Trendy

22. října 2018 15:17

Tereza Javorová

Cvičte jógu doma! Zbavíte se podzimních depresí a ušetříte za drahé lekce

Zařiďte si (téměř) profesionální jógové studio přímo u sebe doma. Načerpáte energii, protáhnete tělo hned po probuzení nebo po celém dni v práci, aniž byste někam museli jezdit, a ještě ušetříte za vstup na drahé lekce. Co budete potřebovat? Vlastně velmi málo!

Odvézt děti do školy, vyřešit pracovní e-maily, poklidit, navařit… To všechno mohou být pádné důvody, proč dnes nemáte čas jít cvičit. Říká se ale, že kdo chce, hledá cestu. Pokud tedy skutečně chcete i přes nabitý program udělat něco pro sebe, máme pro vás alternativu! Nemusíte totiž nutně strávit hodinu cestou do posilovny, když si obývací pokoj zvládnete ve vteřině přeměnit na soukromé jógové studio!

Prostor

Výběr prostoru je asi to nejzásadnější. Pokud máte doma nepoužívaný pokoj pro hosty nebo jakýkoli méně disponovanou místnost, problém je vyřešen. Jestli ale (jako většina z nás) žijete ve stísněném bytu panelového domu, nezoufejte! Pokud se vám v obývacím pokoji podaří vyklidit prostor o rozloze jógové podložky, máte skoro vyhráno! Pouze se nezapomeňte ujistit, že vaše místo není hned pod lustrem, o který byste v pozicích ve stoje každou chvíli zavadili rukama.

Světlo

Nasvícení je při meditačním cvičení klíčové, přestože každému vyhovuje něco jiného. Jak by řekli jógoví instruktoři – naslouchejte hlasu svého těla a nedělejte nic, co vám není příjemné. Pokud tedy čerpáte energii ze slunce, roztáhněte závěsy, otevřete okna a nechte do pokoje proudit světlo a čerstvý vzduch. Druhou alternativou je naopak zatemnit a navodit tak intimní atmosféru, která je často lepší pro koncentraci. A pokud vám i rozsvícená lampa připadá jako namířený reflektor, přehoďte přes ní například šátek, který světlu dodá tlumený odstín ideální pro celkové zklidnění. Jen pozor, aby se látka nedotýkala rozžhavených částí, popřípadě samotné žárovky.

Atmosféra

U domácí jógy je atmosféra obzvláště důležitá. Pokud chodíte do posilovny na skupinové lekce, k motivaci často postačí jen předem zaplacená rezervace z předchozího dne, kdy jste ještě měli dostatek sil, času i odhodlání. Cvičení doma ale vyžaduje mnohem větší sebekázeň. Pokud si ale vaše studio esteticky vyzdobíte a naplníte prostor příjemnými vibracemi, garantujeme vám, že se na vaši jógovou seanci budete těšit o poznání více! Zkuste například po pokoji rozmístit mandaly, lampiony nebo svíčky – samozřejmě v bezpečné vzdálenosti od vašeho cvičicího prostoru. A skvěle fungují i vonné tyčinky a aromalampy! Stejně důležité jako zrakové a čichové vjemy jsou pak i ty akustické. Naštěstí v dnešní době stačí do aplikace na streamování hudby zadat například „dynamic yoga“ nebo „yoga meditation“ a vmžiku vybíráte z desítek playlistů ten, který vám svým stylem a tempem vyhovuje nejvíce.

Doplňky

Prostor máte vyklizený, svíčky hoří, hudba hraje – teď už jen zbývá vybrat vhodné vybavení. Základem je podložka ke cvičení. Pokud ji budete skutečně používat jen doma, stačí pořídit ten nejjednodušší model. Jestli ale čas od času zajdete i do profesionálního studia a neradi uleháte na jógamatky, které hodinu před vámi někdo skrz naskrz propotil, můžete pořídit luxusnější model s popruhem na nošení. Třetí variantou jsou pak lehčí pogumované podložky, které na nezbytnou dobu můžete složit a sbalit s sebou na cestu do kufru. Nic víc vlastně nutně nepotřebujete.

Podobné články

Můžete samozřejmě dokoupit další vybavení, to ovšem záleží především na vašem rozsahu a stylu cvičení, který preferujete. Pokud například rádi kombinujete jógu s pilates, určitě užijete malý, napůl vyfouknutý balónek zvaný overball. Naopak dělá-li vám problémy dosáhnout například v pozici bojovníka rukou až na zem, pěnový blok vám ušetří cenné centimetry. Pak už jen zbývá připravit si slabší deku na přikrytí při závěrečné relaxaci a můžete začít!

Nevíte si rady?

Nejste-li ve cvičení jógy zatím příliš zběhlí, určitě se vyplatí zajít alespoň na úvodní hodinu se zkušeným instruktorem, který opraví začátečnické chyby, které by se negativně promítly do vaší rutiny. Mezistupeň mezi samostatnou sestavou a chozením na kurzy je pak cvičení podle videí. Pokud nemáte možnost rozložit si jógamatku přímo před chytrou televizí napojenou na internet, bohatě vám postačí i laptop nebo tablet. Ten ideálně umístěte před přední okraj vaší podložky. Zabráníte tak ustavičnému otáčení, které (speciálně v náročnějších pozicích) může mít negativní vliv na správné provedení cviků. Pak už jen hluboký nádech, hluboký výdech a vaše první soukromá lekce může začít.


Přečtěte si také