Jak se staví sen

12. května 2017 06:03

Markéta Zídková

Byt, kde velkoformátová keramika zdobí i kuchyňské skříňky. Spolu s nábytkem na míru vytvořila originální domov

Marka Povolného dobře znáte z pořadu Jak se staví sen. Tam má na realizaci svých nápadů spolu s Andreou Hylmarovou jen 5 dní. Jak ale vypadá jeho práce, když není svázaný časem? Pojďte si s námi prohlédnout byt, který mohl zařídit od A až do Z.

Dostat volnou ruku je snem každého designéra. To platí pro tuto realizaci Marka Povolného a jeho Architektonického studia Gama. U bytu 4+kk v pražských Jinonicích měl možnost řešit vše - od dispozice, přes osvětlení, obklady i nábytek na míru. Klienti se na něj obrátili s nepříliš dispozičně vhodně řešenou novostavbou. Jediné zadání bylo, aby byl byt praktický a nebyl přeplněný nábytkem a aby nabízel možnost práce z domova. Dalším specifikem byly barvy - klienti si přáli neutrální zemité odstíny.

Důležité bylo nejprve popasovat se s dispozicí hlavní obytné části, která vyniká obloukovou stěnou, což sice vypadá krásně, ale bohužel není úplně praktické. To architekt vyřešil zajímavě řešenou knihovnou, která se zároveň stala dominantou celého prostoru. Navíc nabídla za svými zády malé pracovní místo. Vyřešila i další oříšek - jak zakrýt nevhodně umístěný nosný sloup.

Architekt, kterého znáte jako jednoho z designérů pořadu Jak se staví sen, maximálně dbal na vzdušnost, proto například dveře mají integrované zárubně do zdí, tak aby zbytečně nevystupovaly do prostoru. Vestavné skříně mají hrany dvířek a korpusů seříznuté na 45° tak, aby po jejich zavření vznikaly zcela minimílní škvíry a skříně tak působily jednolitě.

Jednotícím prvkem se stala i velkoformátová keramika, která kryje povrch stěn v koupelně, televizní stěnu a dokonce i dvířka kuchyňských skříněk. S těmito obklady se dá opět pracovat tak, aby vznikaly zcela minimální spáry. Byt má velkorysou dispozici 118 m, která je umocněna ještě všemi těmito detaily včetně nábytku vyrobéného na míru.

O specifickou atmosféru se v bytě stará i chytře volené osvětlení, které vytváří i různé nálady v bytě. Podsvícené jsou stěny v kuchyni, světla jsou integrovaná v knihovně, o relaxační náladu v koupelně se starají rovněž speciální svítidla.

Pojďte si teď jednotlivé prvky prohlédnout na videích.

Představení celého bytu v kostce:

Podívejte se, co umí velkoformátová keramika:

Jak Marek Povolný pracoval s osvětlením:

Výhody nábytku na míru:

Úskalí atypického prostoru:

(mar)

Prohlédněte si další realizace Marka Povolného, tentokrát z pořadu Jak se staví sen:

Sdílejte článek

Přečtěte si také