Péče o mazlíčky

5. května 2015 06:00

Markéta Zídková

Co se děje, když se kočce zkazí srst? A jak to napravit?

Zaměřeno na vaši kočičí výsost!

Lesk a vitalita: Efektivní rady pro huňatý kožíšek vaší kočky!

Už delší dobou pozorujete, že srst vašeho čtyřnohého mazlíčka není taková, jaká by měla být? Je bez lesku, místy jsou patrná holá místa a celkově se vám zdá, jako by ztratila objem? Poradíme vám, jak sjednat nápravu a jak preventivně bojovat proti této nesnázi.

Spouštěčů, co se týká problémů se srstí, existuje celá řada. S přibývajícím věkem zvířete přibývají také zdravotní komplikace a tato přímá úměra bohužel platí bez výhrad. Popřemýšlejte také nad tím, zda vaše kočka neprochází stresovým obdobím, které mnohdy spustí stěhování nebo přírůstek do rodiny, a to klidně i té „zvířecí“. Oslabená imunita ale dělá také své, trápí-li kočku vleklejší nachlazení, průjmy nebo jste ji nechali vykastrovat, tohle všechno může být na vině a může se podepsat na (ne)kvalitě kočičího kožíšku.

Popřemýšlejte také, zda zhoršení nepozorujete od chvíle, co jste přešli na jiné krmivo, značku nebo druh. Je důležité udělat si jasno, protože jedině tehdy snáze odhalíte důvod, který krade vaší kočce poddajnou, pěstěnou a heboučkou srst. A tím pak trpíte i vy jako její majitel, protože přece mazlení a hlazení kožíšku působí jako účinné antidepresivum, a to vám bude dřív nebo později stejně scházet.

Jak zlepšit kočičí srst?

Pokud vašeho mazlíčka postihla rozsáhlejší ztráta srsti, každopádně zajděte k veterináři. Je nutné zjistit, zda nedošlo k rozvoji kožních parazitů a cizopasníků. Pozorujte, zda se kočka nezačala častěji umývat, škrabat, ošívat či je neklidná. To by svědčilo o kožním onemocnění. A přesně to vede k rozvoji stresu a ten opět snižuje imunitu a tím i obranyschopnost organismu.

Prevence je nutná!

Nemá cenu šetřit na krmivu a kupovat to nejlevnější, co je na trhu k mání, protože ve výsledku stejně neušetříte. Návštěvy veterináře a následné ošetření se vám po té mnohonásobně prodraží. Zjistěte si více o kvalitním krmivu a zainvestujte do zdraví svého chlupáče.

Vitamín B

- Se srstí si rozumí právě vitamín B. Kočce ho můžete dávkovat prostřednictvím oleje z ryb zakoupeného ve zverimexu, a to přímo do krmiva.

- Pokud se objeví plíseň, proveďte kompletní úklid nejen kočičího pelíšku a záchodu, ale i celého domu. Plíseň se totiž přenáší i na člověka. Hygiena a dezinfekce jsou nutné.

- Pravidelné česání je povinností u dlouhosrstých plemen. Děláte to pro jejich zdraví.

- Trápí vaši kočku kožní problémy nebo je její srst zacuchaná a mastná, což se u některých plemen stává? Vsaďte na koupel a speciální čisticí šampon.

(len)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky kočka

Přečtěte si také