Jak se staví sen

25. června 2016 05:43

Markéta Zídková

Pořad Jak se staví sen vnesl do domu Štěpánkových zářivé barvy. Přinese jim i štěstí?

Ač se k nim štěstí několikrát v životě otočilo zády, jsou Štěpánkovi životní optimisti. Vnese jim proměna domu v pořadu Jak se staví sen do života nejen svěží barvy, ale i štěstí? Sledujte v sobotu večer v 17.35 na Primě. Tento díl měl premiéru v roce 2015.

Znáte někoho, komu se dvakrát po sobě narodila dvojčata? Štěpánkovým se to povedlo. Dvojnásobnou porci radosti (a práce!) ale zkalila před dvěma roky vzácná nemoc tehdy dvouletého syna Matěje, která ho upoutala na invalidní vozík. Rok strávil v léčebně. Teď už zase běhá a s návratem syna se rodině vrátila chuť pokračovat v započaté rekonstrukci domu.

I přes životní překážky jsou Štěpánkovi normálně fungující rodina. Aby rodinu uživili, musí se oba rodiče pořádně otáčet. Magda pracuje jako pekařka a manžel je policista. Pracují na směny, a tak se doma občas doslova střídají. U Štěpánkových je tak problémem to, že na sebe rodina už nemá tolik času. Chybějí společné aktivity, společná jídla, společný čas, který tmelí rodinu.

Projděte si fotky a srovnejte si proměnu před a po:

Jedná se o reprízu pořadu „Jak se staví sen“ z roku 2015.

Příběh Štěpánkových je příběhem velké rodiny, kde vedle sebe sousedí dvě generace. Žijí ve dvojdomku starém zhruba padesát let, vedle bydlí babička s dědečkem. Postihla je sice nemoc syna, ale to rodinu ještě více semklo a vypadá to, že se jim podařilo nad nemocí zvítězit. Na rekonstrukci domu kvůli tomu však nezbýval čas ani energie.

Vše o pořadu Jak se staví sen najdete ZDE.

Teď by se konečně rádi pustili do práce a pomoc designérů by přišla vhod. V domě se rodince žije dobře, ale jak se rozrůstají, společné prostory jim vyhovují stále méně. Jejich snem je společný obývací prostor s velkým stolem. Pokojíček mladších dvojčat by si zasloužil zásah našich designérů. Ze stropu spadla omítka a nábytek je zděděný po starších dvojčatech. Jediné, co kromě rodinných fotek chtějí v interiéru ponechat, je obraz, který maloval starší syn. Štěpánkovi brzy rovněž oslaví výročí vztahu, proměnu tak berou i jako dárek k dalším společným létům.

Podívejte se na ukázku, na co se můžete těšit:

A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?

Marek: „Původní stav umožňoval pořádně se ´vyřádit´. Dispozice domu byla jasná a hned nás napadaly možnosti, jak proměnu uskutečnit. Poté se samozřejmě vše dopilovávalo, ale první nápady vznikly již na místě. Stropy a stěny jsou však křivé, takže se zabudovaným nábytkem jsme se museli poprat, aby zapadl tam, kam bylo zamýšleno. Největší výzvou bylo splnit očekávání 4letých dětí, které jsou ve svých soudech a vystupování nekompromisní a dají to člověku jasně najevo.

Vzniklá atmosféra je úplně jiná, optimističtější, což jistě rodina uvítá. Zvětšil se také počet úložných prostor. A výrazně se vylepšilo osvětlení. Odpočinková zóna v obývacím pokoji je na správném místě i se správnou pozicí TV vůči sedačce. Osobně mám nejlepší pocit z provedení dětského pokoje. Je to účelné, jednoduché a přitom esteticky vydařené. Rekonstruovali jsme pouze 3 místnosti domu – vstupní halu, dětský pokoj a obývací pokoj. Proto bych dále doporučil, aby se vybourala příčka mezi kuchyní a obývákem a změnila celá kuchyň.“

Andrea: „Byla to moje první práce s Markem, takže jsme potřebovali trochu času na to, abychom se sladili mezi sebou. Prostorově problém nebyl, dispozice zůstala stejná. Stylově jsme však hledali déle. Marek přišel se žlutou pro děti a já s tyrkysovou do obýváku s jídelnou. Docela jsme se trápili s nerovnými zdmi a s mnoha vrstvami předchozích nátěrů.

Ve všech místnostech jsme také hodně postrádali světlo. Proto jsme výběru osvětlení věnovali dost pozornosti. Zariskovali jsme a vytvořili modernější interiér. Moc mě potěšil i nápad na řezanou grafiku s motivem kreseb od dětí. U dětí jsme hodně řešili pojetí spaní, protože požadavkem byly oddělené postýlky. Cítili jsme ale, že dvojčata nikdy tak úplně oddělit nelze, takže jsme postýlky přece jen nechali trochu u sebe. Odstranili jsme i malý psací stůl a nahradili ho větším, který bude vyhovovat i dětem školního věku. Nábytek jsme řešili výrobou na míru. Souhlasím s Markem, kuchyň potřebuje proměnu jako sůl! A pak určitě dobudovat druhou koupelnu v patře.“

Sledujte pořad Jak se staví sen v sobotu večer v 17.35 na Primě.

Pořad můžete sledovat vždy v sobotu v 17.35 na Primě. Po odvysílání ho najdete na Prima Play.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také