Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

INSPIRACE: Oživte domov vzorovanými dlaždičkami ve stylu portugalských azulejos

Tradiční modrobílé dlaždičky s typickým vzorem, kterým se říká azulejos, se staly symboly Portugalska a oblíbeným suvenýrem turistů. Inspirujte se tímto středomořským stylem a originálními obklady ozdobte i váš domov!
Vydáno: 03.10.2017
Oživte svůj domov vzorovanými dlaždičkami.
Autor: Pinterest.com Oživte svůj domov vzorovanými dlaždičkami.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Při příjezdu do Portugalska každého turistu uvítá záplava modrobílých kachliček zvaných "azulejos". V Portugalsku mají tyto kachličky dlouholetou tradici a objevíte je jak na fasádách kostelů a domů, tak i na obkladech na toaletě. Tyto kachličky jsou typické pro tvorbu nástěnných obrazů, obvykle v modrobílé barvě. Později se však začaly vyrábět také různé barevné kombinace.

Původem těchto obkladů není však samotné Portugalsko, ale zřejmě dávná Persie, odkud je Arabové přinesli na Pyrenejský poloostrov. V období 12.–13. století byly vyráběny ve španělské Granadě, později ve Valencii, ale jejich cesta směřovala dál, do západního Portugalska. Pro portugalskou architekturu se tyto obklady staly typickým poznávacím znamením.

V Portugalsku jsou modrobílé dlaždičky známé pod názvem azulejos.
Autor: istock.com V Portugalsku jsou modrobílé dlaždičky známé pod názvem azulejos.

Při navrhování interiérů se designéři rádi vracejí k minulosti a nechají se inspirovat designem z dřívějších let. Ten bývá transformován k podobě současné, avšak dodává interiéru něco netradičního. V současné době se těší velké oblibě právě obklady do interiéru s ornamenty, které jsou inspirovány tradičními motivy. Využít je můžete jak v kuchyni, tak v koupelně či na toaletě. Tyto ornamenty připomínají tradiční portugalské obklady azulejo, což je jedna kachlička s ornamentální malbou, jak již bylo zmíněno výše.

Obklady oživí vaši kuchyni.
Autor: pinterest.com/pin/378091331201930708/ Obklady oživí vaši kuchyni.

Vysněná kuchyně

Modrobílé obklady výborně korespondují s jednoduchou bílou kuchyňskou linkou ve skandinávském stylu. Navíc spolu v kombinaci s dubovým dřevem vytváří velmi příjemný kontrast dřeva s modrou barvou. 

Také pastelová modrá v kombinaci s šedou vytvoří z vaší kuchyně místo, kde budete chtít trávit váš čas i pokud se vám právě příliš nechce vyvařovat pro hladové krky ve vaší domácnosti.

Nebojte se barev

Nejste příliš velkým fandou bílomodré kombinace? Nevadí! Tyto obklady se vyráběly i v dalších barevných kombinacích, což bylo inspirací i pro současné obklady v různých barvách. Jedním  příkladem je využití těchto nádherných barevných obkladů, kdy snad každý má jiný dekor, ale i přesto působí jako jeden výtvarný celek příjemně. Takové obklady nemá jen tak někdo!

Pro někoho možná moc velká divočina, pro někoho vysněná kuchyně! Foto: Pro někoho možná moc velká divočina, pro někoho vysněná kuchyně!
Foto: pinterest.com/pin/303781937357025787/

Proč nepoužít stejný obkladový materiál podlahy také na zeď? Takto sladěná kuchyně osloví každou návštěvu. Nebojte se ve vaší kuchyni experimentovat! Netradiční obklad dodá vaší kuchyni jedinečný vzhled.

K jednobarevné kuchyňské lince zvolte barevné dlaždičky. Výsledek bude geniální. Foto: K jednobarevné kuchyňské lince zvolte barevné dlaždičky. Výsledek bude geniální.
Foto: pinterest.com/pin/816277501182609760/

Využití černobílého ornamentu v moderní kuchyni působí elegantním dojmem v kombinaci s bílo-černou kuchyňskou linkou. Tento obklad ozvláštní tuto moderní kuchyňskou sestavu.

Zajímavým obkladem je také série Majolika, která potěší každého příznivce tradičních materiálů. Termín Majolika pochází z ostrova Mallorca, kde byly takto nazývány keramické výrobky, pokryté smaltovým povrchem.

 

Nemusíte volit jen modrou barvu, k dostání jsou i decentnější barevná provedení.
Autor: Rako Nemusíte volit jen modrou barvu, k dostání jsou i decentnější barevná provedení.

Luxusní koupelna

Dalším místem v domě, kde můžete využít tyto netradiční kachličky, je koupelna. Kachličky budou skvěle působit při využití na jedné stěně, například ve sprše. Ostatní stěny můžou zůstat bílé a originální koupelna je na světě.

Dlaždičky udělají z vaší koupelny luxusní lázně. Foto: Dlaždičky udělají z vaší koupelny luxusní lázně.
Foto: pinterest.com/pin/AVOQYK1OUDzadagpAkELrV8LtmvRx9IWa7kTyfwIccsKTidtjVDvLIM/

Netradičné schodiště

Netradičním oživením interiéru je také použití kachliček s ornamentem na schodiště. Kombinace masivního dřeva spolu s modrobílým ornamentem vnese do interiéru vašeho domu nádech Středomoří.

Oživte schodiště portugalskými vzory. Foto: Oživte schodiště portugalskými vzory. Foto: pinterest.com

Originální podlaha

Nebojte se experimentovat ani s podlahou! Tato šestiúhelníková dlažba bude skvěle působit například ve vstupní hale, kde uvítá každého návštěvníka domu. Vždyť právě předsíň je vizitka celého domu i jejího majitele.

Dlaždičky vypadají velmi originálně. Foto: Dlaždičky vypadají velmi originálně. Foto: pinterest.com/pin/235383518004125826/

Nelíbí se vám obklad na stěně? Použijte ho na podlahu! Foto: Nelíbí se vám obklad na stěně? Použijte ho na podlahu!
Foto: https://cz.pinterest.com/pin/263671753164100861/

(aso)

Další články:

 

Jde to i bez vrtání!

INSPIRACE: Jde to i bez vrtání! Tipy na výzdobu a dekoraci stěn, když bydlíte v podnájmu

Malá koupelna v jednom Hollywoodském domku dostala zcela nový originální vzhled.

GALERIE: Podívejte se do extravagantní koupelny hollywoodského režiséra. Je okázalá, šílená, ale má šmrnc

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Trend moderního bydlení: Velkoformátová dlažba na zdi. V čem jsou její výhody?

Článek je zařazen v:
Reklama