Bydlení

3. října 2017 15:40

Tereza Javorová

INSPIRACE: Oživte domov vzorovanými dlaždičkami ve stylu portugalských azulejos

Tradiční modrobílé dlaždičky s typickým vzorem, kterým se říká azulejos, se staly symboly Portugalska a oblíbeným suvenýrem turistů. Inspirujte se tímto středomořským stylem a originálními obklady ozdobte i váš domov!

Při příjezdu do Portugalska každého turistu uvítá záplava modrobílých kachliček zvaných "azulejos". V Portugalsku mají tyto kachličky dlouholetou tradici a objevíte je jak na fasádách kostelů a domů, tak i na obkladech na toaletě. Tyto kachličky jsou typické pro tvorbu nástěnných obrazů, obvykle vmodrobílé barvě. Později se však začaly vyrábět také různé barevné kombinace.

Původem těchto obkladů není však samotné Portugalsko, ale zřejmě dávná Persie, odkud je Arabové přinesli na Pyrenejský poloostrov. Vobdobí 12.–13. století byly vyráběny ve španělské Granadě, později ve Valencii, ale jejich cesta směřovala dál, do západního Portugalska. Pro portugalskou architekturu se tyto obklady staly typickým poznávacím znamením.

Při navrhování interiérů se designéři rádi vracejí k minulosti a nechají se inspirovat designem z dřívějších let. Ten bývá transformován k podobě současné, avšak dodává interiéru něco netradičního. V současné době se těší velké oblibě právě obklady do interiéru s ornamenty, které jsou inspirovány tradičními motivy. Využít je můžete jak v kuchyni, tak v koupelně či na toaletě. Tyto ornamenty připomínají tradiční portugalské obklady azulejo, což je jedna kachlička sornamentální malbou, jak již bylo zmíněno výše.

Vysněná kuchyně

Modrobílé obklady výborně korespondují sjednoduchou bílou kuchyňskou linkou ve skandinávském stylu. Navíc spolu vkombinaci sdubovým dřevem vytváří velmi příjemný kontrast dřeva smodrou barvou.

Také pastelová modrá vkombinaci sšedou vytvoří zvaší kuchyně místo, kde budete chtít trávit váš čas i pokud se vám právě příliš nechce vyvařovat pro hladové krky ve vaší domácnosti.

Nebojte se barev

Nejste příliš velkým fandou bílomodré kombinace? Nevadí! Tyto obklady se vyráběly i vdalších barevných kombinacích, což bylo inspirací i pro současné obklady vrůzných barvách. Jedním příkladem je využití těchto nádherných barevných obkladů, kdy snad každý má jiný dekor, ale i přesto působí jako jeden výtvarný celek příjemně. Takové obklady nemá jen tak někdo!

Pro někoho možná moc velká divočina, pro někoho vysněná kuchyně! Foto: pinterest.com/pin/303781937357025787/

Proč nepoužít stejný obkladový materiál podlahy také na zeď? Takto sladěná kuchyně osloví každou návštěvu. Nebojte se ve vaší kuchyni experimentovat! Netradiční obklad dodá vaší kuchyni jedinečný vzhled.

K jednobarevné kuchyňské lince zvolte barevné dlaždičky. Výsledek bude geniální. Foto: pinterest.com/pin/816277501182609760/

Využití černobílého ornamentu v moderní kuchyni působí elegantním dojmem v kombinaci s bílo-černou kuchyňskou linkou. Tento obklad ozvláštní tuto moderní kuchyňskou sestavu.

Zajímavým obkladem je také série Majolika, která potěší každého příznivce tradičních materiálů. Termín Majolika pochází z ostrova Mallorca, kde byly takto nazývány keramické výrobky, pokryté smaltovým povrchem.

Luxusní koupelna

Dalším místem v domě, kde můžete využít tyto netradiční kachličky, je koupelna. Kachličky budou skvěle působit při využití na jedné stěně, například ve sprše. Ostatní stěny můžou zůstat bílé a originální koupelna je na světě.

Dlaždičky udělají z vaší koupelny luxusní lázně. Foto: pinterest.com/pin/AVOQYK1OUDzadagpAkELrV8LtmvRx9IWa7kTyfwIccsKTidtjVDvLIM/

Netradičné schodiště

Netradičním oživením interiéru je také použití kachliček s ornamentem na schodiště. Kombinace masivního dřeva spolu smodrobílým ornamentem vnese do interiéru vašeho domu nádech Středomoří.

Oživte schodiště portugalskými vzory. Foto: pinterest.com

Originální podlaha

Nebojte se experimentovat ani s podlahou! Tato šestiúhelníková dlažba bude skvěle působit například ve vstupní hale, kde uvítá každého návštěvníka domu. Vždyť právě předsíň je vizitka celého domu i jejího majitele.

Dlaždičky vypadají velmi originálně. Foto: pinterest.com/pin/235383518004125826/

Nelíbí se vám obklad na stěně? Použijte ho na podlahu! Foto: https://cz.pinterest.com/pin/263671753164100861/

(aso)

Další články:


Přečtěte si také