Bydlení

4. června 2017 06:00

Jana Brass

Jak se staví sen v paneláku aneb Co s místností, která slouží jako kuchyň, obývák, ložnice i pracovna?

Katka žije se svým partnerem a dětmi v panelákovém bytě. Obytná kuchyň už má nejlepší léta za sebou, navíc gauč, který tu je, slouží ke spaní. Vypadá to na pořádně tvrdý oříšek. Rozlousknou ho designéři Jak se staví sen?

Tato proměna by měla být odměnou pro bojovnici Katku. Neměla štěstí na partnery a život jí dal pár pořádných lekcí. Nikdy to ale nevzdala a navzdory všemu je velká optimistka, která se raduje i z maličkostí. V současnosti žije s partnerem Tomášem a dětmi v panelovém bytě z devadesátých let. Byt prošel rekonstrukcí už před lety, Katka s Tomášem navíc gauč v obýváku používají i na přespání. Jiný prostor na spaní nemají, takže by rádi vyřešili celý prostor tak, aby tam měli i svůj koutek na spaní. A hlavně to soukromí. V Jak se staví sen tedy budeme proměňovat místnost, která slouží jako kuchyň, jídelna, obývák, ložnice, a dokonce i pracovna.

5 v 1 s levitující knihovnou

Zachováme všechny původní funkce prostoru, ale designéři se budou snažit o to, aby řešení bylo co nejkomfortnější. Katka dostane novou kuchyň, která bude po celé délce stěny, a bude tak větší než ta původní. Obývací část bude sloužit ke společnému setkávání rodiny, a to včetně zvířat – psa a kocoura.

Tato proměna by měla být odměnou pro životní bojovnici Katku, Foto: FTV Prima

Základem proměny je velká levitující konstrukce ze dřeva a kovu, která místnost rozděluje, ale protože je průhledná a v prostoru, je skrz ni vidět, a tak spolu rodina může komunikovat. Velkým přínosem bude i nové místo na spaní. V prostoru vznikne tzv. spací nika. Vstup do ní bude přes posunovací dveře. Celá proměna se ponese v barvách bílé, antracitové a březové. Doplňky budou žluté. Katka má ráda moderní styl a na ničem speciálním netrvá.

Život jí dával kapky

Katčino první manželství nebylo příliš šťastné. Její manžel byl agresivní a soužití s ním byl někdy boj o holý život. Byl gambler a docházelo i k domácímu násilí. Narodily se jim dvě dcery. Když pak dcera Tereza onemocněla, manžel měl jen dluhy, rodina neměla peníze, a tak péči o jedno malé a jedno nemocné dítě Katka střídala s brigádami. Bohužel ani druhé Katčino manželství se nepovedlo. Když totiž Katka zatoužila po profesním životě, manželovi se to nelíbilo. Jeho koníčkem byl jen gauč a deprese. I toto manželství skončilo krachem, ale přece jen z něj něco hezkého zůstalo – syn Štěpán.

Katka měla v původní kuchyni minimum pracovního prostoru, Foto: FTV Prima

Teprve v práci konečně našla kousek štěstí a radosti z toho, že může rozvíjet samu sebe. Nakonec tam našla i svého současného partnera Tomáše. A spolu jim to konečně klape. I když něco kvůli vztahu přece jen musela obětovat – právě pracovní místo. Tomáš byl totiž její nadřízený. Takže ve 45 letech byla bez práce. Teď ale pracuje na přepážce na poště a je spokojená. Svou neskutečnou sílu a bojovnost Katka ukázala v boji s nemocí, která postihla její druhorozenou dceru Terezu. Když bylo Terezce rok a půl, diagnostikovali jí nádor na mozku. Prognóza byla hrozivá, lékaři malé Terezce nedávali moc šancí na přežití a naději na „normální” život nedávali vůbec žádnou. Následná léčba Tereze sice zachránila život, ale následky si nese dodnes.

Sedačka se na noc měnila v místo na spaní pro Katku a Tomáše, Foto: FTV Prima

Katka to navzdory radám a doporučením nevzdávala a Terezku vypiplala tak, že se dnes dokonce raduje ze života. Terezin současný zdravotní stav je takový, že vidí jen stíny. Má vodícího psa Donalda, se kterým chodí na cvičiště. Bohužel se čas od času objeví nějaké další zdravotní problémy. Tereza je ale po mamince optimistka, a tak se stejně jako ona pere se všemi nemocemi statečně. Chodí do střední katolické školy. Katka i Tomáš jsou sportovci. Už dvacet let chodí cvičit do fitka. Katka dokonce zvládla půlmaraton i maraton. Jejím snem je naučit se hrát na klavír.

A jak se na proměnu dívají designéři Marek Povolný a Andrea Hylmarová?

Pro nás to byla snad jedna z nejpovedenějších proměn vůbec. Máme z ní ohromnou radost. Jelikož jsme potřebovali do jedné místnosti umístit kuchyň, jídelní stůl, pracovní kout, oddělené spaní a ještě aby stále prostor splňoval úlohu obývacího pokoje, tak nešlo o okamžité vnuknutí, jak bude nové uspořádání vypadat. Nová dispozice se musela trochu „vysedět“. Původní prostor měl klasické neřesti paneláků, ale zásadním problémem bylo umístit mnoho funkcí na nevelký prostor jednoho pokoje.

Největším „oříškem“ se stala zavěšená truhlářská konstrukce knihovny a odkládacích prostor pro kuchyň, přecházející do jídelního stolu. Bylo nutné celou konstrukci co nejvíce odlehčit, protáhnout spolehlivě kabeláž a vymyslet uchycení do stropu. Provázali jsme kuchyň s obývacím pokojem – tím pádem se prostor opticky zvětšil. Zároveň jsme vytvořili oddělený spací kout pro dospělé, kteří dříve spali na rozkládací sedačce.

Nejvíce jsme asi pyšní na nápad s levitující knihovnou, která zároveň slouží jako úložný prostor pro kuchyň. Díky této konstrukci, která působí velmi vzdušně, jsme spojili původně plnou příčkou oddělené prostory pro přípravu jídla a obývák. I když sedíte v obýváku, máte stále vizuální kontakt skrz knihovnu s osobou připravující jídlo v kuchyni a obráceně. Díky absenci nohou a jakékoli podpory, vše působí velmi lehce a záměrně až nelogicky. Subtilní jídelní stůl je propojen s touto truhlářskou konstrukcí a vytváří dojem, že celou tíhu nese on. Styl je jednoznačně současný, moderní. Odpovídá i přání majitelů, kteří chtěli bydlet v novém, soudobém interiéru.

Těšte se na další proměnu nové série. Kdy? V pondělí 5. června ve 21.30 na Primě.

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen. Baví vás bydlení? Podívejte se na web Prima living.

Po odvysílání pořad najdete na Prima Play.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také