Trendy

26. července 2019 11:03

Markéta Kašková

GALERIE: Praha konečně získá originální stanice metra. Předčí linka D metro v Moskvě nebo Stockholmu?

Podívejte se do naší galerie, jak vypadají návrhy exteriérů všech nově vznikajících stanic. Níže pak najdete, jak budou vypadat stanice pod zemí. Návrhů se ujali významní čeští malíři, takže se hlavní město konečně dočká originálně pojatých stanic metra, jako je tomu jinde ve světě.

Pražská koalice spolu sdopravními podniky chce estetice dopravních staveb věnovat velkou pozornost. Vedle výtvarné soutěže na první stanice metra D plánuje také architektonickou soutěž na kompletní proměnu náměstí Bratří Synků.

Podívejte se do naší galerie, jak vypadají jednotlivé vizuální návrhy všech nově vznikajících stanic v exteriéru.

Stanice Pankrác a Olbrachtova

25. července byly představeny první vítězné podoby stanic metra D Pankrác a Olbrachtova, které navrhli přední čeští umělci Jakub Nepraš aVladimír Kokolia. Výběr a soutěž zaštítila Národní galerie Praha, která oslovila umělce ve vyzvané výtvarné soutěži.

„Chtěli jsme,aby bylo cestování novou linkou metra pro Pražany opravdu příjemné. Když se podíváme na nejstarší stanice pražského metra, mají architektonickou iuměleckou hodnotu, najdete v nich umělecká díla jako mozaiky, plastiky a sklářská díla. V minulosti se stanice metra stavěly jako výstavní skříň města, ze stanic jecítit rukopis architekta aumělce. Stakovou péčí přistupujeme také kevšem stanicím metraD,“ popsal náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Vyjádření autorů návrhů

Vladimír Kokolia

Autor vítězného návrhu pro stanici Olbrachtova se snažil čekající cestující „dostat“ do svého designu. „Klíčem se pro mě stala situace čekání na příjezd soupravy, kdy cestující (pokud nemá před očima mobil) prostě hledí nějakým směrem, zírá do zdi či do dlažby a různě zabíjí čas. Mimo metro je dnes taková situace vzácná: kde ještě sedá dneska jen takčekat?“ říká Kokolia.

JakubNepraš

Autorvítězného návrhu pro stanici Pankrác, chce zabavit čekající cestující. „Ve svém uměleckém ztvárnění stanice Pankrác jsem se snažil, aby komplexně fungoval celek společně s detailem, a chci inteligentně využít cestující, kteří mají čas se zastavit při čekání na vlak.Pracoval jsem s alegorickým rozměrem evoluce, moderních technologií a vynálezů, inspiroval jsem se nanočásticemi, ze kterých jsou složení lidé i vše okolo nás v provázaném superorganismu. Ten se budeměnit sdenní dobou, kdy později večer zteplají barvy a zpomalí se animace kvůli lepšímu spánku, nebo při příjezdu soupravy, kdy se naopak stanice rozzáří azačne být aktivnější,“ prozrazuje autor designu.

Přinášíme vám galerii nejkrásnějších světových stanic metra, kterézaujmou svou originalitou, designem a architekturou. Prvenství v designu stanic drží Rusko a Švédsko.

Jaké novinky můžeme očekávat?

  1. Plně automatizovaný systém bez řidiče
  2. Zabezpečení nástupišť oddělovací stěnou od kolejiště
  3. Délka nástupišť 100 m
  4. Přestupní stanice s trasou metra C
  5. Autobusové terminály a odstavné plochy (Depo Písnice, Písnice, Nemocnice Krč)
  6. Parkoviště a parkovací objekty P+R
  7. Přestupní uzel s železniční dopravou – Nádraží Krč
  8. Nová tramvajová trať v oblasti Pankráce včetně podchodu ulice Na Pankráci
  9. Nová tramvajová trať Modřany – Libuš
  10. Úprava zastávek tramvajové dopravy v okolí stanice Náměstí Míru

Další články:


Přečtěte si také