Jak na to

22. července 2022 07:00

Simona Sedláčková

Tipy na letní tvoření pro děti. Malujte na kamínky a vytvořte si barevné šperky

Že vašim dětem prázdninová nuda nehrozí? Možná ne, ale občas, třeba když zaprší nebo je naopak venku moc horko, se pár nápadů na letní tvoření hodí. Zkuste letos ruční kreativní tvoření a využijte materiál, který s dětmi najdete v lese, u moře nebo třeba u babičky v šuplíku a dědově dílně.

Malování na kamínky

Není nic jednoduššího, než chytit do ruky krásný hladký kamínek a začít tvořit. Už samotný tvar kamínku napoví, co na něj asi namalovat. Proto pátrání po tom pravém může být taky velká zábava. Možností, jak potom kamínek namalovat, je nekonečno. Základem je kamínek dobře očistit. Aby mistrovské dílo na kamínku vydrželo, doporučujeme na něj malovat barvami na akrylovém základě, které odolají větru dešti. A zvolit si můžete hned z několika technik malování podle toho, jaké akrylové barvy si vyberete. V papírnictví najdete akrylové laky ve spreji, barvy, které se roztírají štětcem i akrylové fixy.

 • Akrylové markery neboli lakové fixy - Malujte na kamínky jako klasickým fixem, po použití nechte barvu na kamínku zaschnout. Pak na ni můžete nanášet další vrstvu. Nebo ani na nic čekat nemusíte, protože barvy se mohou mezi sebou míchat.
 • Akrylové spreje – Potřebujete kamínek přebarvit? Žádný problém, sprej to zařídí. Pak můžete malovat dál dle libosti.
 • Akrylové barvy – Používejte je jako klasické barvy, použijte štětec, míchejte vlastní odstíny a malujte mandaly, krajiny, zvířata… cokoliv vás napadne.
 • Houbičky – Vyzkoušejte, jakého efektu můžete docílit pouhým “ťupáním“ barev na kamínek. Vezměte klasikou houbičku na nádobí, koupelnovou nebo i uměleckou tupovací a akrylovou barvu z tuby nebo kelímku.
 • Mramorovací barvy – S těmi se dá doslova kouzlit. Promíchejte jemně odstíny a vytvořte si kamínkový poklad různých barev. Dokreslit kamínek můžete třeba pomocí akrylových fixů.
 • Bezbarvý akrylový lak ve spreji – Bezbarvý lak je nezbytnost na závěr tvoření, barvu na kamínku pěkně zafixuje a malovaný kamínek dlouho vydrží pěkný.

Korálky z větvičky černého bezu

Obyčejné dřevěné korálky najdete v každém papírnictví nebo hračkářství, ale vyrobit si můžete i vlastní. Není to nic složitého. Budete potřebovat jen čerstvé větvičky, ustřižené z keře černého bezu. Ty mají uprostřed měkkou dužinu, která se snadno propíchne drátkem. A pak už je jen na vás, jestli vzniklé korálky ponecháte s kůrou nebo kůru sloupnete, či dokonce korálky natřete veselými barvami. Nejlepší budou opět barvy akrylové, ale použít můžete i obyčejné tempery nebo vodovky, které po zaschnutí přestříkáte bezbarvým lakem ve spreji.

Legrační šneček z šišky

Příroda je zdrojem nekonečného materiálu k tvoření. Klacky, lístečky, kamínky, prázdné ulity… a co pak takové šišky? Z nich si můžete vyrobit například legračního hlemýždě, kterého mohou děti nechat babičce na památku, až odjedou z prázdnin zase domů.

O budete potřebovat na šneka ze šišky

 • šišku
 • 2 malé tenké klacíky
 • kousek kartonové krabice
 • nůžky
 • barevné bambulky
 • lepidlo
 • nalepovací pohyblivá očka
 • černý popisovač

Jak vytvořit šneka z šišky

Najděte šišku a pár krátkých tenkých klacíků.

Z kusu kartonu vystřihněte hlavičku, na kterou můžete namalovat černou fixou šnečkovi legrační obličej a místo očí malovaných nalepit oči pohyblivé.

K hlavičce přilepte tenké klacíky jako růžky, na jejichž konec můžete nalepit barevné bambulky.

Hlavičku pak přilepte k šišce, která bude tvořit jeho ulitu. I tu můžete nabarvit dle libosti, nebo ji nechat přírodní.

Zdroj: Simona Sedláčková a Manumi

Sdílejte článek

Přečtěte si také