Designéři Postav si sen! proměnili panelákový byt a vytvořili v něm omálovánkový pokoj
Před designéry Zuzanou Schubertovou a Viktorem Čikošem stál zdánlivě jednoduchý úkol. Proměnit panelákový byt pro mladou rodinu. Jenže jedna z místností byla široká jen 1,75 metru. V ní měli designéři vytvořit dětský pokoj. Podívejte se, jak situaci nakonec vyřešili!
Tereza a Vladimír žijí vpanelákovém bytě na jednom zpražských sídlišť. Vychovávají 2,5letou dceru a další dítě je na cestě. Na Postav si sen! se obrátili sžádostí o pomoc při přestavbě dětského pokoje. Když ale místnost Zuzana Schubertová a Viktor Čikoš viděli, rozhodli se, že plány Terezy a Vladimíra pozmění.
PSS 12. 4. 9 Zdroj: FTV Prima
Dětský pokoj vytvořili vpůvodní ložnici a ložnici přesunuli do 1,75 metru širokého pokoje. Výsledek vypadá úžasně. Úzký pokoj prokoukl, vznikl zde úložný prostor a je tu i manželská postel, přitom místnost nepůsobí stísněně.
Omalovánkový pokoj
Protože holčička ráda kreslí, rozhodla se Zuzana Schubertová udělat omalovánkový pokoj. Na stěně je tabulová barva, po které se dá kreslit křídami. Zároveň Zuzana na stěny namalovala strom nebo květiny, aby podpořila dětskou fantazii a kreativitu.
PSS 12. 4. 6 Zdroj: FTV Prima
Designéři si ještě připravili překvapení pro rodiče. Pořídili venkovní rolety, které se spouštějí díky energii zfotovoltaického panelu a ovládají se dálkovým ovladačem. Vlétě se budou hodit, protože pokoje nejen zatemní, ale pomohou vněm udržet i příjemnou teplotu. To se v panelových domech obzvlášť hodí. Poslední překvapení na rodinu čekalo vobývacím pokoji. Byl tu nový rozkládací gauč pro Terezinu maminku, která občas u rodiny přespí!
Hodnocení designérů:
Vláďa s Terkou na začátku toužili jen po dětském pokojíku pro Viktorku a měli jasnou představu, že jej chtějí vytvořit v úzké místnosti. Když jsme poprvé vešli do této místnosti, hned jsme tušili, že tady pokojíček vytvořit není dobrý nápad. Chvíli jsme přemýšleli, co s tím. Navíc když jsme viděli, že Tereza čeká druhé miminko, volba byla jasná. Podívat se do druhé místnosti a přesvědčit Vláďu s Terezou, že by bylo vhodnější zrealizovat dětský pokoj v jejich stávající ložnici a naopak ložnici vytvořit zde, v této úzké místnosti. Byla to ale výzva. Zásadním problémem byl totiž opravdu úzký tvar, kam se nevejde vlastně ani dvojlůžko na šířku. S takto úzkou místností určenou kbydlení jsme se snad ještě nesetkali. A druhou zásadní otázkou bylo, jestli se nám podaří Vláďu a Terku přesvědčit, aby do té úzké místnosti šli oni, astávající ložnici bychom proměnili v dětský pokoj pro dvě děti. Děti totiž přes den přece jen potřebují více světla, prostoru pro hraní, časem pro školu atd. Navíc, jak jsme se dozvěděli od Terezky, druhé dítě bude chlapeček. Ve větší místnosti tak lépe poskládáme vše pro potřeby holčičky i chlapečka.
Na začátku jsme se snažili Tereze a Vláďovi hodně naslouchat, a než nám Tereza odjela do náhradního bydlení, dozvěděli jsme se, že jsou jako rodina hodně spjati s přírodou, žijí ekologicky, přemýšlejí nad nezávadností materiálů a mají rádi takový útulný, přírodní styl, což je nám s Viktorem velmi blízké. A tak jsme budoucí ložnici, která začala vznikat v úzké místnosti, pojali velmi originálně. Po celé šíři 1,75 m vznikla pódiová postel z masivu, která opticky hezky místnost rozšířila. Předěl mezi postelí a zbytkem místnosti jsme vyřešili svěží zeleno-šedou výmalbou, kterou jsme použili i na strop, aby opticky vzniklo takové lůžko s nebesy. Přední stranu postele jsme kolem dokola ukončili trámky. Za hlavami vznikl manželům odkládací prostor pro knihy, noční lampičky, a i elektrické zásuvky jsme jim přesunuli na postel. Aby je nebudilo ranní slunce, jeden z partnerů nám věnoval venkovní rolety do celého bytu, a proto si Vláďa s Terkou mohou vytvořit úplnou tmu a nemusí se nechat ničím probouzet. Také horko v letních měsících, které je tak trápilo, je tímto krásně vyřešeno. A jak se nám povedl dětský pokoj, na to se podívejte vtelevizi!