Jak se staví sen

28. května 2017 06:00

Jana Brass

Jak se staví sen: Zdeňka, se kterou se život nemazlí, touží po lepším bydlení pro dceru

Designérky Martina Pištěláková a Zuzana Schubertová se chystají v zanedbaném bytě měnit příčky a vytvořit tak samostatný dětský pokoj pro dceru.

Se Zdeňkou se život moc nemazlí. Od osmi měsíců do šesti let vyrůstala v dětském domově, pak se její máma vdala a na naléhání manžela si ji vzala k sobě. Zdenčina máma nebyla zrovna mateřský typ, zato její manžel a Zdenčin nevlastní otec si ji zamiloval. Rodiče se potom rozvedli a máma odjela pryč a Zdeňka zůstala se svým nevlastním otcem. Byl jejím nejbližším a také jediným člověkem, kterého v životě měla. Když bylo Zdeňce 24 let, na otce spadl strom. Nebyl schopen se sám o sebe postarat, a tak o něj pečovala Zdeňka. Nakonec jí zemřel v náručí. Zdeňce odkázal byt v Otvovicích, ve kterém žije dodnes.

Byt po tátovi

Zdeňka se domnívá, že stres, který zažila během pečování o nevlastního otce a jeho smrt, přispěly k tomu, že je dnes invalidní důchodkyni – už skoro dvacet let trpí roztroušenou sklerózou a chodí o holi, ale jinak dokáže samostatně fungovat. Vyučila se švadlenou, vystřídala různá zaměstnání, ale jejím velkým koníčkem, ke kterému ji přivedl právě nevlastní otec, je malování. Zdeňka byla 15 let vdaná, ale manžel jí nedával moc svobody. Pořád ji hlídal, kontroloval a Zdeňka to dnes vidí tak, že byl despota. Před rokem a půl se s manželem rozvedli. On si našel jinou a nastěhoval si ji k sobě domů. Zdeňka přišla o všechno a po rozvodu se musela vrátit do prázdného bytu po otci. Na vybavení bytu neměla peníze, a tak jí pomohli lidé z Otvovic.

Hlavní hrdinkou příběhu je Zdenička, která touží po lepším bydlení pro sebe a dceru Hanku. Foto: FTV Prima

Smyslem jejího života je dcera – deváťačka Hanka. Má ji s manželem ve střídavé péči, ale doma jí nedokáže poskytnout dostatečný komfort a pohodlí. Vařit může jen na dvou plotýnkách a spolu s dcerou spí na rozkládacím gauči. Hana je u ní od pondělí do čtvrtka, ale poslední dobou se jí k ní tolik nechce. Učí se na přijímačky a nechce se jí tahat knížky sem a tam. A právě Hanka je důvodem, proč se Zdeňka přihlásila do pořadu Jak se staví sen. Přála by si pro sebe a hlavně pro dceru hezčí bydlení.

Původní interiér byl poskládaný z darovaného nábytku. To není dobrý předpoklad pro harmonicky působící domov. Foto: FTV Prima

Samotný byt je ve velmi špatném stavu. Když se sem Zdeňka nastěhovala, byl totálně vybydlený. Hlavním problémem je vytápění. Kamna s výměníkem jí vzal manžel, a tak má jen krbovky, které dostala darem. Současné Zdenčino bydlení je velmi nesourodé, prostě každá ves, jiný pes. Jediným vybavením kuchyně jsou dvouplotýnka a mikrovlnka, takže je pochopitelné, že Zdeňka si přeje novou kuchyň. Také by chtěla nové venkovní dveře, ty původní už mají hodně za sebou, a jsou dokonce prokopnuté.

Kout pro malování i holčičí sny

Designéři chtějí, aby Zdenčin byt vyzařoval něco z její osobnosti. Inspirovalo je to, že je kreativní, veselá, má ráda barvy a maluje obrazy. Plánují pro ni novou kuchyň; sice v bílém lesku, ale s barevnými doplňky. A barevné budou i zdi a zařízení bytu. V obýváku se designérky chystají vytvořit koutek na malování s atypickou skříní na barvy. Pro Hanku je naplánován samostatný pokoj s nábytkem pro teenagera. V něm by měla nalézt soukromí, které ve svém věku tolik potřebuje. Zdeňka, která doposud spala s Hankou na sedačce, bude mít zase svojí vlastní postel s čelem, které ozdobí její obrazy. Podlaha bude v celém bytě vinylová, ve světlých barvách a v předsíni použijeme kamenný koberec a dekoraci z kamínků. Zdeňka je v situaci, kdy si nevybírá a neklade žádné požadavky. Každá změna bude k lepšímu, takže se jen bude těšit na překvapení, které pro ni nachystáme. A nakonec bude těch překvapení víc. Schválně, tipněte si, jaká známá osobnost se v tomto dílu objeví?

A jak se na proměnu dívají designérky Martina Pištěláková a Zuzana Schubertová?

Po návštěvě bytu nám bylo automaticky jasné, že budeme zápasit s příčkami, budeme muset dispozičně změnit celý byt a vytvořit samostatný dětský pokoj pro dceru. To byl jasný, hlavní nedostatek stavu bytu s ohledem na potřeby uživatelů. Docela jsme se v tomto dílu natrápili s řešením vytápění, které bylo v bytě zajištěné jenom krbovými kamny. Byť byly pod okny radiátory, tak nebyly na nic napojené a nefungovaly. Velkým úkolem tedy bylo sehnat krbová kamna s výměníkem a zajistit plnou výtopnost bytu.

Nelíbilo se nám také to, že máma s dcerou spí na jedné sedací soupravě, takže cíle byly jasné: topení, dát oběma soukromí a svoji postel a sedací soupravu mít jenom na odpočinek, koukání na TV a pro návštěvy. Přes celkovou plochu bytu se nám podařilo vytvořit samostatný pokoj pro dceru, otevřenou ložnici pro matku, lépe uspořádanou kuchyň s jídelním stolem, kout pro malování a obývací pokoj.

V tomto případě zvítězil moderní interiér s použitím výrazných barev. Celkové atmosféře bytu pomůže jednotná atmosféra, styl a charakter. Původní interiér byl poskládaný z darovaného nábytku a s ním se vám prostě nemůže podařit vytvořit pocit sladěného interiéru.

Těšte se na pátou proměnu nové série – bude dojemná, ale také plná praktických rad. Kdy? V pondělí 29. května ve 21.30 na Primě.

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen. Baví vás bydlení? Podívejte se na web Prima LIVING.

Po odvysílání pořad najdete na Prima PLAY.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také