Bydlení

29. listopadu 2023 08:00

Matouš Hartman

Krásné bydlení bez utrácení. 5 tipů, jak ušetřit na dekoracích a zbytečně nevyhazovat peníze

Na bytové doplňky a dekorace často nezbývají peníze. Ale právě dekorace dotvářejí ducha domácnosti. Jak tedy dát bytu osobní styl a neutrácet? Poměrně snadno! Mrkněte se na tipy, jak dekorovat a přitom ušetřit.

Myslíte si, že váš pokoj potřebuje drahé závěsy nebo že bez skříně se nedá žit? Je to omyl. Hezké bydlení se dá zařídit i s minimem nákladů a velice omezenými nákupy. Stačí nevýhody přetavit v plusy. Zásadním benefitem je fakt, že bytu dodáte svůj osobní styl. Budete totiž nuceni kreativně tvořit a hledat jiné cesty, než otevřít peněženku u pokladen v obchoďáku.

1. Udělejte si seznam... a pak škrtejte

Ušetřit se nedá bez rozmýšlení. Nemusíte si kreslit plánek bytu a vymýšlet, co kam přijde. Stačí, když si uděláte seznam toho, o čem si myslíte, že potřebujete. Pak začněte škrtat to, co s klidným srdcem oželíte. Zbyde vám základní seznam, podle kterého se budete řídit.

  • Pamatujte také na prostor. Pokud máte malý byt, nemá smysl ho naplnit dekoracemi, naopak minimalismus a světlé barvy takovému domovu prospějí.

2. Použijte to, co máte

Každý má věci „z minula“, ať už to jsou obrázky, plakáty, fotky, odkládací stolky, věšáky, zkrátka cokoli. Využijte je. Nemá smysl kupovat nové dekorace, když ty staré můžete zužitkovat, předělat, jinak použít. Tenhle bod je především o kreativitě. Vezměte si všechny dekorace, které máte, dejte je před sebe na jednu hromadu a vymýšlejte, co s nimi.

  • Případně se vydejte na půdu nebo do sklepa, třeba u prarodičů. Můžete tu narazit na zajímavé dekorace. Ty z půdy a sklepa jsou zadarmo. Navíc je můžete přetvářet dle libosti.

INSPIRUJTE SE: Proměňte staré struhadlo v okrasu bytu. Jde to snadno, zkuste tyto tipy

3. Namalujte si obraz

Nemáte ani na reprodukci známého díla natož na originál? Tak si malujte a kreslete sami. Je jasné, že asi nenamalujete obraz, který budou chtít v galerii, ale ozdobit s ním byt klidně můžete. Zkuste abstrakci. Inspirujte se třeba Jacksonem Pollockem nebo Pietem Mondrianem a vytvořte si vlastní obraz, který nemůžete pokazit. Internet je taky plný nápadů na vytváření vlastních motivačních plakátů nebo třeba fotokoláží.

4. Dobře vybírejte a hledejte

Pokud už musíte něco do bytu koupit, nekupujte to naráz. Nejprve se podívejte na internet a zjistěte si, kolik kde jaký druh zboží stojí. V kamenných obchodech pak hlídejte slevy. Mnohdy se v nich najdou hodně zajímavé kousky, které pro někoho byly až moc odvážné. Nebo vyrazte do bazaru či starožitnictví.

5. Dejte do bytu sami sebe

To, že musíte tvořit a hledat cestičky, jak udělat hezké bydlení a přitom ušetřit, má jednu výhodu. Dáte do bytu sami sebe. Bude jasné, že vám tenhle dům patří. Ukažte, že jste kreativní a máte nápady. Ostatně to přesně vyjadřuje originální styl bydlení cluttecore.

Zdroj: autorský text Matouš Hartman


Přečtěte si také