reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Zvíře v bytě podle zákona: Mohou vám ho sousedé zakázat?

skrivaa , Vydáno: 14.10.2017
Jak doma žít s pejskem bez problému?
Autor: istock.com Jak doma žít s pejskem bez problému?
Máte rádi zvířecí mazlíčky a život bez nich si neumíte představit ani v městském bytě? Prima, proč ne, ale připravte se na to, že nastěhování zvířecího kamaráda nemusí být jen tak...

reklama

Nejde v podstatě o nic jiného než pravidla slušného soužití všech obyvatel (i chlupatých) v obývaném objektu. Nikdo vám vašeho Alíka nebo Micku zakázat nemůže a vy na oplátku zajistíte, že nikoho nebudou obtěžovat. Nový občanský zákoník vysloveně povoluje chovat v bytě zvíře a toto právo nelze omezit ani vyloučit v nájemní smlouvě mezi nájemcem a pronajímatelem. Platí to stejně pro byty soukromé i družstevní, kde družstvo nesmí chov zvířete nijak omezovat.

Majitelé mazlíčků se také setkávají čím dál častěji s požadavkem za svého psa (kočku či krokodýla) zaplatit poplatek do společné kasy. V USA je to rutina, Američané platí za domácí mazlíčky každý měsíc v průměru 50 až 100 dolarů. U nás to bývá podobná částka, ale zatím v korunách. V Česku, které je „velmocí“ v počtu chovaných psů a koček, se za domácí mazlíčky běžně platí například v hotelech či v kempech.

Psa nebo jiné zvířátku tedy podle zákona chovat v bytě můžete, ale existují jistá pravidla, která chrání i druhou stranu v případě, že by nastaly potíže v soužití.

Přinášíme pět základních informací, které by měli majitelé “bytových mazlíků” znát a vědět:

1) Bez problémů, prosím!

Chov zvířete nesmí způsobit ostatním obyvatelům v domě nepřiměřené obtíže. Zvíře nesmí poškozovat byt, či společné prostory domu, ani zatěžovat okolí například nadměrným štěkotem, ptačím křikem a podobně.

Pes nesmí poškozovat váš ani cizí majetek.
Autor: istock.com Pes nesmí poškozovat váš ani cizí majetek.

2) Jdu se podívat dovnitř!

U nájemního bydlení (družstvo nebo pronájem bytu) zůstává vlastníkovi bytu právo vstupu do bytu a kontroly, zda chov zvířete byt nepoškozuje.

3) Agresivního koně raději ne!

Nájemník nesmí chovat zvířata, která by ostatní obtěžovalo například nepřiměřenou velikostí, svými tělesnými projevy, zápachem nebo tím, že by představovala nebezpečí pro ostatní nájemníky.

4) Nájemné za psa? Proč ne!

Právo také nevylučuje povinnost nájemníka hradit zvýšené náklady na údržbu společných prostor v domě, pokud si je chov zvířete vyžádá. Prostě jakési nájemné “za psa”.

Jak soužití se zvířetem v domácnosti upravuje zákon?
Autor: istock.com Jak soužití se zvířetem v domácnosti upravuje zákon?

5) Kdo zlobí, musí jinam!

Nedodržování podmínek vzájemného soužití může u nájemního bydlení (včetně družstevního) v extrémním případě vést až k výpovědi z nájmu.

(ku)

Podívejte se do galerie na nejhorší naschvály spolubydlících. Který máte chuť někomu provést?

Další články:

IKEA představila nábytek pro zvířata.

IKEA představila kolekci nábytku pro kočky a psy. Mají vlasní gauč nebo stoleček

Víte, co je to hygge?

Hygge je dánský recept na domácí štěstí, který okouzlil svět. Zkuste ho vyčarovat i u vás doma

Zařiďte si útulný domov, kam se budete rádi vracet.

5 triků, které z vašeho bytu udělají útulné hnízdečko

reklama

Článek je zařazen v: majetek , domácí mazlíček , zákon , pes , použití

reklama

Přečtěte si také