Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Plastový nábytek nejsou jen kempingové židle, dejte mu šanci rozzářit interiér

Při představě plastového nábytku se nám vybaví něco jako kempingová židlička nebo ten šeredný regál hluboko zastrčený v útrobách garáže. Prostě něco nevábného, dočasného a ne příliš kvalitního. Nechte se přesvědčit, že i plast může do interiéru vnést originalitu a šarm. A těch výhod!
Vydáno: 11.09.2017
Plastový nábytek si zamilujete.

Umělé hmoty se objevily v polovině minulého století a způsobily doslova revoluci ve výrobě prakticky čehokoliv. I nábytku. Plasty původně nahrazovaly přírodní materiály, ale zanedlouho se začaly používat ne jako náhražka, ale plnohodnotný a ceněný materiál. Vlastnosti umělých hmot totiž přesvědčily spotřebitele a jsou ceněné dodnes. Bakelit se například dodnes využívá při výrobě zásuvek, protože výborně izoluje.

Dnes najdeme plasty všude tak běžně, že je skoro nevnímáme. Jsou na obalech, spotřebičích, hračkách, sportovních potřebách, autech i nábytku.

Plastové židle nepatří jen na zahradu.
Plastové židle nepatří jen na zahradu.
istock.com

Návrháři ho milují

Designéři a nábytkáři plast nepřehlédli a snaží se nás přesvědčit, že je nejen praktický, ale i krásný. A proč ne? Pravda, přírodní materiály v nás přirozeně evokují luxus, kvalitu, ruční práci atakdále, kdežto plasty spíše něco z hobby marketu. Ale celé je to je o úhlu pohledu! Plast totiž dodá interiéru lehkost, světlo, pestré barvy i hravost.

I plast může být designový.
I plast může být designový.
istock.com

Mezi hlavní výhody plastu v interiéru patří originální tvarovatelnost beze spár, lehká konstrukce, dostatečná pevnost, velký výběr barev. Většina plastů také hravě odolá chemikáliím, vodě i rozmarům počasí, jsou dobře omyvatelné a lehké.

Plasty jsou při procesu výroby tekuté, dají se proto lehce formovat do těch nejfantastičtějších tvarů, a některé se dokonce opracovávají podobně jako dřevo. Výhodou plastového nábytku je snadná kombinovatelnost s jinými materiály, aniž by ztrácel na atraktivitě a zůstal zajímavým doplňkem interiéru. Tak třeba židle se dobře doplňují se sklem či kovem, aby interiér působil lehce.

Nebojte se různě barevných židlí.
Nebojte se různě barevných židlí.
istock.com

S plasty nakládejte zodpovědně

Nevýhodou je jistá neekologičnost, kterou musíme brát v potaz. Jedná se o samotný proces výroby a také fakt, že plasty se samy nerozkládají. Pokud ale dohlédnete na to, aby nábytek byl z recyklovaného plastu, svědomí jistě trochu ulevíte. V současnosti se intenzivně pracuje na umělých hmotách, které jsou z obnovitelných zdrojů, stejně jako na druzích plastů, které by se působením slunečního světla postupně uměly přeměnit na přírodě přátelské látky.

Umělá hmota bude v interiéru originální!
Umělá hmota bude v interiéru originální!
istock.com

Plácněte se přes kapsu

V případě, že vás osloví plastový nábytek, vyplatí se investice do kvalitnějších kusů, které mají vyšší trvanlivost i sofistikovaný design. Vyhněte se tentokrát masovým produkcím v obchodních domech a zkuste se zaměřit na tvorbu designérů, kteří dokážou plastový nábytek či dekorace povýšit na perlu vašeho interiéru či terasy.

Na výběr máte z nepřeberné variace barev.
Na výběr máte z nepřeberné variace barev.
istock.com

(ku)

Další články:

Šťavnaté barvy podpoří vaši chuť k jídlu

Tři podoby jídelny: Samostatná, spojená s kuchyní či obývacím pokojem. Inspirujte se!

Dejte staré školní židli nový kabátek.

DIY: Vytvořte ze staré školní židle originální designový kousek! Budete potřebovat jen staré džíny

Reklama
Článek je zařazen v: interiér, inspirace, fotogalerie, design, plast, nápady, plastový nábytek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama