3. března 2020 11:10
Markéta ZídkováPři pěstování zeleniny musíte střídat její druhy. Už teď je čas na to myslet
Pokud pěstujete na jednom stanovišti stejný druh plodin několik let po sobě, úroda se zákonitě snižuje. Zkuste si rozvrhnout výsadbu tak, abyste jednotlivé pěstované druhy každé tři roky vystřídali.
Každý zeleninový druh má rozdílné nároky na výživu a když ho neustále pěstujete na jednom místě, potřebné živiny zcela odčerpáte. Dochází tak k únavě půdy, která ztrácí úrodnost a stále častěji se v ní vyskytují stejní škůdci a choroby. Proto má pravidelné střídání plodin svůj význam.
zelenina 1 Zdroj: istockphoto.com
Zeleninu si z hlediska nároků na živiny rozdělíme na tři základní skupiny:
- Druhy, které vyžadují hnojení čerstvým chlévským hnojem – hlávkové zelí, květák, hlávková kapusta, salátové okurky, pór, melouny, brokolice, růžičková kapusta či čínské zelí
- Druhy náročné na živiny z dobře rozloženého hnoje nebo kompostu – rajčata, papriky, baklažány, okurky nakládačky, celer, kedlubny, dýně, kukuřice cukrová nebo rané brambory
- Druhy, které nesnášejí hnojení a vyžadují živiny ve staré síle (půda byla pohnojena chlévským hnojem před rokem) – cibule, česnek, červená řepa, mrkev, karotka, petržel, pastinák, špenát, salát, luskoviny nebo kopr.
Zásady střídání plodin
- Střídáme širokolisté druhy, které mají příznivý vliv na odplevelování půdy (špenát, brambory), s úzkolistými (mrkev, cibule), dále hlubokokořenící (petržel, celer) s mělce kořenícími (salát, špenát)
- Do osevného plánu zařazujeme i plodiny se schopností regenerovat půdu (hrách, fazole), které zeminu obohacují o dusík
- Střídáme také druhy náročné na vláhu (květák, raná kapusta, kedlubny, celer, salát, ředkvička a okurka) s druhy, které intenzivní závlahu nepotřebují (mrkev, petržel, cibule, česnek a pór)
Mohlo by vás zajímat: