Trendy

27. března 2019 19:00

Markéta Princová

Popovídejte si se svým domovem přes tablet: Prostřeno! ukázalo, jak funguje chytrá domácnost v praxi

Chytrý dům se stal standardem moderního bydlení. Elektrosystém, který je naprogramovaný na váš hlas, například vypne topení, zhasne světlo, pustí návštěvu do domu nebo nahradí hlídací službu. Je však opravdu takovou senzací, za jakou se vydává?

Není nad pocit, mít vlastní domácnost stále pod kontrolou. Nemusíte se strachovat, pokud jedete na dovolenou nebo že nebudete dýchat čerstvý vzduch. Chytrá domácnost se o vše postará.

Říkejme jí třeba Alena. Android, který poslouchá jen váš hlas a plní vám všechny vaše požadavky bez odmlouvání, může být realitou i u vás doma. Hlavním motivem, proč si takovou hračičku domů pořídit, je maximální pohodlí, kontrola a úspora energie.

Co všechno lze schytrou domácností propojit?

Nejpoužívanější vrámci chytré domácnosti jsou bezpochyby kamerové systémy a zabezpečení domu či bytových jednotek. Prakticky veškeré elektrospotřebiče, které fungují na bázi wi-fi nebo bluetooth, mohou být zapojeny do systému smart home.

Tedy, není ničím neobvyklým, že pračka, myčka, vysavač, detektor kouře, osvěžovač vzduchu, filtrace u bazénu,meteostanice, televize nebo nejrůznější přehrávače, mohou využívat hlasové ovládání. Všechno lze ovládat hlasem nebo mobilním telefonem.

Ani v Prostřeno! smart home nechybí

Taková podívaná, která ukázala fungování chytré domácnosti vpraxi, se naskytla soutěžícím vpořadu Prostřeno!, kdy jedna zúčastnic předvedla, jak sní android komunikuje. Chtěli byste takovou domácnost i vy? Podívejte se na video.

Jak chytrá domácnost funguje vpraxi?

Úkony, které od své domácnosti vyžadujete, můžete naplánovat včasovém horizontu. Systém se umí přizpůsobit například i aktuálnímu počasí. Pokud je tedy po dešti a vlhkost zeminy se pohybuje na přijatelné úrovni, květiny zalévat Alena nezačne. Samozřejmě jen pokud si to vy sami nepřejete. Systém vám spočítá i spotřebu elektrického proudu nebo vody.

Zastíní vám okna, pokud se světlo dostane pod nepříjemný úhel. Nebo vás systém na dovolené bude informovat, že se u vás na zahradě neděje nic zásadního.

Ovladačem je telefon

Velkou výhodou smart home je fakt, že jediným ovladačem, který budete ke své domácnosti potřebovat, je váš hlas a mobilní telefon, do kterého si stáhnete jen potřebnou aplikaci. Tyto chytré systémy vposlední době také hojně nabízejí kovládání český jazyk, takže anglických příkazů se nemusíte obávat.


Přečtěte si také