Bydlení

25. ledna 2015 05:47

Markéta Zídková

Ukliďte konečně garáž! Jednoduché triky jak na to

Garáž často slouží jako místo pro odložení zbytečných věcí a zrovna nepoužívaného nářadí, pro které v domě není místo. Navíc se do ní ukládá i zahradní technika, takže se vlastně není co divit, že se v ní kolikrát nedá hnout. Co takhle garáž jednou provždy zorganizovat?

Je ve vaší garáži takový nepořádek, že se bojíte, že si odřete auto, kdykoliv s ním zajíždíte dovnitř? Garáž je totiž pro většinu lidí místem, kam kromě věcí, které tam skutečně patří, odkládají i věci, o nichž si myslí, že se ještě někdy budou hodit. Místo parkovacího místa tak začíná garáž plnit funkci skladiště a věcí přibývá. Zastavte to a garáž zorganizujte tak, aby vyhovovala vašim potřebám.

Začněte tím, že uklidíte parkovací místo. Máme pro vás jednoduchý trik – využijte stěny. Připevněte na zeď pletivo nebo rovnou moderní lamelové nástěnné desky. Tyto desky jsou opatřeny prolisy a otvory, do kterých můžete na háčky zavěsit vše, co bude potřeba. Například všechno nářadí, zahradní hadice a dokonce i kolečko. Výhoda tohoto systému je, že je plochý, zabírá málo místa, uvolníte si podlahu a navíc budete přesně vědět, kde co máte. Ještě víc místa získáte, když na zeď připevníte systém polic. Věnujte pozornost systémům, které se dají zavěsit či našroubovat nad podlahu garáže a které jsou zároveň mobilní a stavebnicové. Nezaberete tak podlahovou plochu garáže, která by měla být výhradně určena pro chůzi a parkování.

Máte-li hodně dlouhých nástrojů, jako jsou hrábě, košťata a lopaty, které je třeba vgaráži uložit tak, aby nikomu nepřekážely, využijte závěsných systémů, kde lze nářadí efektivně uchytit. Upínací pás nainstalujte v úrovni očí průměrně vysoké postavy, dodržte doporučenou výšku.

Už při uklízení vytvořte pracovní plochu, kde budete mít prostor na výrobu vlastních předmětů a na opravy. Nejprve vyberte místo, nejlépe takové, které půjde dobře osvětlit a nebude tam průvan. Potom vyberte plochu: její velikost a výšku od podlahy. Může to být starý stůl, pracovní ponk, stejně jako obyčejná deska položená na kozách. Je jen na vás, co vám bude vyhovovat. Ke stolu pak patří správně vysoká stolička, aby se vám u práce sedělo pohodlně.

Pamatujte též na to, že musíte mít po ruce většinu nářadí, které budete při své práci potřebovat. Je tedy rozumné za pracovní stůl opět přidělat pletivo a na něj zavěsit pracovní nástroje. Hodí se také nějaké šuplíky, do kterých ukryjete hřebíčky, šroubky a další drobnosti. Nakonec pracovní místo opatřete solidní lampou, která bude poskytovat dostatek světla na práci, a malým ventilátorem, jenž rozptýlí případné nebezpečné výpary z nátěrů a chemikálií.

Při uklízení věci v garáži třiďte a dávejte je na hromady například podle způsobu použití. Zatímco nářadí pak zavěsíte na pletivo kolem stěn, různé sezonní věci nastrkejte do úložných boxů, které polepíte cedulkami. V jednom boxu mohou být vánoční ozdoby, v jiném zase dětské sportovní nářadí. Úložné boxy umístěte na police, ty nejméně používané věci na nejméně dostupné místo. Pod police můžete zavěsit například kola. A dolů na podlahu patří další úložné boxy nebo třeba koše na dětské hračky.

Podobné články

Na jedno místo patří také různé chemikálie, které v domě a jeho okolí v průběhu roku potřebujete. Takové věci patří do dobře větrané, uzamykatelné skříně, která ochrání případné nenechavé dětské ručky.

Máte problém s parkováním v garáži, protože často neodhadnete, jak daleko si můžete dovolit zajet? Jednoduchý trik pomůže. Vyměřte, kde má při ideálním parkování skončit čelní sklo. Do stropu našroubujte háček, na něj připevněte provázek a na ten přivažte starý tenisák. Při vjíždění do garáže pak tenisák udeří do čelního skla a vy budete vědět, že je čas zastavit.

Máte-li garáž spojenou přímo s domem, umístěte přímo u dveří rohožku a koště, aby se nečistoty z garáže nezanášely dále do domu.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také