Svátek sv. Ondřeje patří předpovědím budoucnosti. Jaké k věštění budeme mít počasí?
Svátek sv. Ondřeje patří především předpovídání budoucnosti. Jaké k věštění budeme mít počasí? Zdroj: iStock
Lidové tradice svátek svatého Ondřeje (30. listopadu) spojují zejména s věštění. A i když zdaleka nebyl jediným dnem, kdy se naši předkové snažili předpovídat svou budoucnost, byl nejstarším a nejsměrodatnějším. Noc z 29. na 30. listopadu je magická a nahlédnout do budoucnosti můžete i dnes. Jaké počasí nás na Ondřeje čeká?
Svátek sv. Ondřeje na konci listopadu určoval začátek adventu. „V lidových tradicích je neodmyslitelně spojený s věštěním. Není ale jediným takovým magickým dnem v roce, například na Štědrý den se také předpovídala budoucnost a na sv. Matěje zase počasí a úroda. Den sv. Ondřeje ovšem býval nejoblíbenější a věštby byly pro naše předky nejsměrodatnější. Bylo to logické, protože začínal nový liturgický rok a lidi samozřejmě zajímalo, co je čeká,“ uvádí PhDr. Alena Vondrušková v knize Český lidový a církevní rok.
PŘEČTĚTE SI: Jak věštit z jablka, proč mít seno pod stolem a líbat se pod jmelím
Sv. Ondřej předpovídá budoucnost
Především svobodné dívky se snažily prostřednictvím svatoondřejského věštění zjistit, koho si vezmou za muže a kdy je čeká svatební den. V podstatě se jedná o stejné zvyky jako na Štědrý den. Ale protože je sv. Ondřej patronem svateb a manželství, tak se věštbám z noci z 29. na 30. listopadu přikládala mnohem větší důležitost. Vše o svatebním svatoondřejském věštění je zde.
Na sv. Ondřeje je tedy výjimečně vhodný čas k předvídání budoucnosti. Svatoondřejská noc údajně umí vyjevit osud úplně každému, nejen vdavekchtivým děvčatům. Tak proč některé z magických tradic a pověr našich předků nezkusit i dnes.
Stromy odpoví
Kdysi se lidé v noci z 29. na 30. listopadu vydávali do lesa nebo sadu, aby zatřásli větvemi stromů. Tak přivolali duchy a požádali je o radu. Když se větve stromů utišily, zašeptali do korun stromů svá přání. A hlavně pokládali otázky týkající se věcí příštích. Strom jim dával souhlasné znamení pohnutím větve nebo šumem, zapraskání v koruně znamenalo ne.
NENECHTE SI UJÍT: Na sv. Barboru si utrhněte barborky. Co všechno umí a jak se o ně starat, aby vykvetly na Štědrý den
Splněný sen
Podle starých pověr prý od půlnoci v den svého svátku sesílá svatý Ondřej poctivým lidem krásné sny. Co se o svatoondřejské noci zdá, je potřeba si hned ráno po probuzení zapsat. Takový sen se nám pak během roku docela určitě splní. Ovšem když se ráno nejdřív podíváme oknem ven a teprve pak si svůj krásný sen zapíšeme, tak se bohužel nesplní.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyzkoušejte staré magické rituály a kouzla se svíčkami aneb Jak přivolat lásku
Osud v hrnku
Vyzkoušet můžeme i další ze starých svatoondřejských zvyků: čtyřmi hrnky přiklopíme trochu zeminy, kousek chleba, malý hřebínek a prstýnek. Nesmí nás při tom ale nikdo vidět, aby zůstalo utajeno, kde se která věc nachází.
- Kdo chce znát svůj osud, jeden hrnek odklopí – pokud je pod ním hlína, nevěští to nic dobrého, znamená to smrt, hřeben signalizuje blížící se nemoc a neštěstí, chleba je příslibem peněz a majetku a hrnek s prstenem předvídá lásku a svatbu.
Sv. Ondřej v pranostikách a rčeních
Věštění se týkalo i počasí, připomeňme si nejznámější pranostiky a rčení, které se vztahují k 30. listopadu:
- Ondřejův sníh zůstane ležet sto dní.
- Když na svatého Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží.
- Na svatého Ondřeje se někdy člověk ohřeje.
- Na svatého Ondřeje hoď dřívko na vodu: přeplyne-li, bude mokrý rok; zůstane-li na povrchu tiše, bude suchý rok.
- Ondřej mosty staví, Jiří je odplaví.
Počasí o svatoondřejské noci
Podle webu a sociálních sítí Českého hydrometeorologického ústavu (CHMÚ) bude v magické noci z pátku 29. 11. na sobotu 30. 11. na obloze oblačno až polojasno, místy až zataženo a ojediněle déšť, nad 500 m sněžení. Ojediněle mlhy, i mrznoucí. Nejnižší teploty +2 až -2 °C, při zmenšené oblačnosti, zejména na západě až -4 °C.
Jak bude o víkendu?
Přes den bude v sobotu zpočátku oblačno až zataženo, místy zmenšená oblačnost a ojediněle mlhy, mnohde mrznoucí. Během dne ustávání srážek a ubývání oblačnosti, většinou do vyjasnění a večer lokálně opět tvorba mlh. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C.
V neděli pak má být jasno až polojasno, místy, zejména v západní polovině Čech, mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost, které se ojediněle udrží po celý den. Večer postupně mlhy a nízká oblačnost opět četnější. Nejnižší noční teploty 0 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti kolem 1 °C.
Podívejte se na aktuální předpověď počasí na víkend:
Zdroje: cs.wikipedia.org, Český lidový a církevní rok (PhDr. Alena Vondrušková), chmi.cz, czechtheworld.com