujete celou knihovnu, pak knihy raději odvezte do sběrného dvora.

Dejte pozor také na různé hygienické potřeby. I když se na první pohled tváří, jako papír, většinou moc skutečného papíru neobsahují. Pokud jsou použité, znečištěné, pak se samozřejmě jedná také o hygienické a vneposlední řadě i estetické hledisko. Proto všechny pleny, vložky, tampony, a dokonce i vlhčené ubrousky patří do směsného odpadu.

Nápojové kartony, které jsou na vnitřní straně opatřeny hliníkovou vrstvou, patří do speciálního, oranžového kontejneru.

Odpadový papír můžete zpracovat i kreativním způsobem:

Pokud si nejste jisti, podívejte se na kontejner

Informace o tom, co do které sběrné nádoby patří, byste měli vždy najít nalepené na konkrétním kontejneru. Určitě jste si také všimli, že každý kontejner má jinou barvu. Zelenou má sklo, žlutou plast, modrou papír, oranžovou nápojové kartony a šedou kovy.


Přečtěte si také