Trendy

12. listopadu 2019 08:00

Markéta Kašková

Jaké bylo vychovávat děti za socialismu a jaká byla nejoblíbenější jména?

Letošní listopad označujeme za 30. výročí vyvrcholení událostí, které vedly k demokracii v Československu. V dnešní době si jen těžko představíme, jak omezenou výbavu měly novopečené maminky dětí, které jsou v mnoha případech dnes už samy rodiči. Co všechno se za třicet let změnilo? Jako bonus se podívejte, jaká jména byla nejpoužívanější pro novorozeňata napříč historií.

Pokud jste se stihli narodit do roku devadesát, určitě vám někdy rodiče vyprávěli, že jste byli hrdými majiteli látkových plen, měli jste retro kočár, který se po letech vrací opět do módy a vaše oblíbené dupačky se dědily zmimina na mimino. Tyto 4 věci mají čerstvé maminky21. století úplně jinak.

Maminky měly děti dřív

Neexistovalo studium vzahraničí, karierní růst ani cestování. Bylo žádoucí si tedy před třicítkou pořídit první dítě a za pár let ještě druhé. Kdo rodil právě po třicítce, byl trošku divnou výjimkou. Dnes je to jinak a prvorodičky jsou v průměrumnohem starší.

Sunar vždy a všude

Od roku 1950 byl největší pochoutkou všech předrevolučních miminek Sunar. Mnohdy nahrazoval mateřské mléko i přesto, že miminko skojením nemělo sebemenší problém. Dnes se klade velký důraz na přirozené kojení a umělá výživa nastupuje jen tehdy, kdy krmení od matky nejde.

Výbava děděná roky

Nic nebylo. Veškeré oblečení se získávalo od kamarádek, které měly již odrostlé děti, také se dědilo od příbuzných nebo se zkrátka čekala fronta v obchodě. Další způsob, jak oblečení získat, bylo si ho uplést či uháčkovat. Nové miminkovské kousky se vyráběly větší, aby znich hned miminko neodrostlo.

Látkové plíny a nekonečné praní

Plínky na jedno použití nebyly, takže každá rodina měla látkové, které se praly pořád dokola. Zekologického pohledu to bylo samozřejmě super – nevznikal žádný odpad. Zpohledu matky pečující o dítě to taková sranda nebyla. Dnes existují i plínky kompostovatelné, ale trend se vrací právě i zpět klátkovým, které jsou však už ušité přímo jako plínky na jedno použití.

Nejoblíbenější jména pro novorozeňata

70. léta

 1. Jana + Petr
 2. Petra + Martin
 3. Lenka + Jiří
 4. Martina + Pavel

80. léta

 1. Jana + Jan
 2. Lucie + Petr
 3. Petra + Martin
 4. Kateřina + Tomáš

Rok 1989

 1. Lucie + Jan
 2. Veronika + Tomáš
 3. Petra + Martin
 4. Kateřina + Petr

90. léta

 1. Kateřina + Jan
 2. Tereza + Tomáš
 3. Lucie + Martin
 4. Michaela + Jakub

Rok 2000

 1. Tereza + Jan
 2. Adéla + Jakub
 3. Eliška + Tomáš
 4. Natálie + Martin

Rok 2019

 1. Eliška + Jakub
 2. Anna + Jan
 3. Adéla + Tomáš
 4. Tereza + Tadeáš
 5. Sofie + Adam

Další články:


Přečtěte si také