Jak se staví sen

16. května 2015 18:25

Markéta Zídková

Jak vidí proměnu v Hudlicích designéři Kamila a František?

Proměnu části domu v Hudlicích mají na svědomí Andrea a Marek.

Designéři František a Kamila předělávali kuchyň, jídelnu a koupelnu v domku v Hudlicích. Návdavkem dali Stáně a jejímu příteli Františkovi i nové vstupní dveře. Jak vidí celou proměnu?

Kamila: Proměna to byla krásna, dojemna…..Chtěli jsme kuchyni rozšířit, ale dokud jsme nezjistili, zda je, či není příčka mezi kuchyní a jídelnou nosná, nevěděli jsme, jestli bude náš záměr reálný. Nebyly k dispozici pořádné výkresy, dům byl stavěn svépomocí, potýkali jsme se s ,kutilskými vychytávkami‘, dokud jsme nekopli, nevěděli jsme, co nás čeká. Největší výzvou bylo stihnout kromě kuchyně s jídelnou nad rámec časových možností i koupelnu. Domu nejvíce prospělo rozšíření kuchyně do jídelny a svěží barevnost. Největší radost mi udělala neskrývaná radost a dojetí rodiny.

Styl jsme zvolili moderní, použili jsme moderní materiály a prvky. Například grafosklo, benátský štuk na stěnách nebo skrytou zárubeň. Zvolili jsme motiv vlčího máku, který připomíná zahradu, v níž svůj volný čas Stáňa tráví nejraději, a zároveň jinak obyčejnou bílou kuchyň velmi oživí. Ještě bych určitě doporučila změnit pokoj syna, který ničím nepřipomíná pokoj pro mladého kluka.“

Vzhledem k tomu, že si sami zkouseli leccos zrekonstruovat, budou si nejvíc vážit práce, kterou jsme za ně udělali. Myslím, že proto také budou respektovat zařízení a zbytečně ho nezaplní věcmi.

Podívejte se, kdo to jsou František a Kamila:

František:

Proměna to byla dle mého názoru seriózní, ukázněná, ale s tajemstvím. Nebyla příliš tradicionalistická, předvídatelná. Právě proto mě bavila. Vyzkoušeli jsme si nový tvar kuchyně do písmene „Z“, ukryli dveře do skryté zárubně, prostor propojili různě zpracovaným motivem akvarelových vlčích máků nanesených na různé povrchy, a co nejvíc vnímám jako přínos, stihli jsme koupelnu, kterou potřebovali ze všeho nejvíc.

Víceméně bylo jasné, co budeme dělat – vždy, když děláte prostor s kuchyní, je to víceméně dáno právě kuchyňkou linkou. V tomto případě to bylo zajímavější uspořádáním prostoru, kde jsme se dostali s tvarovým řešením až na konec abecedy, tedy k písmenu „Z“. Koupelna byla technicky a morálně absolutně v dezolátním stavu, o hygieně nešlo hovořit, zde jsme vyměnili kompletně vše a navíc přidali topné těleso 2 v 1, tedy panel který topí a čelní plocha je opatřena zrcadlem.

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen.

Největším problémem bylo zastarání, špatná kvalita materiálů, nevhodné řešení tvaru kuchyně, hygiena, neschopnost využít potenciál prostoru, chybějící energie nebo prvotní impulz k započatí změn…

Nová kuchyň, koupelna a vstupní dveře, které nahradili nevyhovující dřevěné - to jsou 3 hlavní mezníky proměny. Pomohlo i sjednocení kontrastů materiálů a povrchů, které, ač poměrně rozdílné (benátský štuk, grafosklo, lamino, černé sklo, vinyl,..) působí jako celek zajímavě a harmonicky. Jsem rád, že jsme v kuchyni zachovali špajz, což je pro mě jedna z nejhodnotnějších místností v domě, s tím, že nová kuchyň na toto krásně navazuje. Dalším bodem, ze kterého mám radost, je nová koupelna, kam se nám podařilo dostat světlo, vzduch, čistotu, lesk, mat a vlčí mák v symbolice barev…

Proměna je ve výsledku průnikem moderního pojetí do kulis staršího, dušného, dlouho neoživovaného venkovského interiéru. Cením si praktičnosti a jednoduchosti, kterou proměna jako celek má, a zároveň jsem vděčen za barvy a detaily, které přináší motivy grafoskla a štuku, jež přináší šmrnc a novou chuť prostory obývat, užívat je a žít v nich….

Můj názor je, že Stáňa s Františkem by ocenili, i kdybychom „jen vymalovali“. Záměrně dávám do uvozovek. Proměnu si zasloužili svou pokorou a skromností. Proměna je impulz, a odstartovala z bodu -1 a za minutu 12. Další rekonstrukce v domě nepůjde rychle, nepůjde snadno a najednou, ale oba vědí, že to jde, že jde pouze o to si ten cíl stanovit a pracovat na něm. Nabízí se rekonstruovat WC v duchu v němž je nová koupelna. Dále bych doporučil vytřídit nepotřebné, nepoužívané věcí a vybavení a pustit se z chutí do obývacího pokoje a ložnice.

Inspirovali jsme vás? Spočítejte si, kolik by vás stála rekonstrukce?

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen.

Pořad můžete sledovat vždy v sobotu v 17.35 na Primě. Po odvysílání ho najdete na Prima Play.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také