Dům a bydlení

11. září 2017 06:00

Tereza Javorová

Plastový nábytek nejsou jen kempingové židle, dejte mu šanci rozzářit interiér

Při představě plastového nábytku se nám vybaví něco jako kempingová židlička nebo ten šeredný regál hluboko zastrčený v útrobách garáže. Prostě něco nevábného, dočasného a ne příliš kvalitního. Nechte se přesvědčit, že i plast může do interiéru vnést originalitu a šarm. A těch výhod!

Umělé hmoty se objevily v polovině minulého století a způsobily doslova revoluci ve výrobě prakticky čehokoliv. I nábytku. Plasty původně nahrazovaly přírodní materiály, ale zanedlouho se začaly používat ne jako náhražka, ale plnohodnotný a ceněný materiál. Vlastnosti umělých hmot totiž přesvědčily spotřebitele a jsou ceněné dodnes. Bakelit se například dodnes využívá při výrobě zásuvek, protože výborně izoluje.

Dnes najdeme plasty všude tak běžně, že je skoro nevnímáme. Jsou na obalech, spotřebičích, hračkách, sportovních potřebách, autech i nábytku.

Návrháři ho milují

Designéři a nábytkáři plast nepřehlédli a snaží se nás přesvědčit, že je nejen praktický, ale i krásný. A proč ne? Pravda, přírodní materiály v nás přirozeně evokují luxus, kvalitu, ruční práci atakdále, kdežto plasty spíše něco z hobby marketu. Ale celé je to je o úhlu pohledu! Plast totiž dodá interiéru lehkost, světlo, pestré barvy i hravost.

Mezi hlavní výhody plastu v interiéru patří originální tvarovatelnost beze spár, lehká konstrukce, dostatečná pevnost, velký výběr barev. Většina plastů také hravě odolá chemikáliím, vodě i rozmarům počasí, jsou dobře omyvatelné a lehké.

Plasty jsou při procesu výroby tekuté, dají se proto lehce formovat do těch nejfantastičtějších tvarů, a některé se dokonce opracovávají podobně jako dřevo. Výhodou plastového nábytku je snadná kombinovatelnost s jinými materiály, aniž by ztrácel na atraktivitě a zůstal zajímavým doplňkem interiéru. Tak třeba židle se dobře doplňují se sklem či kovem, aby interiér působil lehce.

S plasty nakládejte zodpovědně

Nevýhodou je jistá neekologičnost, kterou musíme brát v potaz. Jedná se o samotný proces výroby a také fakt, že plasty se samy nerozkládají. Pokud ale dohlédnete na to, aby nábytek byl z recyklovaného plastu, svědomí jistě trochu ulevíte. V současnosti se intenzivně pracuje na umělých hmotách, které jsou z obnovitelných zdrojů, stejně jako na druzích plastů, které by se působením slunečního světla postupně uměly přeměnit na přírodě přátelské látky.

Plácněte se přes kapsu

V případě, že vás osloví plastový nábytek, vyplatí se investice do kvalitnějších kusů, které mají vyšší trvanlivost i sofistikovaný design. Vyhněte se tentokrát masovým produkcím v obchodních domech a zkuste se zaměřit na tvorbu designérů, kteří dokážou plastový nábytek či dekorace povýšit na perlu vašeho interiéru či terasy.

(ku)

Další články:


Přečtěte si také