Jak se staví sen

31. července 2017 10:00

Markéta Zídková

Před a po: Srovnejte si proměnu bytečku v Říčanech

V Říčanech jsme kompletně předělávali malou garsonku. Jak se proměna v pořadu Jak se staví sen podařila?

Srovnávat byt v Říčanech před a po přestavbě v podstatě nemá smysl. Jak porovnávat vybydlený byt s moderně řešeným bytem po celkové rekonstrukci? Původně zde bylo původní umakartové jádro, umyvadlo nad vanou, která protékala. Kuchyňská linka budiž, ta ušla, ale lednice nefungovala a stála bokem a využívala se jako úložná skříňka. Paní Alena měla tak málo peněz, že psi měli místo misek staré kastroly a ona oblečení v pytlích na zemi. A najednou zde vznikl funkční byt.

To je nesrovnatelné, proto se pojďme spíš zaměřit na to, co designéři Kamila a František vybudovali. Samozřejmě v prvé řadě šlo pryč staré umakartové jádro, které už svůj účel splnilo a tak jsme ho s klidem mohli poslat na smetiště dějin.

Garsonka je to enormě malá, má necelých 20 m² a tak se hrálo o každý centimetr, ba i milimetr. Skvělé proto bylo, že se František hodně věnuje rekonstrukcím koupelen, protože tady se právě s koupelnou dalo hodně pohrát tak, aby vznikla i na malém prostoru malá, praktická a útulná koupelna. Ta díky skříňce za zrcadlem a skříňce pod umyvadlem nabízí dostatek úložných prostor.

Sprchový kout je luxusně veliký, nahradil původní vanu, díky tomu může mít Alena normální umyvadlo. Skříňka pod ním je provedena ve dřevu, které paní Alena nesnáší. František se ale rozhodl, že jí ukáže, že když se se dřevem citlivě pracuje, je to krásný materiál. Něco jiného samozřejmě je, když Alena žila v domě, kde vše bylo obložené palubkami, dokonce i koupelna.

V předsíni našla místo pračka i sušička, velké zrcadlo, je otázka, zda se sem ale Aleně vejde všechno oblečení. Nicméně když jsme ji po měsíci navštívili, řekla nám, že má víc úložného místa, než potřebuje.

Pojďme do obytné části. Kuchyňská linka je na původním místě, jen z ní zmizela pračka, naopak lednička se vešla do kuchyňské sestavy. Vařič má jen dvě plotýnky, to ale Aleně, která nerada a tedy jen občas vaří, plně stačí.

Stolek na jídlo je miniaturní a sklápěcí, patří k němu jedno křesílko. Aby pokoj působil vzdušně, není zde velká obýváková stěna, ale úložné prostory jsou nad sedačkou a další police je nad dveřmi, kde opticky nepřekáží. Sedačka je samozřejmě rozkládácí a slouží k trvalému spaní.

Zajímavě je řešený strop, kde k překrytí spár mezi panely designéři použili napínané plátno. Druhým zajímavým prvkem je obklad za kuchyňskou linkou, kolem televize a na podlaze v koupelně. Jedná se o kamenný koberec Piedra. Podlaha je volená s ohledem na to, že Alena má dva psy.

Reprízy pořadů můžete sledovat každý všední den v 17.40 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také