Jak se staví sen

21. května 2017 06:00

Jana Brass

Jak se staví sen modernizuje kuchyň a obývák jako dárek k 45. výročí svatby

Manželé Jiřina a Jan spolu letos slaví 45 let od svatby. Bydlí ve starším domku a zařízení kuchyně a obýváku je sice zachovalé, ale letité. Jak se staví sen se pustí na popud Jana do modernizace. Podaří se překvapení?

Manželé, kteří se letos oba dožívají významného životního jubilea, mají hezký vztah, vychovali spolu tři děti, těší se ze šesti vnoučat, a přestože to někdy nebylo zrovna lehké, všechno zvládli a mají krásnou, velkou a fungující rodinu. Pan Jan přišel na přihlášení do pořadu spolu s dcerou Lenkou a snachou Lenkou. Celá proměna by měla být poděkováním manželce Jiřině za krásných společných 45 let. Dnes tedy oceňujeme věrnost.

Nábytek od svatby

Oba se narodili v Třebenicích. Znají se od dětství, ve škole spolu chodili dokonce do jedné třídy. Po svatbě se spolu nastěhovali do domku po Janových rodičích a žijí zde dodnes. Oba dva po revoluci přišli o práci a museli i přes vyšší věk hledat práci novou. To ale nebylo jediným trápením, které rodinu postihlo. Manželce před lety zjistili Crohnovu nemoc a ta ji poslední měsíce hodně trápí. Navíc ji letos čeká operace. Manželům ale dělá velkou radost rodina, která se často schází a drží pohromadě. Součástí jejich života jsou ještě psi – Barunka a Eliška, zahrada a králíci a slepice. Jaké překvapení připraví rodičům děti společně s Ivou a designéry?

Mottem této proměny byl dar. Jan chtěl poděkovat manželce za společně prožitá léta. Foto: FTV Prima

Kuchyň je královstvím paní Jiřiny, je stará přes třicet let, ale protože o ni paní pečuje, vypadá celkem zachovale. Obývák a jeho zařízení je už také letité. Většinu nábytku si pořídili hned po svatbě. Jen gauč je novější, ten dostali od dcery. Kdysi byla kuchyň tam, kde je obývák a obývák tam, kde je kuchyň. A to se zase také stane. Designéři budou během přestavby dělat novou kuchyň a obývák a také prohodí právě umístění kuchyně a obýváku.

Kuchyň? Hlavně ne červenou

Manželé budou rádi za novou, moderní, a hlavně funkční kuchyň. Paní Jiřina by jen nechtěla, aby byla kuchyň červená, má radši světlejší barvy. Ale jsou skromní a budou rádi za cokoli. Jen trvají na tom, aby v obývacím pokoji Jiřina měla „skleník“ na staré hrnečky. V kuchyni a obýváku se designéři nechali inspirovat mozaikou ve stylu patchwork. Dekor bude jak na obkladech v kuchyni, tak na kamenném koberci Piedra na podlaze. V kuchyni se kromě bílé a dekoru dřeva objeví i tmavě modrá safírová barva. Stejná barva se pak objeví i v obýváku.

Kuchyň je stará přes třicet let, ale paní domu o ni pečuje, takže vypadá zachovale. Foto: FTV Prima

A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Po stránce designu bychom se rádi zmínili o kuchyni, kde se povedlo sladit praktičnost, estetiku a modernost. První, co nás napadlo, bylo nechat obě místnosti propojené, aby se neporušila základní a zažitá pohybová linie. Prohození obývacího pokoje a kuchyně přišlo až ve druhé vlně jako největší výzva této proměny.

Většinu nábytku si manželé pořídili hned po svatbě. Foto: FTV Prima

Problémů bylo několik, ale všechny byly řešitelné. Nesourodé podlahy a nutnost jejich vyrovnání, dále napojení nové kuchyně v místě původního obývacího pokoje na rozvody vody, kanalizace a elektro, které byly ve sklepě pod podlahou. Poměrně zásadní komplikace se ukázala až ve finiši kvůli naší chybě při vytyčování elektroinstalace, kdy jsme opomněli zavedení třífázového kabelu pro varnou desku. To bylo třeba udělat do již hotové kuchyně, což se běžně nestává.

Styl proměny je hlavně harmonický, jednoduchý a čistý. Zvolili jsme jemné, světlejší barvy v tónech teplejší šedé, béžové s kontrastní modrou, dekorem tmavšího dřeva a černým sklem kuchyňských spotřebičů. Ozdobou jsou látková svítidla na míru a perličkou je jídelní stůl s diskem na stropě, který je základnou pro trojici závěsných svítidel. Materiály v kuchyni jsou poctivé, látky záclon a závěsů tenké a vzdušné, doplňky barevně ladí k základním barvám a povrchům s letmým kontrastem. Jednotícím a propojujícím tvarem byl kruh, který odkazuje na symboliku vztahu muže a ženy a i jako kruh rodinný. Snažili jsme se ho držet, promítnout ho do interiéru v různých podobách, velikostech a materiálech.

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v pondělí 22. května ve 21.30 na Primě.

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen. Baví vás bydlení? Podívejte se na web Prima LIVING.

Po odvysílání pořad najdete na Prima PLAY.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky proměna

Přečtěte si také